Meillä on 7kk. vanha sileäkarvainen noutaja,mitähän pitäisi tehdä kun koira pyörii paljon jaloissa,etenkin aamulla,kun pitäis pukea ja touhua aamuaskareita,niin pentu pyörii ihan suorastaan kiinni ihmisessä,joka tietysti hankaloittaa liikkumista,kun varoo ettei astu päälle,pienempänä tuli astuttua muutama kerta tassulle,sekään ei ole auttanut opetukseksi.Niin koiramme on narttu.
Hei kaikille noutajien omistajille.
11
262
Vastaukset
- Normikäytöstä
Se on pentu, ei tarvitse tehdä yhtään mitään. Laumassa se hakisi koko ajan seuraa muista, nyt kun sitä ei ole, hakee seuraa ihmisistä.
- uimarit
Meillä on 6kk ja 8v ikäiset flätti-tytöt. Flätti on luonteeltaan sellainen, että haluaa olla
koko ajan mukana seuraamassa mitä me ihmiset puuhaamme. Ja se,että jos sulla on
narttukoira ei varmaankaan pahenna tilannetta! - fsaf
Noutajat tuppaavat olemaan rotuna sellaisia, että rakastavat ihmisen seuraa ylikaiken ja haluavat olla mukana kaikessa... En tarkoita pahalla, mutta olisi ollut hyvä ottaa selvää rodusta ennen kuin sellaisen hankkii :)
- normiflatti
Haluavat olla mukana kaikessa ihmisten toiminnassa.
Aamulla, vie koira pissalenkille heti ensimmäisenä, varmaan sitten osaa paremmin rauhoittua, kun ei ole tarve pidätellä.
Ei kannata itse, eikä vieraidenkaan koskaan liikaa hössöttää muutenkaan koiralle kun sen näkee, siitä koira vaan alkaa rauhoitella "hössöttämällä"ihmistä, ja siksi pörrää kyljessä ;) - nuorkoi
Ehkä se on huolissaan kun aavistaa jäävänsä pian yksin? Tuossa iässä se on kova paikka, aikuistuessaan se sopeutuu tilanteeseen. Oli syy mikä tahansa, koira on hyvä käskeä kauemmaksi, esim. omalle paikalleen. Päättäväisesti mutta kuitenkin rauhallisen ystävällisesti.
- luomuhurtta
miksi hankkia koira, jos e ihalua sen seuraa. tietenkin koira pyörii jaloissa,se haluaa aamutarpeelleen ja aamupalaa ja hieman leikkiä nukutun yön jälkeen. Eikä rotu tai sukupuoli vaikuta asiaan , niin urokset kuin naarut pystykorvasta landseeriin ja mittelpitsiin ovat kukin vuorollaan pitäneet seuraa aamiaspöydässä ja aamutoimia tehdessä, niin oli 60-luvulla, 70 luvulla ja siitä tähän päivään asti.koira vaihtui, tyyli säilyi
- Labradori
Kyllä rotu vaikuttaa paljon siinä vieressä kiehnäämiseen noutajilla on siihen erittäin suuri tarve . Toisin kuin moni muu rotu malttaa olla sähläämättäkin sanotaan sit koulutuksesta mitä vaan.
- hilga
Hei ole tyytyväinen että koirasi viihtyy lähelläsi,hakee seuraa ja hei myös turvaa. Jos muka tosi harmiks käy anna puruluu tai jotain tekemistä. Koiro kyllä tietää mitä aamuhyörinä tarkoittaa. Tuleepa oma koirakin vielä 3v. veskiin kanssani.
- mukaanmukaan
Rotutyypillinen sileekarvanen. Mun perheellä on 5 v. flätti ja edelleen touhuaa jaloissa ja seuraa kun on niin innoissaan ihmisistä! Aktiivinen ja ihmisrakas rotu..
- exFlättyomistaja
Flatti on ihana hössöttäjä. Itsellä oli sellainen 11 vuotta. Jaloissa pyöriminen ja kuonolla tökkiminen (pois sohvalta) oli sen perusjuttuja. Koskaan ei hampailla ottanut eikä muutenkaan mitään vihaa osoittanut. Ole ilonen että sulla on ihmisrakas lämmin hössöttäjä flatti. Ne on kyllä aivan mahtavia koiria.
- vauvapentu
älä ota takaaskeleita,hiihtele kenkillä.valtä yllättäviä liikkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15213313Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen883730Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2711471Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?461426Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571385Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2061010