Neuvoa pesukone ummikkona kaipaisin. Meidän lähemmäs kymmenen vuotta vanha Electroluxin pesukone alkoi tänä keväänä tuittuilemaan.
Pesuohjelma näyttää aluksi lähtevän käyntiin ihan normaalisti, mutta siinä vaiheessa kun ohjelman pitäisi alkaa ottamaan vettä niin pesuveden lämpötila indikaattori hyppää asentoon kylmä vesi ja hetken päästä ohjelma keskeytyy ja pesuaika hyppää nollaan.
Aluksi ongelmaa tapahtui satunnaisesti kerran viikossa , mutta nyt pari kuukautta myöhemmin ongelma tuntuu tapahtuvan lähes joka pesu kerta, mutta seuraavana päivänä kone saattaa taas pestä koneellisen tai kaksi.
Sen verran diagnosia tein, että:
- Nukkasihti on tyhjä ja pesukoneen tyhjennys vedestä toimii.
- Linkous ohjelmat toimii eli moottorissa ei ole vikaa.
- Pesuveden hana on auki ja ainakin letkusta pesukoneeseelle asti vesi tulee hyvin.
- Tarkistin myös filtterin pesukoneen vedenotto aukossa ja tämäkin oli puhdas.
Itselleni tulee mieleen, voisiko ongelma olla solenoideissa jotka päästävät veden virtaamaan koneeseen? Mikä muu voisi olla pielessä?
Electroluxin pesukone ei ota vettä
DieselPower
2
522
Vastaukset 2
Osta uusi. Korjauttaminen maksaa enemmän kuin 10v koneella on arvoa. Muutkin osat ovat jo lopuillaan..
- 656
Vedenottoventtili voi ongelma:
https://www.youtube.com/watch?v=SwQe7--htAw
Mikroprosessoriohjattuja laitteita ei kannata pitää koko ajan kiinni sähköverkossa, hakkurivirtalähteiden kondesaattorit kuluvat korkeasta taajuudesta johtuen ja voivat mennä vuosien kuluessa rikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381166
Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova96880Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78834Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?113795- 31558
On ikävä sinua ihana
En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.28513Mä olin ihan peloissani sun lähellä
Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel20509- 45494
- 96491
Kaipaamalleni naiselle
Hyvää iltaa! Täytyy vain toivoa että törmäämme toisiimme pian Toivoo. mies29437