Jouduin yhtäkkiä kahden koulun yhteiseksi opeksi?

reissuope

Mitä ihmettä?

Rehtori ilmoitti, että ovat sopineet toisen koulun rehtorin kanssa, että minä opetan ensi lukuvuonna myös toisessa koulussa. Ei oikein huvittaisi reissata, matkaa on kuitenkin muutama kilsa koulujen välillä. Korvauksenhan matkustamisesta saa, mutta on se nyt kuitenkin rasittavaa pompata välitunnilla autonrattiin.

Onko kenelläkään käsitystä, onko tämä järjestely laillinen tai virkaehtojen mukainen? Meillä ei ole omassa koulussa tunnit (matematiikka/lukio) mitenkään vähentyneet, mutta sattuivat vain naapurissa tarvitsemaan tuntityöhön jonkun. Omassa talossamme on määräaikainen tuntiopettaja, mutta hän onnistui jotenkin luikertelemaan tästä. Virat ovat kuulemma kunnan virkoja, joten ihan direktio-oikeudella mennään. Nielenkö ylpeyteni ja hoidan homman naapurissa sen verran kelvottomasti, etteivät toista kertaa pyydä? Vai keksittekö jonkin pykälän, joka suojaisi tässä viranhaltijaa? Kellään vastaavaa tilannetta?

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täysinpalvellut

      Minä puolestani pääsin aikoinani töihin kahden koulun yhteiseksi opettajaksi. Ja vaikka hoitelin molemmat mallikkaasti, kukitettiin minut ulos yläkoulun puolelta, vaikka olin jo lukion puolella nähnyt itseäni koskevan dokumentin siitä, että työt jatkuvat seuraavana syksynä - kuten jatkuivatkin näissä molemmissa kouluissa.

      Nolot tilanteet vain jatkuvat: Nyt minut kutsuttiin jo aikoja sitten muiden lähtijöiden joukossa viettämään läksiäisiä heti kohta koulun päättymisen jälkeen työnantajan järjestämään tilaisuuteen koulun ulkopuolelle. Eilen kuulin esimieheni ollessa työmatkalla toisen käden tietoa, että KOULURAKENNUKSEN johdosta ilmenneiden home-epäilyriitojen vuoksi olisikin koko reissu peruutettu. Minä tietysti peruutin jo aiemmin etelänmatkani ...

      En voi kuin siteerata erästä taannoista esimiestäni, joka totesi tiedotusopin appron suoritettuaan oppineensa, että tiedonkulkua voi aina parantaa :)

    • kiertävä

      Jos olet opettajien paikallisyhdistyksen tai jonkin akavalaisen liiton jäsen, niin ota yhteyttä paikalliseen opettajien pääluottamusmieheen. Hän pystyy selvittämään, onko asiassasi menetelty niin kuin pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe