Todella monella loppuu..eläkkeens.hoituki

perkdg

1.6 voimaan tulevan uuden lakimuutoksen takia hyvin monella tulee loppumaan eläkkeensaajan hoitotuki. Mulle tuli kieltävä päätös. Vituttaa. Terapia ja lääkekulut suuret, mutta aina jävät alle sen vuoden 612 e jollain parilla eurolla. Terapiaan menee n200 e kk (omavastuu osuus tuo).

Valitan päätöksestä vaikka ei luultavasti muuta mitään. Mutta kiusa se on pienikin kiusa>:D.

4

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrän

      Mitähän sanoo tähän uusi hallitus.
      Leikkaako lisää ja lopettaa kaikki tuet sairailta vähitellen. Ainakin lääkäri ja lääkekorvaukset heikkenee. Eli sairaitten kukkarolla käydään taas. Ei nuo heikennykset ole herrojen kukkarossa kuin hyttysen p..ka erämaassa. Mutta sairaille, pienituloisille eläkeläisille, opiskelijoille ja työttömille se on katastrofi.

      • iogu

        On se katastrofi, kun on opittu siihen, että yhteiskunta hoitaa ja huoltaa täysimääräisesti. Nyt on opittava tulemaan toimeen vähemmällä tai alettava itse osallistumaan oman toimeentulonsa hankkimiseen.


      • orvokkilehdokkivuokko

        Niin no, ei se Kelan eläke ainakaan mahdottoman suuri ole ja hoitotuetkin porrastettu. Ei niillä rikastu, eikä leveästi eletä. Jos on sairauden takia eläkkeelle joutunut, niin mikähän se on se työ johon kelpaa/pystyy, kun ei sitä työtä terveillekkään löydy. Sairastaminen maksaa ja elääkin pitäisi. Viisastelijoille sanoisin, että hankkikaa nyt itsellenne ja lapsillenne - kun olette vielä terveitä ja työssä -kunnon vakuutukset, sillä se saattaa olla silmänräpäys kun sairastutte/vammaudutte. Silloin tulee eteen se yhteiskunnan raadollisuus, eriarvoisuus, taistelu hoidoista, lääkkeistä, kuntoutuksista, terapioista, eläkkeistä, liikkumisista jopa asumisesta. Silloin kun olet heikoimmillassi, edessäsi on vuoren korkuiset haasteet ja vaikeudet. Ja aloittajalle ja kaikille voimia tarpoa eteenpäin.


    • gfdf

      Töitä olen tehnyt viimeiseen vuoteen asti ja kovaa. Kesälomaa ei ole ollut kun viimeiset kaksi vuotta. Joten kyllä eläkekin tienattua. Sille ei vaan voi mitään että sairastuu vakavasti ja ei tule enää työkykyiseksi. Joten iogu pidä naama kiinni asioista joista et tiedä mitään. Sinä voit olla jonain päivänä samassa tilanteessa. Ja saat ihan yhtä kylmiä kommentteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1592
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe