öljyn merkki valo vilkkaa

meillä on wolkswagen transporter 2.5 tdi.vm 2003
ollut melkein uudesta asti, ajettu noin 360 tkm. huollot tehty säänölleen.
longlifre vaihdettu reilu kymppi tonnin välein.eikä kuluta öljyä.ihme kyllä.

tänä keväänä vetänny henkilönostimia. pari kertaa tehny ajaessa.
öljyvalo summeri.ja punainen öljyn merkki valoa vilkuttanu.

löysänny kaasua. sitten painannu vähän kaasua.sammunu.eikä onkelmaa.

olisko öljy pumppu tai jokin muu väsähtämässä?
6161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun olet huollot hoitanut säännöllisesti, niin kumma ettet nyt tämän asian takia kysy huollon mielipidettä autosi oireeseen......(hymyilee).

Äänestä

Miksi käytät sitä longlifreä, jos vaihdat kymppitonnin välein ?
Eikö voisi käyttää jäykempää tavallista suositusten mukaista öljyä ja vaihtaa 15 t. välein, niin pysyisivät kustannuksetkin kurissa.
Toisaalta loppuun ajettuun volkkarin dieseliin voisi kaataa vaikka delvacia.

Äänestä

Punainen valo hälyyttää että öljyn pinta on alhaalla. Olisko kuitenkin Transportteri alkanut kuluttamaan öljyä?

Äänestä
  • Saattaa se noilla kilometreillä jo muutaman desin viedä kymppitonnille, muuta kyllä sillä vielä työntelee sellaiset 200 tonnia lisää, ennen kun pitää isompia huoltaa.

    Äänestä

  • SaattaaOlla kirjoitti:

    Saattaa se noilla kilometreillä jo muutaman desin viedä kymppitonnille, muuta kyllä sillä vielä työntelee sellaiset 200 tonnia lisää, ennen kun pitää isompia huoltaa.

    Saattaa olla? Oletko vähän hitaalla? Oletko tarkistanut öljyn pinnan? Ei kai se hälytysvalo huvikseen vilkuta?

    Äänestä

Kuulostaa että moottori on väsähtänyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


transportermies kirjoitti:

meillä on wolkswagen transporter 2.5 tdi.vm 2003
ollut melkein uudesta asti, ajettu noin 360 tkm. huollot tehty säänölleen.
longlifre vaihdettu reilu kymppi tonnin välein.eikä kuluta öljyä.ihme kyllä.

tänä keväänä vetänny henkilönostimia. pari kertaa tehny ajaessa.
öljyvalo summeri.ja punainen öljyn merkki valoa vilkuttanu.

löysänny kaasua. sitten painannu vähän kaasua.sammunu.eikä onkelmaa.

olisko öljy pumppu tai jokin muu väsähtämässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu