Lisärakennusoikeus arvo

Huussipeikko

Omistan vapaa-ajan tilan, jolla sijaitsee päärakennus, pihasauna ja talousrakennus. Asemakaava, vesi/kalastusoikeudet, tontti 4000 m2 ja lisärakennusoikeus 600m2. Olen myymässä kokonaisuutta, mutta askarruttaa lisärakennusoikeusen arvo. Onko olemassa kaavaa, millä laskea tälläisen lisärakennusoikeuden arvo?

2

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enpä_tiedä

      Tuskin vaikuttaa merkittävästi mihinkään. Nykyään kohteen kysyntä vaikuttaa enemmän hintaan. Jos myytävä kohde on syrjässä tai epäedullisessa paikassa, hinta on pienempi tai kohde ei mene kaupaksi lainkaan. Riippuu siis paljon ostajasta, mitä hän arvottaa. Yleensä ostajan päällimmäisenä arvona on hinta, eli maksaa mahdollisimman vähän ja saada sillä mahdollisimman paljon. Kun ostajia on enemmän silloin on helpompi valita vähemmän ahne ostaja, muulloin ei auta muu kuin jättää myymättä, jos ei mielestään saa riittävää hintaa myytävästä kohteestaan.

    • Oikeastaan sen käyttämättömän rakennusoikeuden arvo määräytyy aloittajan tilanteessa siitä, että saako lohkoa pienemmäksi tai ainakin rakentaa neljä uutta mökkikokonaisuutta (päärakennus sivurakennukset), lisäksi sen rakentamisen tulisi voida tapahtua tavalla joka antaa jokaiselle mökille yksityissyyttä.. Kukaan ei tarvitse tuollaista rakennusten neliömäärää, tietenkin poikkeuksena mökkikylälle rakennuspaikkaa etsivät (joita ei tässä markkinatilanteessa ole).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe