Ollaan tuos kaverin kanssa väitelty.mitä tarkoittaa scanioissa se merkki,V8 siinä kuskinpuolel maskissa.Kaveri väittää tarkoittavan Valmetin moottoria.Minä väitän tarkoittavan Volvon konetta,8 venttiiliä.Kertokaa scaniamiehet oikea vastaus.Kiitos
yks kyssäri!
6
322
Vastaukset
- Volvo_kuski
Kyseisessä Scania kuorma autossa on kahdeksan sylinterinen diesel moottori, jossa sylinteri ryhmät ovat V muodossa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/V8
Volvoissa ja armeijan vessoissa taasen pytyt ovat siistissä rivissä. - sutki1942
Muisteltiin tuossa ukkini ja isotätini kanssa kun Lervo ajoi teliautolla jo silloin kun muut vielä kelkkoivat kymppipyörillä lasteja. Se oli sitä aikaa, LErvo murkinoi lounaakseen isot höyrikkään ja jo tunnin kuluttua puhalsi ne brojona Collar -kolitshien taka-osaan. Ei silloin kauaa ihmetelty, lappu lattiassa ja putki mustaa tuupaten kelkottiin kuormia ja istuksittiin paarimmäen rekkahuoltikkaan paarissa.
- faktaa
moottorin äänestä päätellen,takuuvarma Valmettihan siellä ronksuttaa.VOLVO kone käy sivistyneesti.
- tässä_totuus
Gödeborkin voimasaundi sieltä kuuluu, varsinki jos LERVO puikottaa. Puikottaa paikan tullen huoltiksen kassatypyäkin rekkavessassa jos niikseen on. Antaa sitä "isoa hyvää". Hämmentää Führerin askia niin että rutina käy ja gummiksi ulvoo, se isolohko kasi. LBS111 lukee keulassa eikä siinä mittää V8 merkkiä tarvita, Lervolla vaan ne TIR kilvet nokassa kun santaa ajaa.
- isotädin_anoppi
Pitääkös se huhu paikkaansa joka on siis varma tieto että Lervardos Lervo oli Vekselibaarissa syönyt kaks höyrikästä ja annoksen makkarapannua? Pojaat huhuili että sillä konstin saa kolitsikki "ruokaa" eli sitä maittavaa einestä, takuumureaa. Lervon sanoin "anna hyvä tulla jos se on tullakseen!" Pirkon krillillä nojali otsallaan krillin seinään 3,87 promillen keikulissa, "pikku pätkässä" ja lorotteli renkaaseen kusta rahti aisastaan. Päättäväisesti laahusti kanjansa ovelle ja jo heti kuudennella yrittämällä sai kiivettyä hyttään ja pisti pikimustat tulemaan putkesta ja lähti ajuun. Ällaassa vielä mylvi ja karjahteli kuin virtahepolauma kun viinat oli juotu mutta meno senkun jatkui entistäkin hurjempana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633782Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091403- 941257
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651044Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58857- 38850
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60839Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11827- 65821