Tältä tuntuu olla isännöitsijä. Yritän kiteyttää lyhyesti tuntoni:
Mitä on isännöitsijän työ? Se on monotonista ja järjetöntä. Kuin eläintarhan häkkieläimen liikehdintää. Pohjimmiltaan odotamme vain lupaa kuolla.
Mitä on isännöitsijän työ? Se on monotonista ja järjetöntä. Kuin eläintarhan häkkieläimen liikehdintää. Pohjimmiltaan odotamme vain lupaa kuolla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
rivien välistä voisi lukea että kevään pitkä kokousmaratoni alkaa niittää jo heikoimpia miehiä. itselläni vielä muutama kokous jäljellä, joten itsemurhan pohtiminen on ajankohtaista vasta 1,5 viikon kuluttua. toisaalta miksi sitten enää tekisi radikaaleja päätöksiä, kun kiirastuli hellittää? hirttosilmukkaa lienee parasta viritellä vasta ENNEN seuraavan kokoushelvetin alkua eli helmikuun alussa 2016.
Perusta yksin tai kaverin kanssa oma toimisto. Työtä siinäkin toki såå tehdä, mutta selviät vähemmällä talomäärällä. Ölet varmaan renkinä ja yli 30 yhtiötä paapottavana.?
oikein arvasit. Järjetön työmäärä ja pieni palkka yhdistyvät harvinaisen stressaavalla tavalla kevään aikaan.
Järjetön työmäärä sai minut aikanaan lopettamaan isännöitsijän työt kuuden vuoden jälkeen. Moni lopettaa alalla samasta syystä. Jos olisin vielä jatkanut terveys olisi mennyt. Hattua nostan niille jotka alalla jaksavat puurtaa.
Minä ihmettelen sitä, että jaksoi niinkin kauan. Kuusi vuotta on kauan. Jos niin kauan kestää, ja isännöitsijän helvetistä tulee jo rutiinia, niin miten sitä enää siinä vaiheessa lähtee pois alalta?
Luulisi, että jos lähtee, niin lähtee jo 1-2 vuoden jälkeen. Kyllähän sen jo siinäkin vaiheessa tajuaa, mitä työ on.
Kyllähän sen näki jo 1-2 vuoden jälkeen mitä työ on, silti sinnitteli. Tottakai tietyistä töistä tulee rutiinia, ei se kuitenkaan töiden kuormittavuutta poista. Isännöitsijöiden työmäärä on vuosien myötä vain lisääntynyt mm. lainsäädännön muutosten ja talokannan vanhenemisen myötä. Työhyvinvointiin ei sen sijaan alalla kiinnitetä tarpeeksi huomiota. Paljon saa alalla kehitystä tapahtua, että isännöitsijän työ houkuttelisi esim. nuoria alalle hakeutumaan.
Aijai, kerrankin voi hymyillä. 23 taloyhtiötä ja viimeinen kokous oli viime viikon torstaina.. :)
Toisilla kesä alkaa aikaisemmin kuin toisilla.
Kaikki sympatia puolellanne, minäkin lopetin alalla juuri tuon takia. Minulla perhe ja oma terveys on tärkeämpiä kuin jonkun muun omaisuuden hoito oman hyvinvoinnin uhalla... Hinta voi olla liian kallis jos menettää kaiken, työ ei ole koko elämä, se on vain työtä!
"työ ei ole koko elämä, se on vain työtä!"
Varsinkin, kun isännöintialalla "rengillä" eli palkkatyötä tekevänä isännöitsijänä ansiotaso on pieni.
Toisaalta ymmärrän elämän ja perheen uhraamisen ja 12 tuntiset työpäivät, mutta sitten pitäisi olla kirurgin tai pankkiirin palkkataso. Hulluinta on juuri se, että isännöitsijä uhraa oman elämänsä niin halvalla! Siinähän ei ole mitään pahaa, että on hu0ra. Mutta jos on halpa sellainen, niin se on hirvittävää!
Mitä palkkatyötä tekevän isännöitsijän pitäisi sitten tienata, jotta 12 tunnin työpäivissä olisi oikeasti järkeä? Jos lähdetään siitä, että normaalilla 8 tunnin työpäivällä ja 40 tunnin työviikolla pitäisi päästä noin 2500-3000 euron kuukausiansioihin (brutto), niin kun siihen laitetaan 50% lisää työtunteja eli aletaan tehdä 12 tunnin työpäivää ja 60 tunnin työviikkoa, niin mielestäni palkan pitäisi kaksinkertaistua!
Luit oikein. Palkan pitäisi olla vähintään kaksinkertainen, kun työaika lisääntyy 8 tunnista 12 päivätyötuntiin. Korvauksena oman elämän uhraamisesta ja varsinkin kun huomioidaan Suomen progressiivinen ansiotulojen verotus, joka pitää huolen, että nettona tulot eivät kuitenkaan kasva niin paljon kuin voisi kuvitella.
Summa summarum: renkinä isännöitsijän työssä ei ole järkeä, jos palkka jää alle 5000 euron kuukaudessa (brutto). Veikkaa että varsinkin pääkaupunkiseudun ulkopuolella aika monella jää ansiot tuon alle. Oikeastaan taitaa jäädä ihan jokaisella "renkinä" isännöitsijän työtä tekevällä!
Isännöitsijän työssä on järkeä vain, kun on yrittäjä ja voi nostaa itselleen palkkaa tuon edellä mainitun summan. Siltikin joku voi olla sitä mieltä, että tienaa mieluummin vähemmän eikä uhraa perhettä ja vapaa-aikaansa. Joillakin kun kuulemma on harrastuksia ja elämää työn ulkopuolella. Isännöitsijänä en tiedä sellaisesta mitään. Olen vain kuullut juttua asiasta.
Jos ihan teknisesti ajatellaan, joka hommassa on hyvät ja huonot puolet. Sitten joka hommassa on ne yksilölliset ja ominaiset piirteet, tehtävät ja toiminnot.
Itse en lähtisi päätyökseni tekemään isännöitsijän hommia. Ominaisuudet ja mielenkiinto ei vaan sovi siihen hommaan ja silloinhan työ käy raskaaksi. On monta muutakin hommaa johon en ryhtyisi.