oltaisiin lähdössä heiäkuun alussa viikoksi mökille yli-kitkalle eikä mitään hajua miten kalaa saisi kun käytettävissä vain soutuvene eikä mitään tietoa koko järvestä, millä kalaa saisi (uistimella), kuinka syvältä yms... ja nyvistä kalapaikoista muutenkin kuusamon läheisyydessä olisi mukavaa saada tietoa semmoisilta jotka tietää.
Vastaukset 3
- Jotainpientä
Siis juu, jos olet aivan täysin amatööri kalastuksessa, niin tässä parii hyvää vinkkiä. Mato-onki on aivan ykkösväline ruokakalan pyyntiin. Virvelöinti on lähinnä harrastusta ja ns. pyytämistä. Se on kivaa, siinä tekee ja kehittyy, mutta sillä ei, normaalissa olosuhteissa välttämättä ruokaa saa. Eli ihan vaan kosteasta mullakosta (puutarhat, perunapellot(parhaat)jne.), niin matoja. Jos ei tärppää ja on ollut kuivaa jne. niin muistaakseni ainakin HongKong etc. kaupat myyvät jo ihan matoja koukkuihin. Toinen vinkki. Jos haluat kuluttaa enemmän aikaa ja leikkiä kalastajaa, niin ovat avokelta ja tietyt lipat. Parhaimmat ajat itse kalansaannille tuntuvat olevan, erittäin aikaisin aamulla ja toinen siinä iltahämärien aikaan. Mutta tähän sitten vaikuttavat kaikki sääolosuhteet ja vastaavat. Kalat ovat lämpimillä vesillä esim. erittäin huonoja syömään jne. joten kaikki tällainen on vähän vaikeammin selitettävää. Jos haluat ihan oikeasti kalaa syötäväksi, niin mato onkeen. Sitten taas jos tekemisestä on pulaa, niin avokela ja hongkongista halpoja lippoja jne. Siinä on varmasti jo illan opettelut laittaa avokelalle siimat kuntoon yms.
- Amatööri
Kalastusta oon harrastanu jo 3vuotta ja itseni mielestä oon jo hyvä kalastamaan virvelellä todiste 8,8hauki. Mutta tietoa pitäisi saada kuusamon joista ja järvistä. Kiitos kumminki.
Heh heh, jos tuommonen apina viikoksi lähtee jonnekin, niin litra koskenkorvaa per päivä riittänee. Osta vaikka pizzaa ja säilykelihapullia hiukopalaksi, tollo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711126
- 65916
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747- 46693
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko79641- 62609
- 28595
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35585IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin67581