Lestijärvelle ja Toholampille näistä "uusista seitsemästäsadasta" pakolaisesta sopisi ainakin sata molempiin. Maunun vanhainkoti, Yli-lestin koulu,juustolan rakennukset. Nämä ei valita tuulimyllyistä,eikä järven ruskeasta vedestä. Asukasmäärät nousuun nämä ei tarvi kymppitonnia lapsen tekoon. Moskeijat Rinteen kaupalle ja Hakolan talleille. Nyt Ahonen ja Lillukkala toimenpiteitä ennenkuin rantaruottalaiset ottaa nää kaikki.
PAKOLAISIA LESTIJOKILAAKSOON
11
544
Vastaukset
- tosiasiat
Nyt pelit seis pentele..
Ne ekat pakolaiset on varattu jo Perhoon päättäjien salaisella sopimuksella.
Eikun Perholaiset etsimään uusille asukkaille moskeijan paikkaa- baskettia
Valikkaa Toholampille niitä pitkiä miehiä ja laittakaa koripallojoukkue. Ei tarvi uutta urheilutaloa lämmittää talavella turhaa. Kauhajoella ja Lapualla on jo joukkueet
- paskatkinmeneejokeen
baskettia kirjoitti:
Valikkaa Toholampille niitä pitkiä miehiä ja laittakaa koripallojoukkue. Ei tarvi uutta urheilutaloa lämmittää talavella turhaa. Kauhajoella ja Lapualla on jo joukkueet
Sairaala vietiin, koulut lopetetaan ,mutta meijän vanhaa paloautoa ei saa myydä. Nyt löytyy aktiivisia kuntalaisia puollustamaan paloauton myyntiä muuten saa lopettaa vaikka koko kunnan.
- määttälä_
Kannuksessa olisi tilaa. Mullikoulun asuntola vaan täyteen Somaleja.
- ahamettejatiskolantiin
Lestijärvelle tarvitahan lisää asukkaita kunnanvaltuustosaki on jo muilta paikkakunnilta valittuja. Parikymmenen vuoden kuluttua vaaleissa pian ehokkaina linnunpelättimiä ja kirkon vaivaisukko sekä muutama kova kommunisti. Siinä ois mökkiläistenki mukava kesäaamuisin herätä minareetin hoilotukseen. Ruvekkaa vain tarhaahan näitä pakolaisia niistä saa hyvät rahat. Kamelikuskeille on aina tarvetta keskipohojanmaalla. Pitserian saisitta ja salen tuulikaappiin ilosia nuoria miehiä.
- Vinkkiahoselle
Suosittelen Lestijärvelle pakolaiskeskusta, sitä ei varmaan ole vielä kokeiltu. Ahosen rupellikypärä varmaan pyörii näillä tuulilla vikkelään niin eiköhän pakolaisille parakki löydy. Lestijärvelle voisi alkuun sijoittaa tuhat nuorta miestä niin pakolaisia olisi enemmän kuin lestijärvellä on tällä hetkellä asukkaita. Lestijärvelle saataisiin vähän väriä ja tytöille seuraa kun lestijärven raitti hieman hiljainen.
- jmäättälä
Toholammin minttutalo olisi hyvä sijoituspaikka. Olisi niilläki palvelut lähellä.
- Legenda13
Jos minä tuun Lestille niin perässä seuraa varmaan sen 3000 kamelia.
Tuun korjaan sen Discolandin !
Alakakaa varaamaan rahaa parempaan moottoritiehen !
Helikopterille tulee olla paikka !
Ei minulla ole aikaa istukella montaa tuntia auton kyytissä ! - Anonyymi
Muslimit on niinkuin lestadiolaiset samanlaisia, sopii hyvin yhteen!
- Anonyymi
Molemmissa juodaan salaa ja tykätään toisten pienistä lapsista.
- Anonyymi
Toholampille ja Kannukseen otettu romaneja koska he eivät vie työpaikkoja kantaväestöltä ja osa heistä majoittuu pitkiä aikoja valtion täysihoitoloissa jolloin kustannukset pienenevät.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881815Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2911458Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751359- 58945
- 50938
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤50873