Ac/sid näytön kaapeli

Sid2

9-3 sid näytöstä pikseleitä kateissa ja pari kertaa omatoimisesti kokeiltu korjata vaihtelevalla menestyksellä..Liimat kuluneet.. jne jne.
Saako Suomesta mistään uusia sopivia lcd kaapeleita vai pitääkö tilata esim. pixelfix.net sivuilta ?
Onko kukaan tilannut tuolta ja onko homma toiminut moitteetta ?

Kiitokset vastauksista.

4

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xpat

      Ebay:stä löytyy korjaajia ja/tai korjaussarjoja. Korjaajat antavat takuunkin työlleen.

    • C900

      Pääkaupunkiseudulta löytyy ainakin yksi saabklubilainen, joka noita korjailee. Rekisteröidy saabclubin sivuille ja esitä murheesi nimimerkille "Hook". Minun Saabini sid:n näytön hän korjasi.

    • Sid2

      Kiitokset noista vastauksista!
      XPat: Ebaystä löytyvät korjaajat/korjaussarjat ovat USAssa vaiko missä fyysisesti ?

      Mutta osaisiko kukaan vastata alkuperäisiin kysymyksiini. Saako noita kaapeleita Suomesta tilattua/ostettua ? Onko kukaan tilannut pixelfixistä, ja onko homma (tilaus/toimitus) toiminut asialllisesti ?

      (Ja alkuperäiseen viestiin tietty kirjoitin epähuomiossa sid kaapeli, kun ac:han se tietty on mikä mulla reistaa..Silittämällä sain melko hyvään kuntoon tosin.)

      • C900

        AC:n kaapelin tilasin pixelfix:istä jatoimitus pelasi ok. Lattakaapelin piirilevyn puoleinen liitos tulee hyväksi, mutta kaapelin ja näytön "puristusliitos" ei ole hyvä. Aluksi se toimi jonkin aikaa, mutta vähitellen löystyi ja pikseleitä alkoi häviämään. Muistaakseni kahdesti aukaisin liitoksen korjasin. Sitten en enää viitsinyt ja pikselit hävisivät lähes kaikki. Silittämällä minä aikoinaan yritin fiksata, mutta tuli vain huonommaksi. Silityksen vaikutus häviää ja samoin pikselit ennemmin tai myöhemmin. Alkujaan kaapeli on kiinnitetty sähköä johtavalla liimalla. Saabclubilainen osaa korjata sen kelvollisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      194
      14201
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      11592
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6474
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4811
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4605
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3884
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3539
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3151
    Aihe