Presidentti Tarja Halonen ilmoitti olevansa huolis

saan Sipilän hallituksen maineesta MTV:n Huomenta Suomi lähetyksessä:

> Halonen sanoi haastattelussa toivovansa sydämestään, että tulevasta hallituksesta tulee ennakkomainettaan parempi.

Tulevaa hallitusta kun on jo etukäteen haukuttu kestävän kehityksen ja ympäristöasiaiden jättämisestä sivurooliin ja kovien talouspäätösten jalkoihin. <
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eihän tuo uuden hallituksen vetäjä voi ympäristöministeriötä lakkauttaa,
ympäristö on kuitenkin niin keskeinen asia ja arvo meille kaikille.

Äänestä
  • - Suomen luonnonsuojeluliitto kehottaa päättäjiä juhlistamaan Kansainvälistä luonnon monimuotoisuuden päivää 22.5. panostamalla KESTÄVÄÄN kehitykseen.
    YK:n yleiskokous on julistanut 22. toukokuuta kansainväliseksi luonnon monimuotoisuuden päiväksi. Päivän tarkoituksena on lisätä tietoisuutta ja ymmärrystä luonnon monimuotoisuudesta sekä tehdä tutuksi ympäristönsuojelua, kestävää luonnon hyödyntämistä ja hyötyjen tasapuolista jakoa. Vastuu luonnon tulevaisuudesta on yhteinen!

    Luonnon monimuotoisuudella, eli biodiversiteetillä, tarkoitetaan elämän koko kirjoa, kuten lajien sisäistä perinnöllistä muuntelua, lajien runsautta sekä niiden elinympäristöjen monimuotoisuutta. Monipuoliset maapallon elinympäristöt, jotka ovat kehittyneet miljardien vuosien evoluution aikana ja mahdollistavat tällä hetkellä 1,75 miljoonan tunnetun eliölajin elämän, ovat jatkuvassa muutostilassa ja eritoten ihmisten toimien takia kohtaavat suuria haasteita.

    Ilman luonnon monimuotoisuutta meiltä puuttuisi sivilisaatioidemme pohja, joka on tarjonnut meille mahdollisuuden viljellä maata, kerätä luonnon antimia ruuaksi ja lääkkeiksi sekä keinot metsätaloudelle ja rakentamiselle lukemattomien sukupolvien ajan.
    Luonnon biodiversiteettiä on kuitenkin myös suojeltava ennen kaikkea meiltä itseltämme ja panostettava kestävän kehityksen ratkaisuihin, jotta ihmiskunnalla on mahdollisuus luonnon monimuotoisuuden antimista myös tulevaisuudessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Presidentti_Halonen kirjoitti:

saan Sipilän hallituksen maineesta MTV:n Huomenta Suomi lähetyksessä:

> Halonen sanoi haastattelussa toivovansa sydämestään, että tulevasta hallituksesta tulee ennakkomainettaan parempi.

Tulevaa hallitusta kun on jo etukäteen haukuttu kestävän kehityksen ja ympäristöasiaiden jättämisestä sivurooliin ja kovien talouspäätösten jalkoihin. <

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu