Joka vuosi koot kasvaa. Pienempiä kokoja kaivattaisiin!
Uusissa autoissa kalliit renkaat
ostajaaaa
1693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sen kun laitat vaan. Vanteen kokoa saa muuttaa tummalla kumpaankin suuntaan ja renkaan leveyttä 30mm ilman muutoskatsastusta. Varmista vaan ennen pienemmän renkaan laittamista, että se mahtuu pyörimään eikä ota kiinni esim. jarrulevyyn. Muutoskatsastuksen kautta saa laittaa sitten melkein mitä vaan.
Kannattaa huomata että renkaan varsinainen koko eli halkaisija ei muutu, vaikka normaaliprofiilirenkaan tilalle laitetaan matalaprofiilinen. Puhekielessä usein höpötetään isoista renkaista, vaikka itse asiassa matalaprofiilisessa renkaassa kumi on pienempi ja vanne isompi, ulkohalkaisijan ollessa sama.
Siten esim. 16 tuuman rengas 215/65R16 on saman kokoinen kuin 19 tuuman rengas 225/45R19.
So what? 215/65R16:kin on halkaisijaltaan suuri koko ja ylihintainen.
Halpa kuitenkin verrattuna 17" ja isompiin verrattuna...
Ainaki Michelin Primacy 3 aivan paska,sulaa suorastaan alle ! tämä rengas ei ammattiajossa kestä,alottaja puhuu aivan totta rengas levenee koko ajan,kuinkahan kauan ne levitävät ? Rengasvalmistajat voitelevat autotehtaita todennäköisesti olen varma !
Tehdasrenkaat vai jälkiasennetut? Uusiin tehtaalta tulevat renkaat näyttää olevan vähän sama kuin tulostimien vajaatäyttöiset värit...
Salaliittoteoriaa jälleen kerran. Mulla ainakin Misukan Saverit orkkiksina ja auto meni kiertoon 150tkm ajettuna ja noilla kumeilla menee ainakin tämän kesän.
Joo ensiasennus renkaat,mutta miksi pilata maine ? mutta sellaiselle joka ajaa 20000 km vuodessa ei tuota tajuakaan,nyt on 15000 km ajettu niin kulutuspintaa jäljellä 3 mm takana 5 mm. tuli kerran yks rengasliikeem misukka taakse,samanlailla se suli sinne.
kivikova kyyti ei ole hyvä
Jos on vara ostaa uusia auto ja sitten valitaan ne suuremmat renkaat lisävarusteena ja sitten itketään kun uudet kumit maksaa liikaa, mikä ajatuksen juoksun ihme!
Kun valitsee auton levein renkain maksaa tuplahinnan.
Renkaat ovat kalliit, mutta yllätys yllätys myös päästöperustenen käyttömaksu on korkeampi.
Leveä rengas on ajo-ominaisuuksiltaan huono ja epämukava. Lisäksi se on liikenneturvallisuusriski sadekelin vesiliirtoherkkyyden vuoksi.
Heh heh olen huvittuneena seurannut viimeiset 10 vuotta tuota rengasmuotia. Tehtaat joutuvat laittamaan nuo naurettavat kärrynpyörän kokoiset kiekot autoihinsa vain siksi kun kilpailijakin laittaa. Ominaisuudet ja hinnat menee vaan miinukselle. Nivelet ja laakerit rasittuu nyt ihan eri lailla, ja epätasaisuudet tuntuu. Eri juttu olisi jos ajettaisiin jollain kilparadalla, mutta niinhän ei ole. Järki hoi.
Aika kaukana nuo nykyisetkin renkaat ovat kilparenkaista, oikeastaa ei mitään tekemistä keskenään. Vain äärimmäiset koot käyvät nivelien ym. päälle, enemmän on kiinni ajotavasta kuin renkaista. Mukavuus vs. ajo-ominaisuudet on taas ihan makuasia juttuja.
Rengastehtaat tekee renkaat lakritsista jotta sulaisivat äkkiä alle ja asiakas joutuu ostamaan uusia...
Miksi sitten ostaa uusi auto kun vanhat ovat parempia ja paljon edullisempia pitää???
Itse ajan -90 626:lla (ei mikään pikkuauto) ja vannekoko on 13''. Kumhon nastarengassarja maksoi vuonna 2006 250e ja Yokohaman kesärengassarja vuonna 2012 260e.
Tutkin ennen renkaien ostoa mitkä renkaat ovat kestäviä käyttäjäkokemusten mukaan. Kumhon nastoilla ajettu 9 talvea eikä vielä mitään tarvetta vaihtaa, nastat tallella ja ja uraa yli 5mm. Yokohaman kesärenkaat neljättä kesää alla ja yli 6mm kaikissa. Kilometrejä 10-12tkm vuodessa.
Järkevä pääsee halvemmalla.