Lapsenlapseni ovat vuorotellen isän ja äidin luona koska vanhemmat ovat eronneet. Nyt matka kouluun tulee hyvn kalliiksi kun koulu on isän kunnassa ja lähellä isän asuntoa. Äiti asuu viereisessä kunnassa ja sieltä kouluun on 7 kilometriä. lapset joutuvat kulkemaan bussilla äidin luota kouluun siirtolipulla ja vaihtamaan siis bussia torilla. Miten voisi saada helpotusta koulumatkaan kun se on rasittava ja kallis tällä hetkellä.
koulumatkakorvaus
koulumatka
551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos äiti muuttaisi sinne isän ja koulun lähistölle niin lasten elämä helpottuisi
Olikohan se silleen et jos äiti on päähuoltaja niin se voi anoa kulukorvauksia kunnalta tai et lapset pääsevät koulutaxilla kouluun. Riippuu minkä ikäisiä ne muksut on. Jos taas isä on huoltaja niin eipä siihen avustuksia taida tulla mistään.
Elämän kaikki osat liittyvät toisiinsa ketjuna. On otettava huomioon aina, mitä vaikutuksia milläkin päätöksellä on. Avioero tuo mukanaan paljon muutakin kuin lasten koulumatkat. Tulee ongelmia, joita avioliiton aikana ei ollut, ja ne ongelmat, jotka syntyivät samassa taloudessa elämisestä, poistuvat.
Minkä yhteiskunta voi asialle? Kahden kauppa ja lapset sukkuloivat siinä välissä.
Jos koulumatkat ovat hankalat ja kalliit, niin lasten olisi paras asua viikot isän luona.
Tai sitten huolestuneet isovanhemmat avustaisivat lasten matkalippuhankinnoissa.
Mahdollisuuksia asian hoitamiseen perhepiirissä tulee tutkia tarkasti. Ei yhteiskunnan asia ole avustaa eronneiden vanhempien lastenhoitopulmissa.
Suomi on tukalassa tilanteessa juuri siitäkin syystä, että kansalaiset pitävät itsestään selvänä, että yhteiskunnalta saa tukia ja korvauksia mitä moninaisimpiin tilanteisiin.
Minä kannatan myös "Polkupyörät.käyttöön"- kommentoijan ajatusta Polku-Pyöristä.
Silloin leikitään, kun on rahaa ostaa leluja.
Kun rahaa ei ole, pitää alkaa leikkiä omalla pershe-/selkä-nahallaan.
Kaikkihan tietävät miten koulu-matkoihin on liitetty Karhut ja Sudet.
Mut nii...elämä on.
Miten ihmeessä teevee jaksaa tehdä näitä...
H.
jos lasten elämä niin hankalaksi tehdään
että kahta kotia pitää asustaa
niin tokihan siinä on vastattava kustannuksistakin
kannattas miettiä sillon kun erotaan
mikä on lapsille parhaaks
jos edestakaisin riepotellaan niin se ei oo kellekkään hyväks.