Hei,
Tulin tänne ensimmäistä kertaa purkamaan vähän viime vuosien tuntemuksia ja kokemuksia. Ihastun todella helposti, mutta minun on vaikea luottaa kyseiseen ihmiseen. Juuret ulottuvat varmasti siihen, että minua on petetty edellisessä suhteessa ja toisessa vaihdettu lennosta kumppania. Taas jäin nuolemaan näppejäni. Ylipäätänsä ihmiseen on vaikea luottaa. Jos on ns. juttua jonkun kanssa niin jatkuvasti hiipii takaraivossa ajatus, että tyrin tämän vielä jollain tapaa. Jos toinen osapuoli lähestyy kumppaniani niin osaan pysyä tyynenä, mutta sisällä "veri kiehuu". En oikein voi asialle mitään. Pelkään, että räjähdän joku päivä. Tiedän, etten voi enkä halua ns. omistaa ketään, mutta olisi hienoa jos pystyisin olemaan stressaamatta moisista asioista. Toki kumppani tekee tietoisen valinnan jos lähtee pettämisen tielle, enkä voi asialle oikein mitään. Itse en voisi ikinä pettää ketään ja mielummin säilytän kasvoni. Yhden yön jutuissa joita on ollut ihan tarpeeksi, en koe mitään vastaavia tuntemuksia. Se on vain hauskanpitoa ilman tunteita. Nimenomaan haluaisin nykyään jotain syvällisempää, mutta en halua tuoda mukaan ongelmiani. Suhteissani olen puhunut, jos jokin asia vaivaa päätä, mutta vastaukseksi olen saanut vain sanoja joihin tulisi luottaa. Tuntuu, että pakko luottaa ennen kuin toisin todistetaan. Kun ihastun johonkin niin ns. vetäydyn kuoreen peläten, että petyn taas ja muutun entistä kylmemmäksi. Tiedostan ongelman olevan vain minun päässäni, joten en koe olevani katkera kellekään. Aina kun luulen päässeeni ongelmasta vihdoin yli ja tapaan kivan ihmisen niin sama ruletti lähtee päässäni liikkelle.
Anteeksi hieman sekavaa tekstiä, mutta jonkin sortin vinkit tulisi toki tarpeen.
Ongelmallisia asioita.
3
148
Vastaukset
- fhhfgj
Yhden yön jutut on haavottanu sun tunneelämää, usko tai älä, luottamuksen puute varmaan kumpuaa sun omasta asennevammasta rakkautta ja uskollisuutta kohtaan, mikään ei muutu jos ulkoistaen ongelmat meet riman ali. myönnä asiat itelles ja muutu ja vapaudut menneisyydestäs.
- kaikkikohdallaan
http://kaikkikohdallaanko.blogspot.fi/
Kuvaus kaiken vieneestä suhteesta. Kuvaus siitä, mitä oli olla toinen nainen. Epätoivoinen, mutta tavoitteellinen kuvaus eteenpäin menemisestä. Hei Kananasakäämä.
Kirjoitat, että luottamus syvällisempään suhteeseen tuntuu liian kaukaiselta. Olet ikään kuin vuorannut sisimpäsi, ettei mahdollinen pettymys iskisi haavoja.
Millaisiakohan haavoja olet elämääsi saanut aikoinaan, ja miten olet niitä käsitellyt? Millaista tukea olet saanut? Mikä on kokemuksesi siitä, että kun elämä satuttaa, kuitenkin siitä voi vielä toipua ja palata ennalleen? Vai oletko kokenut, että haavaa ei paranneta, se vain peitetään näkyvistä?
Jos ihminen vain kuorruttaa itsensä suojakuoreen, häneltä jää paljon hyvää kokematta. On kuin katselisi heräävää luontoa mustien hitsauslasien läpi: sävyt, tunnelmat ja vivahteet häipyvät ja jäljelle jäävät vain pelkät jyrkennetyt muodot. En edes usko, että paksuinkaan kuori estää ihmistä haavoittumasta.
Tässä on elämän paradoksi. Toisaalta siinä on riski tulla haavoitetuksi. Toisaaalta se riski pitää ottaa, jotta ei jää kauas tunteistaan, todellisesta minästään. Se, kuka uskaltaa mennä toista ihmistä lähelle ja ottaa riskin, myös saa suhteistaan enemmän, syvempää ja kestävämpää. Uskallus kuitenkin pitkälti riippuu siitä, miten uskoo elämän kannattelevan, silloin kun on vaikeaa. Jos pelko pakottaa olemaan vain pinnallisissa suhteissa tai pysyttelemään riskeistä etäällä, on elämä vain varjo sen todellisesta luonteesta. Ansaitset täyttä elämää.
Omaa elämäntarinaansa voi työstää mm terapiassa tai eriliaisilla itseilmaisun keinoilla. Jotta voit antautua syvälliseen parisuhteesen ja oppia rakastamaan, pitää sinun ensin oppia rakastamaan ja hyväksymään oma itsesi. Vasta itsensä kanssa sinut oleva voi luoda läheisen, terveen, vuorovaikutuksellisen suhteen toiseen. Suhteessa tarvitaan sekä kykyä sitoutumiseen ja läheisyyteen että kykyä erillisyyteen (esim. että ei rajoita tai kontrolloi toista mustasukkaisuuden riivaamana). Mitä tämä kirjoittamani sinussa herättää?
Merja, kuuntelevan kirkon diakoni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999