ovulaatiokivut?

Hei! Millaisia ovulaatio-oireet ovat? Noin viikko ennen menkkojen alkamispäivä alkoi vihlova kipu vas. puolella alavatsaa. Voimakas kipu ja särky koko alavatsassa kesti noin kaksi päivää. Ovulaatiolaskurin mukaan mahd. ovulaatio olisi ollut jo edellisellä viikolla.. Kipu oli niin voimakas etten pystynyt nukkuu..aattelen että kyseessä oli ovulaatiokipu. Ennen tällasii kipuja ei ole esiintynyt. lopetin pillerit elokuussa ja sen jälkee kaikkki mahdolliset vaivat on ollut. lisäksi pillereitten lopettamisen jälkeen on iho todella huono. Tiedoista kiitollinen!
22307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni on ollut ovulaation yhteydessä puolen tunnin vihlova kipu munasarjan kohdalla. Kipu yleensä helpottuu, mutta on ilkeän tuntuinen. Ovulaatio on ajoittunut 14 vrk kuukautisten alkamisesta.Tässäkin on yksilöllisiä heittoja puoleen jos toiseen. Ajattelin ettei tapauksessasi ole sitten kyseessä puhkeamaton munasarjakysta. Ne ovat todella kivuliaita ja saattavat kipuilla useamman päivän. Endometrioosi aiheuttaa myös kovaa kipua ja pahenee joka kuukautisten yhteydessä kun kohdun limakalvoa kasvaa vähitellen kohdun ulkopuolelle. Jos kivut pahentuvat ja alkavat todella häiritä kannattaa käydä tutkimuksissa.

Äänestä

Vaikka olenkin huomannut, että toisinaan ovulaatio on kivuliaampi kuin kuukautiset (mitkä mulla on olleet tosi kiltit), ei se noin pahalta tunnu. Hommaan liittyy kai munasarjojen turvotus tm, sillä pientä jomotusta kestää muutama päivä vatsan molemmilla puolilla. Ja sitten itse ovulointi vähän kipuilee (jopa vihloo) niiden muutaman päivän aikana jommalla kummalla puolen. Osaan siis sanoa ovulaatioajankohdan vain parin päivän tarkkuudella.

Kerran nuorena kävin vihlovan vatsani kanssa päivystyksessä, koska silloin kivut olivat kovia, ja umpisuolen suunnalla. Mutta koska umpisuoli ei ollut tulehtunut, mut lähetettiin kotiin, eikä tutkimuksia tehty, koska tämä kerta jäi ainoaksi. Vasta paljon vanhempana ymmärsin, mistä oli ehkä ollut kyse.

Voisiko siis olla, että rajujen hormonimuutosten vuoksi ovis tosiaan tuntuu sullakin noin kovasti? Jos kipu toistuu, mene tutkimuksiin. Pillereiden lopetuksen jälkeen koko kierto voi olla sekaisin, joten laskureihin ei varmaan vielä kannata luottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ella kirjoitti:

Hei! Millaisia ovulaatio-oireet ovat? Noin viikko ennen menkkojen alkamispäivä alkoi vihlova kipu vas. puolella alavatsaa. Voimakas kipu ja särky koko alavatsassa kesti noin kaksi päivää. Ovulaatiolaskurin mukaan mahd. ovulaatio olisi ollut jo edellisellä viikolla.. Kipu oli niin voimakas etten pystynyt nukkuu..aattelen että kyseessä oli ovulaatiokipu. Ennen tällasii kipuja ei ole esiintynyt. lopetin pillerit elokuussa ja sen jälkee kaikkki mahdolliset vaivat on ollut. lisäksi pillereitten lopettamisen jälkeen on iho todella huono. Tiedoista kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu