Autohuollot testattu

Uudessa TM:ssa on jälleen asiallinen tietopaketti, jossa ostos kattaa autohuoltoja Helsingissä, Turussa ja Tampereella.
Lyhyesti; varsinaiset määräaikaishuollot kannattaa teettää edelleen merkkihuollossa ja tarvittaessa ns. öljynvaihtovälihuollot voi teettää muuallakin, mutta välttämättä se ei ole edullisempaa kuin merkkihuollossa.
Oli lohdutonta luettavaa.
5141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ole vielä lukenut ko. lehteä mutta toteutuneet omat kokemuksetkin autohuolloista ja -korjaamoista ovat lohduttomia viimeisen lähes kymmenen vuoden ajalta. Vielä 90-luvulla asiat tuntuivat olevan paremmin, kohtuuhinnalla sai parempaa työtä, asiakaspalvelu oli hyvää ja työhön "ottauduttiin" paremmin, työnvastaanoton ja varaosapalvelujen ammattitaito ja osaaminen oli parempaa jne.
Nykyään tosin tuntuu moni muukin asia vajonneen rappiolle tässä maassa...

Äänestä
  • Et ole siis käynyt merkkihuollossa?

    Äänestä

  • Merkkihuolloissa on toki asit hiukan paremmin kuin "villeissä" korjaamoissa mutta paljon on parantamisen varaa myös merkkipuolella.
    Omalukunsa on sitten nämä merkkihuollon käsittämättömän kovat hinnat.

    Äänestä

  • koitaKerran kirjoitti:

    Et ole siis käynyt merkkihuollossa?

    Merkkihuollolla on jotenkin elitistinen leima, ovat ehkä tottuneet tekemään vain öljynvaihtoja uusiin autoihin ja asioimaan varakkaan väen kanssa.
    Muilla korjaamoilla on ehkä enemmän jalat maassa tavallisten ihmisten tapaan toimintaa eikä pelätä isompaakaan remonttia. Merkkihuollolla on myös taipumusta vähätellä oman merkin vikoja että ei näissä tällaista vikaa yleensä ole vaikka olisi juuri kymmenen autoa korjattu saman vian takia. Ovat siis enemmän automyyjiä tai mainostajia kuin varsinaisia korjaajia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaakko_M kirjoitti:

Uudessa TM:ssa on jälleen asiallinen tietopaketti, jossa ostos kattaa autohuoltoja Helsingissä, Turussa ja Tampereella.
Lyhyesti; varsinaiset määräaikaishuollot kannattaa teettää edelleen merkkihuollossa ja tarvittaessa ns. öljynvaihtovälihuollot voi teettää muuallakin, mutta välttämättä se ei ole edullisempaa kuin merkkihuollossa.
Oli lohdutonta luettavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu