Pirkko Arhippa-Pimeän Piiri

Xye

Eli onko joku lukenut kyseisen kirjan?
Kaipaisin arvostelua..
ei mitään parin rivin, vaan ihan kunnollista
kiitos..:)

5

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi mitään

      paska kirja

    • Kirjakriitikko

      Lue ja arvostele itse! Älä yritä käyttää toisen työtä hyväksesi, se on rangaistavaa. Toivoo Suomen Arvostelijoiden Liitto ry

    • P O Maununpoika

      Arvostelu tulee, sitten joskus kun kyseinen kirja osuus silmiin lainaston hyllystä. Arhipan mummo ei kuulu niihin, joita ostan omaan kirjastooni.
      Jos haluat nopeampaa toimitusta, niin sovitaan palkkio ensin. Lukemiseen menee noin neljä tuntia, kirjoittamiseen puoli. Asianajajaliiton keskiansiolla veloitusta syntyy noin 900 €. Maksatko käteisellä vai luonnontuotteilla. Hirvenlihalle ja hyville perunoille on aina käyttöä.

    • Aika surkea kirja tuo oli minustakin. Minkäänlaista jännitystä ei syntynyt nimeksikään, kerronta oli lähinnä pitkäpiimäistä arjen rutiinien kuvausta ja henkilöt epäkiinnostavia. Jopa murhajutun ratkaisu oli tylsä ja yhdentekevä.

    • Vihtori Mättö

      Siis tyypillistä Arhippaa. Ei kannattas valita esseen aiheeksi yli kymmenen vuotta sitten ilmestynyttä. Senaikaiset mahdolliset lehtikritiikit ei välttämättä ole netitettynä, valitettavaa copypasteesseen kannalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      123
      2384
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      41
      1965
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      52
      1913
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1897
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1199
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1095
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      900
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe