Jes! Sain siis tietää olevani raskaana 5 1 tänään :)
Mutta täällä paikkakunnalla kaikki tuntee toisensa niin ei kehtaa kauheena kysellä vertaistukea, joten jos joku täällä vastaisi.
Olen siis nuori terve normaalikokoinen nainen. Nyt ihan kamala nälkä ja tunne että vessassa pitäs käydä koko ajan. Kroppakin on ollut lämmin nyt viikon ja huimaa välillä. Onko nää ihan normaaleita vai jotain mun mielen kehittelemiä oireita?
Eka neuvola-aikakin on varattu. Pitääkö siihen varautua? Aika vaan annettiin eikä muuta.
Kertokaa omia kokemuksia hyviä ja huonoja ja mitä on odotettavissa! Koska alko pahoinvointi jne? :))
Raskaana 5+1!
4
83
Vastaukset
- vauva2016
Olin raskaana tänä keväänä, esikoista odotin. Ultrassa selvisi että sikiö oli kuollut rv 8 0. Mutta ei siitä sen enempää..
Oireet mitä kerkesi olla: rintojen arkuus ja kasvu, hirveä väsymys, ruokahaluttomuus (ei siis tehnyt juuri mitään mieli, kaikki ällötti). Hmm.. Mitähän muuta oli. Niin ja vihlaisevia kipuja jos nukkuessa käänsi kylkeä ja muutenkin päivisin kohdun kasvukipuja. Että kyllä niitä oireita oli jo ihan alussa. :)
Ekassa neuvolassa kerettiin käydä, otin siis mieheni mukaan. Siellä vaan mitattiin B-hb, rr, paino jne.. sykkeitä ei kuunnella ekalla neuvola käynnillä. Ja saat mukaasi paljon esitteitä! Varattiin aikaa äitiyspolille ultraan jne. Aika tylsä se eka käynti, vaikka jännittävää olikin :)
Söin ja syön edelleen (koska yritys päällä) foolihappoa, raskausajan omega3, raskausajan multivitaa ja neuvolasta käskettiin syödä myös kalkki lisää, koska en käytä juuri ollenkaan maitotuotteita.
Ota selvää mitä ei saa syödä: esim kala on aika rajoitettua, kofeiinia ei saa nauttia paljoa, ei saa syödä a-vitamiinia sisältäviä ruokia jne. Niitä on paljon. :)
Yritys on nyt päällä koko ajan, toivotaan että seraavalla kerralla päästään loppun asti ja sinulle myös paljon onnea! :) Koskas on la laskurin mukaan?- FutureMamma
Hei!
Kiitos vastauksesta :)
Voi oon pahoillani! Itelläkin kaks keskenmenoa jo takana, edellisestä 9kk. toivon suuresti että nyt selviäisi!
Ostin apteekista niitä Mama vitsailua:)
Laskettu aika olis 26.1 kuulemma ! Alkuvuoden vauvaa pukkaisi siis toisin kun vanhempansa!
Onnea Teille yritykseen!<3
- jnncgkv
Hei! Itse olen rv 14 2 tällä hetkellä ekoina oireina oli: rintojen arkuus, finnien ilmestyminen otsaan, vessassa ramppaaminen ja palelu, eli oireesi kuulostaa normaalilta :) Nyt tällä viikolla vasta iskenyt armoton väsymys ja äklötys ruoka ruokaa kohtaan , hedelmiä voisin taas napostella ihan koko ajan.. sama kyllä oli edellisessä raskaudessakin :)
ekalla neuvola käynnillä täällä käydään läpi omat miehen ja sinun suvun taudit (sokeri yms.), kerrotaan mitä ei saisi syödä, kysellään vointia, määrätään veri ja pissakokeet, laitetaan lähete ultraan yms. Pääsee vähän tutustumaan minkälainen neuvola hoitaja on teille määrätty :) tsemppiä odotukseen!- FutureMama
Kiitos vastauksesta ja ihania uutisia teiltä :) Onnea sullekin tulevasta pikkusesta!
Muullakin tuli pieniä finnejä otsaan! Ajattelin et me tuli koska yks yö en pessy meikkejä mut haha eikai sitten!
Välillä tuntuu ku alkais menkat, tosi kovaa puristaa vatsalla ja alaselässä.. Toiv normaalia Sekin..
❤️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1815051Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402638SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992208Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292087Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211556Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1151467