Aatos Erkon hauta?

PirjoRH

Hietaniemen hautausmaalla on Erkkojen sukuhauta. Sieltä ei löydy Aatos Erkon nimeä. Mihin hänet on haudattu?

11

3191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulaaniv

      just mietin samaa mihin tämä juutalaisten asiamies on haudattu ?

    • AatosHeitettiinOjaan

      Erkon dynastian ja Päivälehden( myöh. HS) perustaja Eero kääntyisi haudassaan, jos tuo suvustaan heikentynyt vesa haudattaisiin samaan paikkaan!

      Nimittäin Päivälehti perustettiin nimenomaan suomenmieliseksi lehdeksi ajamaan suomenkielisten etuja ruotsinkielisten ja -mielisten lehtien vastapainoksi.

      Aatos sen sijaan oli kovasti ruotsinmielinen ja se näkyi myös Hesarin Ja Ilta-Sanomien linjassa. Ja näkyy valitettavasti vieläkin, koska Aatoksen lapset ovat samaa surkeaa lajia.

      Tosin suomenmielinen Antti Herlin yrittää vaikuttaa asioihin Sanoma Oy:n hallituksessa. Mutta vielä ei ole ollut tarpeeksi voimaa muuttaa linja takaisin alkuperäiseksi.

      • KL_

        Aatoksella ei ollut lapsia...


    • olettaja

      Erkko kieltäytyi kaikista yhteiskunnallisista tehtävistä paitsi ministerin tittelistä. Ministeri Erkko on haudattu sukulaisten läsnäollessa

      Oletan näin

      • kuolettaja

        Ihan sama. Pääasia on, että mokoma suomalaisvastainen keskinkertaisuus kuoli.


      • mietippäsitäoikeinkunnol

        Ovatko Herlinit Suomen asialla? hmm..


    • Abrahamm

      Ulkoministerinä ollut Elias Erkko loi Paasikiven mukaan sodat,äykkäpäisyydellään ja neuvottelu haluttomuudellaan, sai sodan jälekeen alennuksen Tukholman lähetystössä !?
      Elias Erkko kirjoitutti etukäteen kuolintodistukset sota-ja poliittisille vangeille ,luovuttaissa Saksalaisille 1942, Punasen ristin paljastuksena !?

      • aika_vekkuli

        Eljas Erkko oli tuomittu sotarikollinen. Joka osti vapautuksen lehmäkaupoilla Amerikan kanssa. Erkon varastamat Punaisen ristin ruokalähetykset aiheuttivat sotavankien joukkokuolemat jatkosodassa. Niinpä lupasi sukunsa jatkossa palvelevan CIA:ta ja nai vielä juutalaisnaisen.

        Erkot löytyvät CIA:n agenttien listalta.


    • hätä-ei-lue-lakia

      ookkonä kusasemaan menossa?

    • Mle

      Hautaa ei ole. Tuhkat siroteltiin Itämereen.

    • kylläetoo

      Siitäkös se Itämeren saastuminen johtuikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2671
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2394
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2199
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1814
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1283
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      173
      1109
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1013
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      81
      984
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      873
    Aihe