mustelmilla

tiipiitii

Kävin siis kokohieronnassa uudella hierojalla ja teki välillä tosi kipeääkin. (Sanoin asiasta tilanteessa)Nyt olen aivan mustelmilla. Toki auttoikin jumeihin mutta onko tavallista ja "normaalia" että ihan mustelmille asti menee?? Ihoni on kylläkin hyvin herkkä

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hierojamie

      Mustelmat ei kuulu hierontaan.

    • Koulutettuhieroja

      Kyllä voi tulla mustelmia. Ei toki jos hieroja on sellanen voimaton siveliä.. Joka ei edes käytä hankaus ja puristusotteita. Triggerpisteiden käsittelystä myös voi hyvinkin tulla. Ei ole vaarallista

    • Moikka, koska joku hassun hauska ja selvästikin hyvällä mielikuvituksella varustettu henkilö päätti ottaa käyttöön tuon käyttämäni nimimerkin, niin jouduin nyt sitten virallisesti rekisteröitymään tällekin foorumille.

      Pääsääntöisesti hieronnasta ei kuulu tulla mustelmia, eikä sen tule tuntua liian kivuliaaltakaan. Hieronnan tarkoitus on usein rentouttaa lihaksia ja palauttaa niiden normaali pituus tai elastisuus. Hieronta ei myöskään ole voimalaji, vaan tekniikkalaji, jossa joudutaan miettimään ja käymään läpi asiakkaan tarpeet ja toiveet sekä hieronnan tavoitteet.

      Näin ollen ajatus siitä että "jos ei se tunnu miltään, niin ei se voi kyllä tehotakaan" tai "otetaan nyt sen verran reilulla voimakkuudella, että tunnet saaneesi kunnon hieronnan, etkä mitään taputtelua/sivelyä", niin mennään kyllä metsään pahemman kerran. Kukanenkin toki osaamisensa ja näkemyksensä mukaan.

      Tämän takia pidän erittäin tärkeänä, että ihmiset valitsisivat ja kävisivät ammattitaitoisten ja koulutuksen saaneiden hierojien luona, pelkkä koulutetun hierojan titteli ei tosin tee asiakasta vielä autuaaksi, mutta se on ihan hyvä lähtökohta. Hierojan kokemus alalta, lisäkoulutukset ja muiden asiakkaiden antama palaute ovat näinä päivinä oikein näppäriä valintakriteereijä, kun uutta hierojaa on etsimässä ja ne pitäisi löytyä aika helposti jo hierontayrityksen nettisivuilta.

      Ja muistaa kannattaa, että kun olet käynyt kokeilemassa muutaman kerran hierontaa samalla hierojalla, niin sen jälkeen kannattaa vasta tehdä niitä johtopäätöksiä, että oliko se hieroja hyvä vai huono. Kyse on kuitenkin yhteistyöstä ja jos tuntuu, että kemiat ei synkkaa yhteen ollenkaan, niin silloin varmaankin kannattaa kokeilla jotakuta toista. Hoitomuotoja ja hierojia on valtava määrä, joten juuri sen oikean löytäminen voi olla joskus todella kiven alla.

      Ihmiset ja heidän kehonsa ovat yksilöllisiä, joten näiden edellä mainittujen hieronnan perusperiaatteiden lisäksi tulevat mukaan sitten ne poikkeukset. Toisille tulee mustelmia herkemmin tai heillä voi olla lääkitys, joka altistaa mustelmille. Se ei ole kuitenkaan mikään hieronnan päätavoite, että runnotaan asiakas siihen kuntoon, että tuntuu ja näkyy vielä päivien jälkeenkin.

      Hieronnassa voidaan käyttää kyllä voimaa, teräviä/syvempiä otteita ja joskus se saattaa tuntua myös todella kivuliaaltakin, tällöin onkin sillä yhteistyöllä ja kommunikoinnilla todella suuri merkitys.

      Jos asiakkaan kipukynnys ylitetään pyrkii keho suojaamaan kudoksia vaurioilta ilmoittelemalla juurikin kivun tuntemusten muodossa tai jännittämällä niitä lihaksia entisestään.

      Jos koet, että hieronta on auttanut vaikka sait mustelmia ja se tuntui kivuliaalta, mutta loppuen lopuksi ihan hyvältä, niin ensi kerralla voit pyytää ottamaan vähän kevyemmin. Jos hieroja ei toiveitasi kuuntele, niin sinä maksavana asiakkaana teet sen ostopäätöksen ihan itse.

      Lyhyesti siis, jos koet että saavutetut hyödyt ovat haittoihin nähden suuremmat, niin varmaankin sitten jatkat samalla hierojalla. Voithan toki kokeilla jotakuta toistakin ja jos ei kevyempi käsittely tai muunlaiset tekniikat auta, niin ainahan voit hyvin palata sille hierojalle, jolta sen avun ensimmäisellä kerralla sait.

      Terveisin
      Toni Ilola
      Koulutettu hieroja, sosionomi AMK
      www.studioeudokia.fi

    • 1hoitaja

      monet eivät ole vuosi kausiin hierojalla jollain liika lihas kireys saattaa tehdä mustelmat jos yhdellä hoito kerralla yritetään saada lihas jumit auki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe