Hinattava proomu veneen perään.

Onkohan myynnissä pieniä proomuja tms. vedessä kulkeviä kärryjä esim. pulpettiveneen tai vesijetin perään,?? jolla kuskaisi rakennustavaraa, ym. multaa, soraa jne.. saareen.
51537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos matka saareen ei ole hirveän pitkä eikä jokaisesta killingistä puutetta, niin minä melkein tekisin tai teettäisin tuollaisen vanerista. Se ei tulisi hirveästi maksamaan, mutta palvelisi monet vuodet.

Se on sitten eri asia, jos saareen ei koskaan pääse ilman merikelpoista kulkuneuvoa tai jos lähimmältä maapalalta on saareen niin pitkä matka, ettei hidas hinaus ole vaihtoehto.

Näiltä sivuilta voisi ottaa malliksi esimerkiksi tuon kalastusruuhen. Sen mitat kun vaikka tuplaisi tai kolminkertaistaisi, niin siinähän olisi kuljetusalusta. Toki paino kasvaisi valtavasti ja rakennetta pitäisi vahvistaa, mutta ei se silti hirvittävän kalliiksi tulisi.

http://koti.kapsi.fi/hvartial/index_fi.htm
http://koti.kapsi.fi/hvartial/wpunt/wpuntf.htm

Äänestä

Onkohan kyse kirkkojärvestä vai Kökarista? Sora painaa niin paljon, että täytyy olla aika järeä lautta ainakin merellä. Varalaitaa pitää jäädä tarpeeksi aalloillekin. Mikset käske jonkun proomukuskin tuoda kuormaasi, kun sattuu niille seuduille? Niillä on hiabitkin, jolla kuorma siirtyy maihin. Lapioit sorakuutiota koko kesän maihin.

Äänestä
  • Joo saari on järvessä, ja ei oo kovin pitkä matka (n.500m) mantereelta. Talvisin sinne ei oo kuitenkaan varsinaista jäätietä, jotta vois ajaa sorat kuorma-autolla sinne, ja proomuja ei tietääkseni liiku sielläpäin, vaikka järvi onkin melko suuri . Tietysti moottorikelkka ja ahkio on yks vaihtoehto mutta nekin joutuisi ostamaan tai vuokramaan, kun en satu omistamaan sellaisia..

    Aattelin vaan että kun olis (myytävänä, tai vuokrattavana) joku esim. alumiininen pieni ruuhi tai proomu, johon/josta olis helppo lapioida sorat, ja mullat (rantaan, yms.. piharakennustöihin). Ja ei oo mikään kiireellinen projekti, joten ei vättämättä tarvi kuskata koko sora-auto kuormaa yhdellä kertaa.

    Äänestä

  • Maajussi tuo talvella traktorilla tommoset kuormat. Paitsi tietysti jos haluat vaikeammankautta touhuta.

    Äänestä

Jos määrät ovat suhtkoht pieniä, niin eikä helpoin ratkaisu ole ostaa halvalla joku virkaheitto hylätty soutu- tai perämoottorivene (ilman moottoria)? Enemmän siihen menee kuin ahkioon. Eikä jetti jaksa paljoa vetää kuitenkaan.

Isommissa määrissä sitten nuo maajussin traktori-ratkaisut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mökki_saaressa kirjoitti:

Onkohan myynnissä pieniä proomuja tms. vedessä kulkeviä kärryjä esim. pulpettiveneen tai vesijetin perään,?? jolla kuskaisi rakennustavaraa, ym. multaa, soraa jne.. saareen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu