Eli noin viikon ajan elämä on tuntunut siltä että kaikki ei olisi todellista, ja mietin itsekin että miksi näin on käynyt. En ole saanut nukuttua paljonkaan, ja aina jos herään yöllä, niin tärisen ihan hirveesti. Välillä pyöryttää, ja ennen tätä minulla oli ollut alhainen verenpaine. Onko kenelläkään muullakaan ollut kyseisiä kokemuksia? Miten pääsitte siitä eroon?
Psykoosi .
6
57
Vastaukset
- lhnina
Oletko miettinyt, jos sinulla olisi vaikka diagnosoitumaton diabetes?
Käy keskustelemassa lääkärisi kanssa, hän tietää asiasta paremmin ja saatte otettua eri kokeita. Yksi psykoosin varomerkeistä on muistaakseni, ettei saa nukuttua.
- Elämä_sekaisin
Kaikki aloittajan kuvaamat oireet sopivat myös ihan vaan ahdistukseen. Itselläni lisäksi oireina kova huimaus, pään tyhjeneminen kesken keskustelujen, lihasheikkous, näköhäiriöt, paineen tunne päässä sekä muistin reistailu. Ei minusta mitään fyysistä vikaa ole löytynyt, mutten myöskään ole mennyt psykoosiin vaikka näin on menty jo monta vuotta. Välillä nukun katkonaisesti yhdeksän tuntia yössä ja nukahtelen silti päivisin melkein istualleni, välillä taas nukun useampana yönä vain pari tuntia ja virtaa riittää päivisin silti liikaakin. Toki olo on sumea ja epätodellinen mutta silti niin levoton ja energinen että tulee touhuttua paljon kaikenlaista.
Henkinen paine tämän muutama vuosi sitten laukaisi, sitä ennen olin tasainen kuin viilipytty. Mutta siltä näyttää että näin mennään loppuelämä.
- Tavisneuvo
Jospas nyt kuitenkin menisitte terveyskeskukseen aluksi terveydenhoitajalle ja otattaisitte verikokeet: hemoglobiini, kilpirauhasarvot. Ja sitten keskustelemaan lääkärin kanssa. Kirja on hyvä unilääke ja kandee mennä säännöllisesti nukkumaan vaikkapa 10.00 ja jos yöllä herää, voi kaivaa sen samaisen kirjan ja lukea muutaman sivun. Elikkäs, jos opettelee tällaisen tylsän rutiinin, niin siihen voi tottua ja siitä voi olla pidempään harjoiteltuna apua. Mieluummin näin kuin nukahdus- tai unilääkkeillä. Luulen, että samankaltaisia kokemuksia on muillakin. Sitten toinen asia on, onko kyseessä paniikkihäiriö tai voisko verenpaineessa olla jotain. Stressiinkin voi liittyä kaikenlaisia tuntemuksia. En ole terveydenalan ammattilainen, mutta kannattaa välittää itsestään ja ottaa selvää.
- wertuers
Minulla olikin Derealisaatio. Olen toipunut suunilleen. Kiitos vastaajille!
- T.Emu
Miten toivuit? Mitä teit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1137247
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?421270