Sama mielivalta rajan molemmin puolin Niiralassa

Mielivaltaa

http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/76448-suomalaisnaisen-viiden-tunnin-piina-venajan-tullissa-miten-voi-olla-mahdollista
Kyllä tämä on mahdollista kummassakin tullissa. Venäjän tulli on jopa mielestäni muuttunut asiallisemmaksi viime vuosina.
Minulle kävi Suomen tullissa seuraava tapaus. Niiralan tullissa Suomen puolella tullitarkastaja naarmutti autoani tarkastuksen yhteydessä. Maksatin vaurion valtiolla, koska auto oli uudehko ja tullitarkastaja käyttäytyi ylimielisesti vahinkoa vähätellen. Siitä seurasi melkoinen tarkastus ja iva-rumba. Monta kertaa naljailtiin kaikkien kuullen suureen ääneen asiasta tullimiehen toimesta, kerran jopa päällikön. Autoa syynättiin kovakouraisesti monesti. Kerran Venäjälle mennessä kovassa räntäsateessa ja tuiskussa auton verhoukset purettiin ulkosalla. Auto oli kauttaaltaan sisältä märkä ja räntäinen. Tarkastus kesti yli puolitoista tuntia, jonka ajan seisoin räntäsateessa 5 kuukauden ikäinen lapsi sylissäni. Pyysin saada mennä lapsen kanssa sisälle, mutta tarkastaja tokaisi: "tarkastus kesken, ette saa poistua!" Olimme läpimärkiä ja kylmissämme. Asia tehtiin selväksi, että mistä tämä on seurausta. Normaalisti Venäjälle mennessä ei tuollaista tehdä. Venäjän tullissa en ole moista kohtelua koskaan saanut. Pienen lapsen tahallinen kiusaaminen ei siellä tule kuuloonkaan. Tällainen kokemus minulla on.

7

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivatuloida

      Ja höpö höpö, kumpikin tarina täysin väritetty

    • Lääkkeetkin

      Jos mukana on reseptilääkkeitä, pitää olla mukana resepti. Näin on ollut käytäntö aina.

      • puppua2

        Aivan oikein, paperinen versio taitaa olla ainut oikea. Taitaapa apteekista saada kuponginkin matkaa varten, ainakin Schengen maihin.
        Tämä toinen tarina Suomen puolelta myös täyttä huuhaata. Yksikään virkailija ei "pura" autoa räntäsateessa tuota aikaa. Tarkastushalli on sitä varten.


      • Kunnollinen_asiaka

        Ei se kiusanteko onnistu niin hyvin, jos hallissa purkaa. Olen kulkenut Niiralassa rajan yli työkseni usein yli 20-vuotta ja voin sanoa, että kyllä autoja on purettu ulkona paljon. Jopa kasattukin jos on sattunut pelitaito riittämään. Taskuja on myös tutkittu ulkona kaikena kansan katsellessa. Kyllä sieltä monta tulli-ukkoa saisi kilometritehtaalle, jos kantelun tekisi. Siitä vaan saa palkaksi hankaluudet itselleen, eli auto puretaan joka kerta kun rajalle tulet.


      • niiralaOnPaskapaikka
        Kunnollinen_asiaka kirjoitti:

        Ei se kiusanteko onnistu niin hyvin, jos hallissa purkaa. Olen kulkenut Niiralassa rajan yli työkseni usein yli 20-vuotta ja voin sanoa, että kyllä autoja on purettu ulkona paljon. Jopa kasattukin jos on sattunut pelitaito riittämään. Taskuja on myös tutkittu ulkona kaikena kansan katsellessa. Kyllä sieltä monta tulli-ukkoa saisi kilometritehtaalle, jos kantelun tekisi. Siitä vaan saa palkaksi hankaluudet itselleen, eli auto puretaan joka kerta kun rajalle tulet.

        Eikös se hovinen ole jo hyvin ansaitulla työkyvyttömyyseläkkeellä? Manttelin perijätkö siellä nyt kunnostautuvat!


    • rikottuauto

      Onneksi se kiusanteko Niiralan tullissa on viime vuosina loppunut lähes tyystin. 90-luvulla se oli voimissaan. Muutama tarkastaja oli omasta mielestään jumalasta seuraava... ylöspäin. Taitavat olla nykyään muissa hommissa.

      • paksamies

        Kepin viskaaja oli paras. On ny tyäkyvytön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4537
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1334
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      940
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      862
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe