Olen siis jo 34-vuotias ja nainen. Vanhemmat ovat valinneet minulle puolison, jonka kanssa minun tulisi olla kirjeenvaihdossa sähköpostilla ja tavoite olisi häät tämän minulle tuntemattoman henkilön kanssa.
En kuulemma koskaan saa ketään, enkä osaa edes hankkia itselleni ketään. Olen ollut avoliitossa, eli asunut miehen kanssa 3 vuotta, mutta erosimme, koska mies vain arvosteli kotikuntaani, perhettäni, sukulaisiani, koulutustani, ulkomaanmatkojani ja sitä, että minulla on oma tietokone, jota naisella ei saisi kuulemma olla. Hän ei itse ymmärtänyt tietokoneista mitään, eikä ollut matkustellut. Opiskelin tietojenkäsittelyä ja valmistuin tradenomiksi viime vuonna. Olen kuin Afganistanissa tai jossain sivisysvaltiosta tietämättömässä maassa. En saa muka tehdä mitä haluan. Isäni juuri ilmoitti minulle, että kun "pappakin" sanoi jotain, häntä uskottiin.
Vanhempani ovat uskonnollisia, evankelis-luterilaisia, mutta eivät mitään lestadiolaisia sentään. Minä erosin kirkosta muutama vuosi sitten, koska en kestänyt sitä, että samaa sukupuolta olevilta kiellettäisiin avioliitto ja sitä, että vanhempani määräisivät aviopuolisoni. Erosin kirkosta, koska haluan tehdä, kuten oikeaksi katson, ja siihen en muiden lupaa tarvitse. Avioliiton näen kaikille toisiaan rakastaville aikuisille ihmisille sopivana sopimuksena.
Jos menen tulevaisuudessa naimisiin, mitä toivon yli kaiken, en kutsu häihin vanhempiani ollenkaan.
Mitä mieltä olette tästä kaikesta?
34-vuotiasta määräillään
6
175
Vastaukset 6
- kysyjä
Miksi olet edes tekemisissä vanhempiesi kanssa?
- jhgfdsdfghjk
Samaa minäkin tässä ihmettelen. Laita välit poikki. Oppivathan käyttäytymään.
- Hetzdaa
Oon 11v tyttö ja ymmärrän jos naurahdatte siellä ruudun takana mut jos omille vanhemmilleni olis joku nii tärkeetä ku sun vanhemmille selvästi käytökseestään päätellen on uskonto yms. Nii ite varmaan vaa sun ikäisenä sanoisin et oot aikunen et pikkulapsi ja sua ei voi määräillä eli tiivistettynä sanot että sulla on selkäranka ja pysyt pystyssä ilman turhaa tukea jota sä et (kirjoituksesta päätellen) kaipaa. Ja sulla on omat polut jotka ei yksinkertaisesti näissä asioissa kohtaa sun vanhempien kanssa.
Sä oot oikeesti aikuinen ja sun pitäis osata pitää omat puoles.
Onnea asian kanssa
T: hetzda - hämmentynytttttt
Mitä 34-vuotias nainen tekee nuorten keskustelupalstoilla..
- yksvaaaaaan
Mitä 20 vuotias finnipissis sitten täällä tekee?
Kannattaisi miettiä ettei sulla ole pienempänä oikeutta neuvoa isompias.
Vai onko pikkulehmä kateellinen kun pojat saavat seuraa naisesta? - pelkkänäkysymysmerkkinä
En ymmärrä tuosta hevon vittua. Jokaisella meistä on isä ja äiti eli vanhemmat, mutta miten 34-vuotiasta aikuista ihmistä voidaan noin määräillä?
Et kai sinä vanhempiesi kanssa asu saman katon alla, aikuinen ihminen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551