Häkki tarpeellinen?

Hei kani-ihmiset ja mahdolliset asiantuntijat! Olen harkinnut kanin ottamista ja mahdollisesti ottaisin siis kaksi kania, lajitoveri kun on paras vaihtoehto. Mietin vain, että tarvitsevatko kanit häkkiä, jos niille olisi tarjolla ihan oma huone? Tottakai mahdollisia ''suojapaikkoja'' ym. pesäkoloja järjestäisin huoneeseen, mutta onko häkki siis ihan välttämätön? Huoneessa olisi kaikki kaneille oleellinen, vaarapaikkoja ei myöskään olisi, eikä mitään johtoja ym. joita voisivat purra.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Heippa, meillä on ollut 3 kania eli monta vuotta kokemusta. Eikä ikinä ole ollut häkkiä, vaan kani on saanut olla vapaana. 1. ja 2. kani menivät ympäri kotia, kulkivat kaikissa huoneissa ja mitään ongelmaa ei tullut. Toki KAIKKI johdot piti suojata todella hyvin, koska ne olisi purtu heti poikki. Kesällä on ollut ongelmaa ulko-oven kanssa, kani on utelias eläin. Se lähtee omille teilleen kyllä heti tilaisuuden saatuaan. Yksi karkasi, ja tuli itsekseen takaisin oltuaan 1,5 vrk:ta poissa (asutaan ihan omakotitaloalueella, en tiedä missä oli). Papanointi on ollut pieni ongelma, mutta ei pissaaminen. Kaikki ovat oppineet hiekkalaatikolle, mutta kyllä merkkailuakin on ollut. Juuri kun hermot meinaavat pettää, jollain konstilla saadaan kanin lopettamaan esim. sohvalle pisaaminen (ruoan antaminen sohvalla toimi, kani ei pidä vessaa samassa paikassa missä syö). Oli kiva, kun kani odotti aamulla makkarin oven takana, että herätään ja avataan ovi. Hyppäsi suoraan sänkyyn ja tuli kainaloon nukkumaan. Nyt tämä viimeisin kani, on koiran portilla teljetty elämään vain osassa taloa, kun otti yhden ylimääräisen pissapaikan.

Äänestä
  • Kiva tietää, että kanien elättäminen ilman häkkiä on suotava ratkaisu. :) Onko vinkkejä miten suojata johdot? Huoneessa, johon kanit tulisivat ei olisi ainuttakaan johtoa, mutta halutessani tuoda kanit muualle taloon, miten suojaisin johdot?

    Äänestä

Häkki ei ole välttämätön. Eräällä koululla on sillein, että kaneilla, marsuilla ja chinchilloilla on oma huone. Neljällä kanilla on "häkki", kaksi kummassakin häkissä. Kanaverkkoa siis ja päällä lautaa. Sitten on chinchillat erikseen omassa häkissä ja marsut ja yksi kani on aitauksessa. Pohjana on betoni, paljon purua päällä. Marsujen ja kanin aitauksessa ei ole kattoa, koska kani hyppii pois sieltä välillä.Aitauksessa on puusta tehtyjä mökkejä, oksanpätkää ja iso heinäverkko. Kaikki kanit pääsevät haistelemaan toisiaan verkon välistä. Yksi kani on marsujen kanssa siksi, koska se tulee toimeen marsujen kanssa ja tykkää olla enemmän niiden kuin kanien kanssa.

Äänestä
  • Paitsi, että kanit kantavat marsuille jopa hengenvaarallista bakteeria/virusta (en muista kumpi). Just saying.

    Äänestä

Minähän en asialle mitään voi. Mutta näin tehdään eräällä koululla, joka valmistuu mm. eläintenhoitajia.

Äänestä
  • Tarvitseeko sitä heti olla puolustuskannalla? "Minä en asialle mitään tee kun ei se minua edes kosketa!" Sen verran voi jokainen, että edes sanoo asiasta asianomaiselle. Esim. eläimistä vastuussa olevalle opettajalle. Kaikesta tarvitse lähtökohtaisesti käsiään pestä, jos eläimistä välittää.

    Äänestä

Onkohan joku täällä vetänyt herneen pahasti nenään vai olenko vienyt hillot sun munkista?? En ole mitenkään puolustuskannalla, kerroin vain, että eräällä koululla tehdään näin. Luulisi, että se joka on eläimet näin järjestellyt asumaan koululle, niin tietäisi, mitä tekee ja toimisi sen mukaan.

Mutta tosiaan, ei kaneille tarvitse välttämättä häkkiä. Esim. zooplussassa myydään pohjasta avonaisia ulkohäkkejä. Kaverillakin on pihaan nurmikolle tehty häkki.

Äänestä

Ei tarvitse jos nillä on oma huone,wc ja piilopaikkoja kannattaa huomioida että ne oppii wc käyttöön:-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maudban kirjoitti:

Hei kani-ihmiset ja mahdolliset asiantuntijat! Olen harkinnut kanin ottamista ja mahdollisesti ottaisin siis kaksi kania, lajitoveri kun on paras vaihtoehto. Mietin vain, että tarvitsevatko kanit häkkiä, jos niille olisi tarjolla ihan oma huone? Tottakai mahdollisia ''suojapaikkoja'' ym. pesäkoloja järjestäisin huoneeseen, mutta onko häkki siis ihan välttämätön? Huoneessa olisi kaikki kaneille oleellinen, vaarapaikkoja ei myöskään olisi, eikä mitään johtoja ym. joita voisivat purra.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu