Meri-Porin ravintolat

Jazzvieraat

Tietääkö kukaan Meri-Porista hyvää ravintolaa. Ollaan miehen kanssa tulossa kesälomalla Poriin veneellä.

41

1981

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarkko14v

      Ei ole tullut ravintolaa vielä maistettua joten en osaa sanoa miten hyviä ne on.

    • eipurkkaripelle

      Pysykää poissa !

    • Syömään

      Merimesta Reposaaressa ja Yyterin hotellin ravintola, ei tule muuta mieleen.

      • Jazzvieraat

        Kiitos vinkeitä. Yyterissä joskus vuosia sitten oltukin.


      • aunevaa

        Merimestaa minä suosittelen. Siellä ainakin on runsas kalapainotteinen seisovapöytä. Toki listalla myös hyviä vaihtoehtoja. Reposaaressa on toinenkin ravintola siinä Satamapuistossa ja vanhaan rantamakasiiniin on auennut uusi gastrobub joka on siis erityisesti ruokatarjontaan painottunut bub.


    • Pysypois

      Paree pysyä pois veneneestä,jos on noin usavuton,tai oikeestaan ostappa ensin se vene ja kysele sitten lisää.

      • äikänope

        paree olla kirjoittamatta jos ei osaa.


    • hyvämesta

      Semmilä Reposaari.Hyvä mesta.

      • pprrkkll

        Semmilä o lopettanu


    • fria

      Merry Monk (entinen Semmilä), vanha kalaravintola ja Merimesta: kaikki Reposaaressa.

      • Lontoorae

        Sairaan hyvää. Suosittelen.


      • zombailija

        Suositus Merry Monkille! Todella hyvää täyslihahampurilaista lähellä tuotetusta lihasta oli yksi parhaista syömistäni hamppareista ja mies kehui kunnon brittiläistä fish&chipsiä lähikalasta. Loistava olutvalikoima, myös paikallispienpanimosta. Pieni venelaituri ravintolan edessä.


      • Jazzvieraat

        Kuulostaa hyvältä. Taitaa olla jo paikka selvillä. Mies ainakin haluaa paikkaan missä on monipuolisia oluita. Vesi herahtaa kielelle kun luen juttuasi.


    • Raumlaisset

      Käytiin viime kesänä Meri-Porissa syömässä, kun tuttava suositteli hyvää kalaravintolaa. Meri-Mestassa oli ihan täyttä ja vuoroo sai odottaa kauan. Kysyin siinä pöytää täydentävältä vanhemmalta rouvalta joka oli hyvin yrmeen näköinen, että vieläkö menee kauan odottaessa, nakkeli vaan niskojaan eikä vastannut. Henkilökuntaa voisi kyllä vähän lisätä kiireempinä aikoina, kai pinna kiristyy henkilökunnallakin. Mielipaha unohtui kun viimein päästiin syömään. Ruoka oli tosi hyvää! Suosittelen!

      • Jazzvieraat

        Harmi jos oli huonoja kokemuksia, mutta hyvä ruoka, parempi mieli. Jonottamisesta en kyllä tykkää.


      • tuulaliina

        Minua palveli nuori tarjoilijatyttö. Ystävällinen ja avulias. Ehkä nuoret eivät ole vielä niin kyllästyneitä työelämään. Palkatkaa lisää nuoria työntekijöitä.


      • vakiasiakas

        Funtsin semmost että kun iltapäivällä käyn syömäs ni olis kiva jos sitä pöytää täydennettäs viel iltapäivällä kun kummikin maksaa saman hinnan. Ruoka on kyl hyvää, paras paikka Reposaares.


      • mäkiskä

        tänään sit katsomaan onko noutopöytä nimensä veroinen.


      • mäkiskä

        no jaa samaa tasoa kuin laivalla 7


      • Ainomamma

        Laivalla onkin henkilö joka huolehtii siitä, että ruuat ei lopu. Tiedän koska olen ollut töissä laivalla.


      • hyväruoka

        Ehkä mestakin vois huomioida tuon ja palkata ihmisen joka täydentää pöytää. Tarjoilijat on täystyöllistettyjä ja kiireessäkin jaksaa hymyillä. Suosittelisin paikkaa kyllä ulkopaikkakuntalaisillekin.


    • LepaMasa

      Jos Reposaarelta ei löydy hyvää ruokapaikkaa niin menkää Porin Pohjoispuistossa sijaitsevaan Pika-Pala nimiseen ravintolaan syömään, Papu-rouvan silakkaruuat ovat maankuuluja ainakin kotikaupungissaan.

    • Veikkovitikko

      Olen muutaman kerran käynyt tässä lounasravintola Pika-Palassa nauttimassa paikallisia kalaherkkuja, ainakin gambinalla marinoidut Tixan taskurullatut silakkanyytit ja kuuluisa Tervamäenpoikien särkivatkuli tekivät minuun lähtemättömän vaikutuksen.

      • siikaisista

        nuoruudesta muistikuva pika-palasta, käytettiin nimee sika-pala, tuskin kyseistä lafkaa enää on.


      • korpela

        On se on vielä olemassa Pohjois-Puistossa.


    • No_Samppa_tiätyst

      Aholan Samppa tietty paistaa parhaat silakkapiffit ja panee talossa ja puutarhassa.

    • meripori

      Eikka on hyvä kokki eiko tilaukset voimaan ja saa viä laulun päälis kauppaa.

    • pihlis1

      Pihla-Pub! Koko Meri-Porin ja oikeastaan Porinkin laadukkain ja tasokkain ravintola. Älkää antako pub-nimen häiritä, sillä kyseessä ei missään nimessä ole mikään puliukkojen räkälä vaan siisti ja laadukas paikka, josta saa niin erinomaiset ruuat kuin juomatkin sopuhintaan.

      Ravintolan asiakaskunta on mukavaa, rauhallista ja ystävällistä henkilökunnasta puhumattakaan. Idyllinen Pihla-Pub sijaitsee erinomaisessa paikassa; aivan lähellä Pihlavan liikekeskusta, jossa mm. kauppoja, ruokapaikka ja pankki. Bussipysäkkejä on ravintolan läheisyydessä paljon, samoin tiet ovat loistavassa kunnossa.

      Ja mikä parasta, tässä upeassa ravintolassa pääsee aina välillä viikonloppuisin nauttimaan kaikkia aisteja syleilevästä live-musiikista, kun maakunnan parhaat livelaulajat lurittelevat karaokea just eikä melkein nuotilleen.
      Tervetuloa viihtymään!

      • kravatilllavain

        Kuulin että pihlapub on myös ns. paremman tason paikka että ilman pikkutakkia ei ole sinne asiaa.Pitääkö paikkansa?


      • kreivihenrikkson

        Paikka todellakin vaatii tasokkaan pukeutumisen mutta jos on rahaa niin laadusta muutenkin kannattaa maksaa.Täällä käy se ns.parempi väki.


      • valdeparkkasi
        kreivihenrikkson kirjoitti:

        Paikka todellakin vaatii tasokkaan pukeutumisen mutta jos on rahaa niin laadusta muutenkin kannattaa maksaa.Täällä käy se ns.parempi väki.

        Aiemmin kun poikkesin, luulin että siellä oli ns. "Valet parking" eli autoni pysäköidään minun puolestani tippiä vastaan.
        Toisin kuitenkin kävi.Paikalla oli ns " valdet,parking" ja autoni kyllä pysäköitiin minun ollessani sisällä kahvilla, mutta ei parkkipaikalle vaan jonkun valden kotipihalle.


      • kuuma_putkiiii
        valdeparkkasi kirjoitti:

        Aiemmin kun poikkesin, luulin että siellä oli ns. "Valet parking" eli autoni pysäköidään minun puolestani tippiä vastaan.
        Toisin kuitenkin kävi.Paikalla oli ns " valdet,parking" ja autoni kyllä pysäköitiin minun ollessani sisällä kahvilla, mutta ei parkkipaikalle vaan jonkun valden kotipihalle.

        https://www.youtube.com/watch?v=LbPMF9MNLAA


      • skutsi

        autonkuljettaja sinisellä haki pihlapupista, talutti oikeen autoon, tippiä en antanu
        siellä muitakin linnankävijöitä, melkeen kun itsenäisyyspäivänjuhlissa


    • viiyyu

      Miksi naiset syövät itsensä niin lihavaan kuuntoon . Hyi viyyu!

      • pönttötäyteen

        Eikös se kerro ruuan hyvästä mausta jos maistuu?


      • urpilainen

        sen takii kokitkin on usein lihavii


      • vanhafakta
        urpilainen kirjoitti:

        sen takii kokitkin on usein lihavii

        älä koskaan luota laihaan kokkiin, sen ruoka on pahaa


    • kioski

      Reposaaressa kaupparannan Grillikioski.

    • häipykää

      "Ollaan miehen kanssa tulossa kesälomalla Poriin veneellä."

      Ette ole.

    • Pulsut

      Saatanan paskan jauhajat ainut vene mitä teillä on etolasta ostettu leikkivene. Juokaa sitä keppanaa siellä kerrostalo yksiössä.

    • mykkätyttö

      Unskin baari paras

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe