Aiotko puolustaa Suomea aseellisesti?

palle84

En näe mitään syytä puolustaa tätä maata.

-Minulla ei ole omaa perhettä, tai kiinteää omaisuutta.

-Kotikaupunkini Helsinki suosii työhönotossa ulkomaalaisia suomalaisten kustannuksella.

-Afrikasta voi tulla Suomeen pakolaiseksi sillä verukkeella, että muuten joutuisi armeijaan. Miksei siis Suomestakin voisi lähteä pakolaiseksi samasta syystä?

-Tämä maa ei anna minun kantaa asetta puolustaakseni itseäni, mutta minun odotetaan henkeni kaupalla puolustavan tätä maata.

-Verotus on kireää ja verotulot jaellaan ulkomaalaisille vastikkeetta.

-Sodan jälkeen tarvitaan kuolleiden tilalle satojatuhansia maahanmuuttajia lähi-idästä ja Afrikasta.

-"Suomi kuuluu kaikille", joten miksei päästettäisi paria miljoonaa venäläistä suosiolla sisään?

5

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuomiEVVK

      Moni ei tajua että 1930-luvulla Suomessa oli olematon määrä ulkomaalaisia, ja suurimmalla osalla suomalaisista ei ollut edes passia. Nationalismi oli vielä voimissaan, ja ihmisiä oli helppoa kontrolloida massatiedotuksen ja sosiaalisen paineen avulla. Tilanne on muuttunut ratkaisevasti, puolustuksen suurin ongelma ja turvallisuusuhka onkin tämä kuvitelma, että miehet ovat edelleen aivotonta massaa, jota voi käyttää mielin määrin orjatyövoimana kriisitilanteessa. Asevelvollisuusarmeijaa ylläpidetään 1900-luvun alun tapaan vaikka ollaan jo hyvän matkaa 2000-luvulla.

    • caucasian

      Aion, tietenkin koska olen vannonut valani. Maani puolustaminen on velvollisuuteni, eikä vaihtoehtoa ole.

      Mutta aloituksessasi oli kuitenkin ajattelemisen arvoisia asioita. =)

      • kauk-aasi

        Valan vannominen ei oikeasti velvoita ketään mihinkään, se on pelkkää vanhanaikaista pelleilyä. Vaihtoehtoja on aina, eikä ihmisiä voi loputtomiin velvoittaa käymään poliitikkojen sotia.


    • asköaföajfaö

      Jännä juttu, että isänmaalliset hommaforumilaiset ovat ensimmäisinä lähdössä karkuun, jos Suomi joutuu sotaan.

      • Juu lähdetään ja perustetaan uusi isänmaa jonnekin muualle... Tää manttu on jo menetetty...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe