olen ostamassa saab 900ng 1998 mallia. kilsoja on karttunut huimat 478000km. kone käy kauniisti ja remottia ei ole tehty. eikä öljyä kuulemma vie kuin litran kymppitonnilla. onko tämän tasoinen kestävyys yleistä saabeissa? koneessahan on kai ketju. ei ainakaan rallata ketju. halvalla tuo lähtee ja juuri katastetu.
mahtaakohan vielä ajella 100tkm luotettavasti? olen aina tykännyt ajaa paljon ajetuilla autoilla. siinä on hyvä fiilinki rullata vaan lisää.
mahtaakohan vielä ajella 100tkm luotettavasti? olen aina tykännyt ajaa paljon ajetuilla autoilla. siinä on hyvä fiilinki rullata vaan lisää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vapari vai turbo?Moottorinkoko?
Voi taivas. Kukaan järkevä ei osta yli 100 000 km ajettua.
kestäähän noi vaikka miljoonan ilman remppaa jos huolletaan eikä revitä.
painaahan noilla järjettömiä määriä. venarien kumit voi joutua vaihtamaan mutta moottori itse kestää ilman avaamista hyvin puolimiljoonaa. öljynvaihdot useammin kuin lääkäri määrää (huoltokirja). kestää vaikka lohkolämppäriä ei käytettäisi. nämä nykyiset synteettiset öljyt on ihan parasta mitä autoilulle on viime aikoina tapahtunut. autot vaan kestää ja kestää.
Jos vetää hyvin, on öljynpaineet eikä savuta eikä pidä ylimääräisiä ääniä, niin kyllä kone on kunnossa, riippumatta mittarilukemasta.