Miten saan laihdutettua

läskilapsi

Oon 11 v ja 170/68 (Juujuu mulle ei oo sanottu mitää ylipainost) mut oon vaa läski nään sen ku katon peilist saan mahan läskeist kii. Koitan olla syömättä mutta joskus siitä vaan tulee hankalaa esim tänää olin syöny aika hyvin (siis silleen et saattasin joskus laihtuukki) olin syöny salaatti mut sitte porukat päätti tilata pizzaa ja en kehannu olla syömättä nii sen jälkee menin sitte vessaa oksentaa mut en haluu oksentaa ku vatsahapot tuhoo hampaat mielummi oisin vaa syömättä mut sitte esim kavereittenkas yleens kaverit kysyy et voiaabnks leipoo nii enkehtaa sanoo ei (mut oksentaminen on mulle vaan se helpoin vaihtoehto ku jos syön nii tulee paha olo ja pakko oksentaa jos oksennusta ei tuu juon vettä nii sitte ainahi tulee

4

251

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juha222

      11 vuotiaat eivät saa laihduttaa!! Puhu rohkeasti sun vanhemmille sun itsetunto-ongelmista ja laihdutushaluista. Sä et halua 10 vuoden päästä herätä, että mitä hittoa menitkään tekemään.

      • tyhmätlapset

        Sulla on ihan oikee pointti, mutta tollane 11-vuotias lapsi ei aio puhuu sen vanhemmille saati ymmärrä et 10 vuoden päästä tulee katumaan sitä että koskaan alko ees oksentaa. Miks hittoo ees tarkotat tol "oon vaa läski nään sen ku katon peilist saan mahan läskeist kii" ku katot peilist saat mahan läskeist kii... ööm ok no älä kato peiliin nii auttaa.
        Mieti elämääs vähä pidemmälle ku seuraavaan ateriaan. Koska toi on niin lyhytnäköstä. Älä koita olla syömättä syö ku sul on nälkä, koska jos jatkat tota pilaat sun nuoruuden (ehkä jopa elämän) ja ihan oikeesti usko mua mä kyl tiiän mistä puhun.
        Jos haluut laihtuu nii urheile mielummi ja syö normaalisti, älä ota mitää stressii laihduttamisest, koska loppujen lopuks siit koituu vaan haittaa. Et selvästikkään tiiä mitään bulimian haitoista, paitsi ton et hampaat menee, mut ihan vaan tiedoks on niit muitki haittoi ku hampaat esim: mahakivut, päänsärky, lihaskrampit, närästys, ruoansulatus ongelmat, silmien kirvely ja punasuus, naaman turpoominen, ärtyneisyys, huonokuntoset kynnet ja hiukset mitähän vielä... ainii menetät sikan kokemuksii ku mielummi jäät kotiin oksentelee ku lähet kavereittes kaa ulos syömään, alat salailee asioita ja koht sul meneeki koko päivä syömiseen ja oksentamiseen. Kuulostaa tosi mukavalta. Voit sitte tulevaisuudessa kertoo sun lapsille (jos pystyt ees niitä saamaan) kuinka ihanan nuoruuden vietit vessanpönttöä tuijottaen. Taai sitte voisit lopettaa sen oksentamisen nyt, koska lupaan se tulee olee sun elämäs paras päätös ja alkaa murehtii jostai muust ku sun "läskeistä".


      • tyhmätlapset2

        Ainii unohin tärkeimmän! Unohin vastata toho sun kysymyksee. Saat laihdutettua siten että urheilet säännillesti vaikka kolme kertaa viikossa ja syöt terveellisesti. Salaattii se puol lautast ja protskuu ja hiilareit 1/4.


    • khoj

      oot vielä niin nuori, älä stressaa :) syö terveellisesti ja aloita joku itselle mieluinen liikuntaharrastus, voit vaikka vanhemmille sanoo ja voitte yhes miettii minkälainen harrastus ois sopiva, voit tottakai kans kertoo jos vaikka haluisit terveellisempää ruokaa ku pizzaa, lähde vaikka ens kauppareissulla mukaa ja ehdota vihanneksia ja whedelmiä yms mistä ite tykkäät. mut älä stressaa sul on viel elämä edessä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      869
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      827
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      776
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      100
      766
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      34
      662
    6. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      11
      650
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      566
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    9. 42
      549
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      519
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      27
      487
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      25
      467
    13. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    14. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      431
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      82
      429
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    17. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    18. 39
      413
    19. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      1
      407
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe