Kertoisitteko molemmista mitkä on niiden erityispiirteet ja jotain sellasta.. Lyhyt esittely niin tiedän mihin suuntaan jatkaa etsintöjäni.
Kiitos :)
Kiitos :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hare Krishnoja tällä keskustelualueella palloilee niin paljon että puhukoot itse puolestaan, minä en heihin kuulu. Ramakrishna-liike edustaa paljon tyypillisempää hindulaisuutta. Se hyväksyy Jumalan muodoiksi muutkin kuin vaisnava-jumalilmentymät kuten Krishnan ja Raman (liikkeen nimestä huolimatta ;), ja opettaa, että erilaiset luonteet tarvitsevat erilaisia uskontoja ja uskonnonharjoituksia.
Lisää tietoa Ramakrishnoista osoitteesta
http://www.geocities.com/Athens/Acropolis/1863/home.html , tämä poiminta on sieltä:
The Ramakrishna Movement has as its common characteristics certain traditions and values. Some of these are enumerated below.
No miracle-mongering. Sri Ramakrishna never encouraged interest in miraculous powers as it is a great obstacle to spiritual progress. The followers of the Master are expected to be free from religious hypocrisy and spiritual pretensions.
Modern outlook. In our way of life, social manners, personal habits and attitudes, we should be modern and progressive. Relics of past social customs like caste distinctions have no place in our individual or collective life.
Non-sectarian approach. Swamiji has stated that the one thing Sri Ramakrishna never liked was setting limits to God. God has infinite powers and can assume various forms. A true follower of Sri Ramakrishna looks upon all religions as valid means of realizing the ultimate Truth and regards the various cultic practices and spiritual techniques as suited to different temperaments. Those who belong to the Ramakrishna Movement should never associate themselves with fanatical religious groups or leaders.
Love. Sri Ramakrishna was the embodiment of love. It manifested itself fully through Holy Mother. And Swami Vivekananda sacrificed his life for the welfare of humanity. The love of these great personages is a precious heritage of the Ramakrishna Movement. Love must manifest outwardly as hospitality. Hospitality has been one of the time-honored virtues of Indian culture. And in the Ramakrishna Movement, hospitality has always been associated with our Ashramas.
The Ramakrishna Movement stresses on three more principles in our practical life.
First of all comes character. Unselfishness, truthfulness and purity in personal life are essential virtues for a worker of the Ramakrishna Movement. In order to do the work of the Lord we need great inner strength. True inner strength can come only through inner purity.
The second principle is spirituality. Though morality is essential, mere morality cannot bring lasting peace or fulfillment. The Ramakrishna Movement is pre-eminently a spiritual movement.
Finally, the principle of social service. Although there are now a number of other organizations actively engaged in social services, the need for social service has not been reduced.
Tässä Krishna-liikkeen aloittajan Herra Caytanyan 500-vuotta sitten lausuman siksastakan 2 ensimmäistä slokaa, jotka kertovat aika paljon:
"Ylistetty olkoon Sri Krishna-sankirtana,joka puhdistaa sydämen kaikesta vuosien aikana kerääntyneestä liasta ja sammuttaa ehdollistuneen elämän kiertokulun. Tämä sankirtana-liike on kaikkein merkittävin siunaus ihmiskunnalle, sillä se levittää laupean kuun säteitä. Se on kaiken yliaistillisen tiedon elämä. Se laajentaa yliaistillisen autuuden merta ja antaa meidän täysin mitoin maistaa sitä nekratia, jota aina kaipaamme."
"Oi Herrani, jo Sinun nimesi voi suoda eläville olennoille täydellisen siunauksen, ja sinulla on lukemattomia nimiä, kuten Krishna, Govinda ja Vasudeva. Näihin yliaistillisiin nimiisi olet sijoittanut kaikki yliaistilliset mahtisi, eikä niiden laulamiselle ole edes mitään tarkkoja sääntöjä. Oi Herrani, olet ystävällisesti antanut meille mahdollisuuden lähestyä Sinua laulamalla Sinun pyhiä nimiäsi, mutta minä olen niin epäonnekas, etten tunne minkäänlaista viehtymystä niitä kohtaan."
Isä, poikasi Jeesuksen Kristuksen nimessä minä kiitän ja ylistän sinua. Kiitos Jeesus, että sinä olet tosi Jumala ja yli kaikkien eksytysten ja harhaoppien, joita tällä hetkellä on paljon liikkeellä.
Siunaa, Herra Jeesus, näitä krisnan palvojia ja hindulaisia. Käännä heidän sydämensä ja ajatuksensa sinun suuntaasi.
Siunaa myös Thaimaata, Sumatraa ja Intiaa, jotka kaikki ovat hindulaisia maita ja joita suuri luonnonmullistus just nyt koettelee.
>>Siunaa, Herra Jeesus, näitä krisnan palvojia ja hindulaisia. Käännä heidän sydämensä ja ajatuksensa sinun suuntaasi.>>
Kiitos vain siunauksista!
>>Siunaa myös Thaimaata, Sumatraa ja Intiaa, jotka kaikki ovat hindulaisia maita ja joita suuri luonnonmullistus just nyt koettelee. >>
Tiedoksesi muuten, että juuri noissa edellämainituissa maissa kaikkein köyhimmät ihmiset ovat kristittyjä.
Ennen kuin väität Krishnaa saatanaksi olisit tietysti voinut ottaa selvää mitä sana Krishna tarkoittaa. Krishna tarkoittaa täydellisen viehättävää henkilöä, joka vetää kaikkia puoleensa. Kuka muu kuin korkein Herra voisi olla sellainen? Kristus on sitä paitsi sanan Krishna synonyymi, joten Jeesus oli Krishnan poika, koska Kristus viittaa selvästi Jeesuksen isän nimeen (Jeesus Kristus). Väität siis, että Jeesuksen isä on saatana ja se ei edes Raamatun valossa voi pitää paikkaansa.
Hare Krishna!
Raamattu ei mainitse sanallakaan mitään krisnoja!!! Krisna on saatana. Raamattu on YKSIN Jumalan sanaa. Krisna on hindu-uskonnon juttuja.
Minä en halua tuomita ketään kirjoituksillani, mutta korostan sitä, että kaikki oppi mikä on ohi Raamatun kirjoitusten, on ihmisestä tai isästä perkeleestä. Hindulaisuus ei ole sama kuin kristinusko!! Hindulaiset palvovat omia jumaliaan, eikä Herraa Jeesusta Kristusta. Pysyttäydytään me Raamatun opin perustalla. Sanoohan Raamattu Hebrealaiskirjeen 13 luvun jakeessa 9 seuraavasti: "älkää antako monenlaisten ja vieraiden oppien itseänne vietellä; sillä on hyvä, että sydän saa vahvistusta armosta eikä ruuista, joista ne, jotka niitä menoja ovat noudattaneet, eivät ole mitään hyötyneet."
New age sun muut eksytykset (kabbalaisuus, mormonismi, krisnanpalvonta...) ovat nyt suuresti vallalla. Näin täytyy tapahtua, mutta se joka kestää loppuun asti (puhtaassa Jeesuksen uskossa) pelastuu.
siunausta veljet ja sisaret. Jeesus tulee pian. Maranata! Tule Herra Jeesus.