Onko tässä järkeä: Helsingissä koköttää 2 kauppakorkeakoulua 50 metrin päässä toisistaan!?!?!? Siinä ne jököttävät Runegreninkadun varrella vierekkäin, se oikea kauppakorkeakoulu ja siinä vieressä petre- ja pappapetaalareitten pojille vielä ikioma "kauppapakårkeakåulu", johon ruotsaloiset diplomi-vajakit pääsevät vähemmillä pisteillä kuin suomalaiset siihen oikeaan.
Kun nyt koulutuksestakin on jo pakko leikata, niin esitän ihan vakavissani kysymyksen: Joutaisikohan jompi kumpi niistä lopettaa? Ja kumpikohan joutaisi paremmin lopetettavaksi? Voisiko ne yhdistää?
Tarvitaankohan Helsingissä 2 kauppakorkeakoulua?
10
65
Vastaukset
- Mujova
Jaa-a, pistä viestiä Suomen valtiolle. Mutta tuskinpa eroon päästään. Ruotsinkieli on tähän asti pakollinen. On se kumma juttu, mihin helvettiin sitä Ruotsiakin tarvitsee, ihan musitutuksena että Ruotsi joskus oli dominoinut ja omistanut Suomea? Mielummin pistäisi Saksan pakolliseksi, siitä on paaaaaaaaaaljon enemmän hyötyä kun joku Ruotsi millä ette mitään tee.
- bättrefolk
Sama juttu täällä Turussa, on Turun kauppakorkeakoulu ja (melkein) vieressä on Handelshögskolan vid Åbo Akademi eli tuttavallisesti "Hanken". Hankenin kurssit on muute aikas ufoja, siellä on niputettu yhteen helv. isoja kokonaisuuksia
- IhanKohtuutonta
Joku laskeskeli, että Suomessa on ruotsalaisille n. 8 kertaa enemmän kauppakorkeakoulujen opiskelupaikkoja kuin suomalaisille (per capita)!
Siis KAHDEKSAN KERTAA ENEMMÄN!
Eli ruotsalaisilla on taatusti runsas yliedustus Suomen talouselämässä. Ja talouden tila on se mikä uutisista joka päivä kuullaan! Herääkin kysymys, kannattaako ruotsalaisille varata korkeakoulupaikkoja ollenkaan? Ja jos, niin miksi? - OttakaaHuomioon
On otettava huomioon, että ruotsalaiset varmaankin ovat keskimäärin tyhmempiä kuin suomalaiset, ja siksi korkeakouluissa on oltava reilut kiintiöt ruotsalaisille. Muuten ruotsalaisista tulisi vain ojankaivajia, ja he sentään ovat perinteinen herrakansa Suomessa.
- HELBUSONPARAS
Älkää unohtako Helsinki Business Schoolia eli HELBUS
- OjankaivajanTytär
Saako kysyä että onko arvon keskustelijoille tullut itse mieleen opetella ruotsia jos kerran näihin kouluihin on niin helppo päästä ? Itse opiskelen suomenkielisenä Hankenilla enkä valita !
- HerrojenAlamainen
Toki on tullut mieleen. Ja jos oikein haluaa itseään rankaista siitä, että on sattunut Suomessa syntymään suomalaiseksi eikä etuoikeutetuksi ruotsalaiseksi, joille on rakennettu kahdeksan kertaa enemmän KKK-paikkoja kuin suomalaisille, niin voisihan sitä syödä myös matoja ja ruoskia itseään 9-häntäisellä ruoskalla ja lopuksi heittäytyä vaikka jätemyllyyn.
- TätäMieltäMinä
Ruotsalaiskiintiöt ovat järjetön historiallinen jäänne, josta pitää jo päästä eroon. Kaikilla suomalaisilla pitäisi olla samat mahdollisuudet päästä opiskeluun. Millään vähemmistökieliryhmällä ei pitäisi olla mitään etuoikeuksia.
Onko joku oikeasti eri mieltä? Perustelut? - LossianElga
matalan suhdanteen kauppaoppilaitos on sopiva. siinä pienet pulpetit ja pienet wc pöntöt. siinä pitää ryömiä kontallaan ja myydä divaani.
kymmenen vuoden konttausurakka tekee sinusta vuokrakonttiyrittäjää. pääset matkustaa kontissa, jossa on kaikki tarvittama macistä kräkkiin. ota äitisi mukaan, senkin pelle- RutsiEiArvosta
Ruotsinkielisten kouluista pääsee ilmeisesti ulos vaikka suomen kielen opiskelut olisivat menneet miten pahasti pieleen. Kumma juttu. Suomenkielisissä kouluissa opetetaan täysin tarpeetonta pakkoruotsia ihan täböllä ja väkisin, mutta ruotsinkielisissä kouluissa Suomen tärkeintä kieltä, hyötysuomea, vain vasemmalla kädellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2184280Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223299Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611908Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,51347Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381207Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1581148Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96855- 63755
- 176730
- 30727