Semmonen alkoi pikkuhiljaa pännimään, kun Dc:ssä on joitakin käyttäjiä, jotka lataavat jatkuvasti yheltä henkilöltä mooonta tiedostoa peräperään, siis Ne on kokoajan lataamassa jotain.
Olen koittanut potkia niitä pois "Close Connection"-toiminnolla, mutta nehän tulevat vähän ajan päästä uudestaan...
Eli Miten saisin tollaset lataajat "potkittua" pois lataamasta??
(siinä vaiheessa,kun ne alkavat käymään hermoille)
Olen koittanut potkia niitä pois "Close Connection"-toiminnolla, mutta nehän tulevat vähän ajan päästä uudestaan...
Eli Miten saisin tollaset lataajat "potkittua" pois lataamasta??
(siinä vaiheessa,kun ne alkavat käymään hermoille)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onko se sulta pois jos joku lataa sun tiedostoja pötkössä?
Lopetat koko ohjelman käytön. Olet selvästikin ymmärtänyt koko homman idean väärin. Kazaa yms. sopii sinunlaisille peeloille!
Lähet siltä hubilta missä se joka sulta lataa niin on. Sitten painat close connection....
Mitä välii sillä on kuka lataa ja mitä? Sehän on siinä ideanakin. Ja jos hidastaa jotenkin vaikka nettipelaamista niin sulke se koko helvetin ohjelma.
Ei oo sun asia potkia lataajia koneeltas. Sut pitäs kickata hubilta.
Eli asenna ohjelma nimeltään netlimiter.Tolla pystyy säätämään tulevaa ja lähtevää kaistaa.Pistä dc ohjelmalle säädöt niin että saat tavaraa kaistan täydeltä mutta rajoitat lähtevän kaistan nollille.
Lataaminenhan on sallittua mutta jakaminen lainvastaista :)
Just. Mulle heti kaikki tänne, ei täällä muista tarvitse välittää kuin itsestä, pyöriihäm se nettkin vain oman navan ympärillä. Tais kuiten lähteä trollina tuo viestiketju, mutta jos dc ahdistaa, niin voit kokeilla kunnon köyttä, tee silmukka, rasvaa se köysi varmuuden vuoksi, ja putoa roikkumaan sen varaan niskastasi n. 50cm niin ei tarvi ahdistua muiden latailusta (eikä enää mistään muustakaan9 :)
ei voi muuta sanoa kuin ettei taida paljon järki korvien välissä pakottaa... kerro vielä kerran kuinka fiksua on neuvoa julkisella keskustelupalstalla keino miten olla jakamatta niille henkilöille joilta mahdollisesti jonain päivänä itse yrität ladata?
ja toisille voisin antaa sellaisen neuvon että jos törmäätte käyttäjiin joiden epäilette rajoittavan reilusti uploadia niin ilmoitelkaan op:lle tai jos hubilla on report toiminto niin sitten sillä
mikäli huomaat dc ssä netlimitteriä käyttäviä tai fakefilejä jakavia ilmoita niistä OPeille kirjoittamalla mainiin report ja kerro kuka ja mitä
Taisitte itse ymmärtää väärin... Siis en minä ketään halua estä multa lataamista!!! Se vaan kun jotkut lataa niin helkutin monta tiedostoa tunteja putkeen, että se syö omaakin lataus nopeutta ihan helkutisti.. Jotain rajaa pitäs siihen saada.
Siis en haluu estää ketään lataamasta minulta!!
Ei sota yhtämiestä kaipaa.Kukaan ei huomaa mitää jos
joukossa on sellainen joka vain imuroi itselleen. Itse latailen kaistan täydeltä ja uppi on säädetty 5kib/s.Tota ei kukaan ole tajunnut kun itseltä lähtee juuri ja juuri jotain ulos ei siis täysin stopissa.Näin jää kaistaa muuhun tarkoitukseen.
toi voi onnistua jossain tuppuhubissa, mutta jos meet jonnekin laatuhubille, mistä jotain löytyykin niin bannia saat koko hubiketjuun, prkl nyyppä!
mitä väliä sillä on lataako henkilö x sulta koko illan vai lataako sulta henkilöt x, y ja z saman ajan?
Jos olet jollain kunnon hubilla, niin jokatapauksessa sulla riittää koko ajan uppaajia linjoilla. Olettaen, että et jaa ihan täyttä pskaa
Hommaat ison kovon. Jakohakemistoon vaan vanhaa paskaa sekä miljoonia itse otettuja digikuvia. Lataukset (uutuudet ja muut halutut) eri paikkaan. Sitten sellaisia nopeusvaihtoehtojakin löytyy, missä up on ainoastaan 64-128 kbps, mutta down voi silti olla 2 megaa. Vielä kun pistät riittävän määrän slotteja auki, niin ihmeesti imuttajat kyllästyy, kun saavat jotain 1-2 kt/s per imuttaja. Homma toimii, eikä tarvi rikkoa hubien sääntöjä.