Raskaana 5+1!

FutureMamma

Jes! Sain siis tietää olevani raskaana 5 1 tänään :)
Mutta täällä paikkakunnalla kaikki tuntee toisensa niin ei kehtaa kauheena kysellä vertaistukea, joten jos joku täällä vastaisi.
Olen siis nuori terve normaalikokoinen nainen. Nyt ihan kamala nälkä ja tunne että vessassa pitäs käydä koko ajan. Kroppakin on ollut lämmin nyt viikon ja huimaa välillä. Onko nää ihan normaaleita vai jotain mun mielen kehittelemiä oireita?
Eka neuvola-aikakin on varattu. Pitääkö siihen varautua? Aika vaan annettiin eikä muuta.
Kertokaa omia kokemuksia hyviä ja huonoja ja mitä on odotettavissa! Koska alko pahoinvointi jne? :))

4

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vauva2016

      Olin raskaana tänä keväänä, esikoista odotin. Ultrassa selvisi että sikiö oli kuollut rv 8 0. Mutta ei siitä sen enempää..

      Oireet mitä kerkesi olla: rintojen arkuus ja kasvu, hirveä väsymys, ruokahaluttomuus (ei siis tehnyt juuri mitään mieli, kaikki ällötti). Hmm.. Mitähän muuta oli. Niin ja vihlaisevia kipuja jos nukkuessa käänsi kylkeä ja muutenkin päivisin kohdun kasvukipuja. Että kyllä niitä oireita oli jo ihan alussa. :)

      Ekassa neuvolassa kerettiin käydä, otin siis mieheni mukaan. Siellä vaan mitattiin B-hb, rr, paino jne.. sykkeitä ei kuunnella ekalla neuvola käynnillä. Ja saat mukaasi paljon esitteitä! Varattiin aikaa äitiyspolille ultraan jne. Aika tylsä se eka käynti, vaikka jännittävää olikin :)

      Söin ja syön edelleen (koska yritys päällä) foolihappoa, raskausajan omega3, raskausajan multivitaa ja neuvolasta käskettiin syödä myös kalkki lisää, koska en käytä juuri ollenkaan maitotuotteita.

      Ota selvää mitä ei saa syödä: esim kala on aika rajoitettua, kofeiinia ei saa nauttia paljoa, ei saa syödä a-vitamiinia sisältäviä ruokia jne. Niitä on paljon. :)


      Yritys on nyt päällä koko ajan, toivotaan että seraavalla kerralla päästään loppun asti ja sinulle myös paljon onnea! :) Koskas on la laskurin mukaan?

      • FutureMamma

        Hei!
        Kiitos vastauksesta :)
        Voi oon pahoillani! Itelläkin kaks keskenmenoa jo takana, edellisestä 9kk. toivon suuresti että nyt selviäisi!

        Ostin apteekista niitä Mama vitsailua:)
        Laskettu aika olis 26.1 kuulemma ! Alkuvuoden vauvaa pukkaisi siis toisin kun vanhempansa!

        Onnea Teille yritykseen!<3


    • jnncgkv

      Hei! Itse olen rv 14 2 tällä hetkellä ekoina oireina oli: rintojen arkuus, finnien ilmestyminen otsaan, vessassa ramppaaminen ja palelu, eli oireesi kuulostaa normaalilta :) Nyt tällä viikolla vasta iskenyt armoton väsymys ja äklötys ruoka ruokaa kohtaan , hedelmiä voisin taas napostella ihan koko ajan.. sama kyllä oli edellisessä raskaudessakin :)

      ekalla neuvola käynnillä täällä käydään läpi omat miehen ja sinun suvun taudit (sokeri yms.), kerrotaan mitä ei saisi syödä, kysellään vointia, määrätään veri ja pissakokeet, laitetaan lähete ultraan yms. Pääsee vähän tutustumaan minkälainen neuvola hoitaja on teille määrätty :) tsemppiä odotukseen!

      • FutureMama

        Kiitos vastauksesta ja ihania uutisia teiltä :) Onnea sullekin tulevasta pikkusesta!
        Muullakin tuli pieniä finnejä otsaan! Ajattelin et me tuli koska yks yö en pessy meikkejä mut haha eikai sitten!
        Välillä tuntuu ku alkais menkat, tosi kovaa puristaa vatsalla ja alaselässä.. Toiv normaalia Sekin..
        ❤️


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1101
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe