Onko tässä järkeä: Helsingissä koköttää 2 kauppakorkeakoulua 50 metrin päässä toisistaan!?!?!? Siinä ne jököttävät Runegreninkadun varrella vierekkäin, se oikea kauppakorkeakoulu ja siinä vieressä petre- ja pappapetaalareitten pojille vielä ikioma "kauppapakårkeakåulu", johon ruotsaloiset diplomi-vajakit pääsevät vähemmillä pisteillä kuin suomalaiset siihen oikeaan.
Kun nyt koulutuksestakin on jo pakko leikata, niin esitän ihan vakavissani kysymyksen: Joutaisikohan jompi kumpi niistä lopettaa? Ja kumpikohan joutaisi paremmin lopetettavaksi? Voisiko ne yhdistää?
Kun nyt koulutuksestakin on jo pakko leikata, niin esitän ihan vakavissani kysymyksen: Joutaisikohan jompi kumpi niistä lopettaa? Ja kumpikohan joutaisi paremmin lopetettavaksi? Voisiko ne yhdistää?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jaa-a, pistä viestiä Suomen valtiolle. Mutta tuskinpa eroon päästään. Ruotsinkieli on tähän asti pakollinen. On se kumma juttu, mihin helvettiin sitä Ruotsiakin tarvitsee, ihan musitutuksena että Ruotsi joskus oli dominoinut ja omistanut Suomea? Mielummin pistäisi Saksan pakolliseksi, siitä on paaaaaaaaaaljon enemmän hyötyä kun joku Ruotsi millä ette mitään tee.
Sama juttu täällä Turussa, on Turun kauppakorkeakoulu ja (melkein) vieressä on Handelshögskolan vid Åbo Akademi eli tuttavallisesti "Hanken". Hankenin kurssit on muute aikas ufoja, siellä on niputettu yhteen helv. isoja kokonaisuuksia
Joku laskeskeli, että Suomessa on ruotsalaisille n. 8 kertaa enemmän kauppakorkeakoulujen opiskelupaikkoja kuin suomalaisille (per capita)!
Siis KAHDEKSAN KERTAA ENEMMÄN!
Eli ruotsalaisilla on taatusti runsas yliedustus Suomen talouselämässä. Ja talouden tila on se mikä uutisista joka päivä kuullaan! Herääkin kysymys, kannattaako ruotsalaisille varata korkeakoulupaikkoja ollenkaan? Ja jos, niin miksi?
On otettava huomioon, että ruotsalaiset varmaankin ovat keskimäärin tyhmempiä kuin suomalaiset, ja siksi korkeakouluissa on oltava reilut kiintiöt ruotsalaisille. Muuten ruotsalaisista tulisi vain ojankaivajia, ja he sentään ovat perinteinen herrakansa Suomessa.
Älkää unohtako Helsinki Business Schoolia eli HELBUS
Saako kysyä että onko arvon keskustelijoille tullut itse mieleen opetella ruotsia jos kerran näihin kouluihin on niin helppo päästä ? Itse opiskelen suomenkielisenä Hankenilla enkä valita !
Toki on tullut mieleen. Ja jos oikein haluaa itseään rankaista siitä, että on sattunut Suomessa syntymään suomalaiseksi eikä etuoikeutetuksi ruotsalaiseksi, joille on rakennettu kahdeksan kertaa enemmän KKK-paikkoja kuin suomalaisille, niin voisihan sitä syödä myös matoja ja ruoskia itseään 9-häntäisellä ruoskalla ja lopuksi heittäytyä vaikka jätemyllyyn.
Ruotsalaiskiintiöt ovat järjetön historiallinen jäänne, josta pitää jo päästä eroon. Kaikilla suomalaisilla pitäisi olla samat mahdollisuudet päästä opiskeluun. Millään vähemmistökieliryhmällä ei pitäisi olla mitään etuoikeuksia.
Onko joku oikeasti eri mieltä? Perustelut?
matalan suhdanteen kauppaoppilaitos on sopiva. siinä pienet pulpetit ja pienet wc pöntöt. siinä pitää ryömiä kontallaan ja myydä divaani.
kymmenen vuoden konttausurakka tekee sinusta vuokrakonttiyrittäjää. pääset matkustaa kontissa, jossa on kaikki tarvittama macistä kräkkiin. ota äitisi mukaan, senkin pelle
Ruotsinkielisten kouluista pääsee ilmeisesti ulos vaikka suomen kielen opiskelut olisivat menneet miten pahasti pieleen. Kumma juttu. Suomenkielisissä kouluissa opetetaan täysin tarpeetonta pakkoruotsia ihan täböllä ja väkisin, mutta ruotsinkielisissä kouluissa Suomen tärkeintä kieltä, hyötysuomea, vain vasemmalla kädellä.