Kumpi on oikein

Paljon tässä lukee 1/3 osa ottaa UO palkasta eli minulla netto on 1800e. Silloin 600e menisi palkasta. Usein törmään sellaisiin kirjoituksiin, että uo ottaa kaiken mitä menee yli suojaosuuden. Jos 1/3 osa ottaa, silloin mulle jää 1200 elämiseksi( vuokra jne). Suojaosuus on 680. Otetaanko silti kaikki suojaosuutta ylittävä summa eli 1120e. ja minulle jää vain 680euroa käteen. Miten se oikein menee. pelottaa
Kiitoksia viisammat.
9191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Maksukieltolaskurilla saat laskettua tarkan summan.

Äänestä

Siis palkastasi ulosmitataan 1/3 jos palkkasi ylittää 2xsuojaosuuden jos jää alle otetaan 2/3 rahasta joka ylittää suojaosuuden, mutta esim jos sinulla on säästöjä 10000e viedään sinulta kaikki jotka ylittää suojaosuuden, olet varmaan käsittänyt jotain väärin. Ulosotossa 3vuotta olleena tiedän jotain :) Eli lyhyesti palkasta ulosmitataan 1/3 jos tienestit luokkaa 1400-2200, säästöt ja muu varallisuus otetaan kaikki jotka ylittää suojaosuuden..

Äänestä

Kiitos vastauksista. Laskurilla olen yrittänyt laskea, mutta jostain syystä ei toimi. Vaikka täytän kaikki kohtat niin kun pitää, ei vastaus on 0000. Olen aiemmin myös kokeilutb sitä, mutta sama juttu, ettei toimi laskin.

Äänestä
  • Kannattaa kokeilla toista selainta. MInulla Safari tekee välillä tuota, mutta Chromella toimii.

    Äänestä

Eikös se ole, että suojaosuuden ylittävältä osalta menee joko 1/3 tai 2/3
Riippuen kumpi niin olet vuoden päästä oikeutettu kahteen maksuvapaaseen kuukauteen jotka tulevat automaattisesti.

"Määräajoin maksettava palkka
1. Jos palkka on pienempi kuin suojaosuus, siitä ei ulosmitata mitään.
2. Jos palkka ylittää suojaosuuden, ulosmitataan suojaosuuden ylittävästä palkasta kaksi kolmasosaa (tulorajaulosmittaus 2/3 x (palkka – suojaosuus)).
3. Jos palkka on suurempi kuin kaksi kertaa suojaosuus ulosmitataan yksi kolmasosa (1/3) palkasta.
4. Jos palkka on suurempi kuin neljä kertaa suojaosuus, palkasta ulosmitataan yksi kolmasosa (1/3) neljä kertaa velallisen suojaosuuden määrää vastaavasta palkanosasta ja lisäksi neljä viidesosaa (4/5) sen ylittävästä palkanosasta. Palkasta ulosmitataan kuitenkin enintään puolet."

Äänestä

Jos nettopalkasta otetaan se 1/3 niin suojaosuutta ei ole silloin.

Äänestä
  • Suojaosuus on kaikilla. Nämä enemmän ansaitsevat vain eivät kolkuttele sen rajaa.

    Äänestä

Jos nettotulosta menee se 1/3 niin siihen ei lasketa suojaosuutta, mutta enemmän jää käteen kuin että suojaosuuden ylittävästä tulosta otettas 2/3
Ei yksin asuvan tarvi paljoa tienata että menee se 1/3 netosta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kopskops kirjoitti:

Paljon tässä lukee 1/3 osa ottaa UO palkasta eli minulla netto on 1800e. Silloin 600e menisi palkasta. Usein törmään sellaisiin kirjoituksiin, että uo ottaa kaiken mitä menee yli suojaosuuden. Jos 1/3 osa ottaa, silloin mulle jää 1200 elämiseksi( vuokra jne). Suojaosuus on 680. Otetaanko silti kaikki suojaosuutta ylittävä summa eli 1120e. ja minulle jää vain 680euroa käteen. Miten se oikein menee. pelottaa
Kiitoksia viisammat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu