valolle herkistyminen?

lääkäriinkö

Kellään ollut samanlaista? en ole ollut auringossa kuin hyvin vähän ja silloinkin pitkähihaiset vaatteet, jo parin päivän ajan kaulani ja kasvot ovat kutisseet voimakkaasti ja punoittavat, en keksi mitään muuta kuin auringonvalon syyksi. Meikkikin oli suojakertoimelle varustettua.
Hirvittää kun viikon päästä lähden etelään että kestänkö ollenkaan aurinkoa ja mikä ihme tähän on syynä, alkanut siis yhtäkkiä.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valoyliherkkä

      Olen valoyliherkkä ollut jo nuoresta asti. En käyttänyt mitään lääkkeitä tai muuta herkistävää. Sen takia en voi hakea mitään kela-avusteisia etelänmatkojakaan psoriasiksen hoitoon. Aurinko pahentaa psoriasistani.
      Oletko laittanut kaulallesi jotain hajuvettä joka reagoi auringon valon kanssa herkistävästi tai syötkö jotain lääkettä joka herkistää auringonvalolle? Esim. betasalpaajat ja jotkin psyykenlääkkeet herkistävät auringonvalolle.

      http://tieku.fi/ihminen/auringonvalolle-herkistavat-aineet

      • Valoyliherkkä

      • BLOODisLIFE

        aloittajalle, on täysin mahdollista herkistyä valolle, kannattaa olla korkea suojakerroin aurinkovoiteessa, 50 on hyvä. Valoyliherkälle, psoriasis ja atooppinen ihottuma yleensä helpottuu auringossa, onkohan sua diagnosoitu ihan oikein...


    • siedätyshoito

      olen välttänyt auringossa oloa jo vuosikymmenet joka on poistanut ikävät oireet kuten kutinan ja näppylät. hyvin suojautuneena ulkoilen kyllä.
      uskon oireittesi helpottuvan siellä etelän auringossa, kun saat hyvää seuraa etkä murehdi koko yliherkkyyttäsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      143
      4843
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3512
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      27
      2524
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2203
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2029
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1963
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1961
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1438
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      94
      1235
    Aihe