Muissakin kunnissa alueita, joissa valokuitua ei rakennettu sopimuksen mukaisesti!!!
Suomussalmi vaatii Kaisanet Oy:tä rakentamaan laajakaistaverkon sopimuksen mukaisessa laajuudessa. Samaa mieltä on Kainuun liitto.
Kaisanet Oy on ilmoittanut Suomussalmen kunnalle, että Puraksen, Kiannanniemen ja Myllylahden laajakaistahankkeiden toteuttaminen sopimuksen mukaisesti on sen mielestä kohtuutonta.
Laajakaistan rakentaminen on aikaisempina vuosina edennyt niin, että mikäli jollakin alueella ei ole ollut lainkaan tilaajia, operaattorin ei ole tarvinnut rakentaa verkkoa, vaikka rakentaminen olisi sisältynyt alkuperäiseen hankkeeseen.
Suomussalmen kunnanhallituksen mukaan Puraksessa, Kiannanniemellä ja Myllylahdessa tilaajia kuitenkin olisi kohtalaisesti.
Osa liittyjistä on yrityksiä, joiden toiminnalle toimivat tietoliikenneyhteydet ovat välttämättömiä. Nykyään monella käytössä olevat Wimax-yhteydet lakkaavat toimimasta viimeistään vuoden 2016 lopussa.
Myllylahden ja Kiannanniemen kyläyhteisöt sekä alueella toimivat maatilayrittäjät ovat ilmaisseet huolensa laajakaistayhteyksistä sekä vaatineet toimivia yhteyksiä. Puraksessa Wimaxin korvaavien verkkojen toimintaa rajoittaa syrjäinen ja valtakunnan rajaa lähellä oleva sijainti.
Kaisanet Oy sitoutui toteuttamaan Suomussalmen kunnan alueen laajakaistahankkeen helmikuussa 2011 tehdyllä sopimuksella. Vuoden 2014 hankealueet olivat Näljänkä-Niva ja Raate-Puras. Näljänkä–Niva-hanke on valmistunut sopimuksen mukaisesti. Suomussalmen kunnanhallitus käsitteli asiaa tiistaina.
Valokuitua saatava rakentamattomallekin alueelle
9
102
Vastaukset
- ÄLÄKAIVAOJAA
Turha on maata tonkia ja kaapeleita laitella kun kohta on käytössä 5 G NOPEUS JOSSA
NOPEUS JA MAKSUT PALJON HALVEMMAT ,OULUSSA TESTAAVAT KEHITTÄVÄT
SITTEN VOI SYRJÄ KYLILLEKIN TULLA..- erityisasiantuntia
5G vaati valokuidun tukiasemaan ja niitä tukiasemia pitää olla n. 100m välein eli joka sähköpylväässä. Eli ei tule korpiin. 5G voi ajatella kodin wlan-tukiasemaksi, kantavuus on niin lyhyt.
- Hyväsuomussalmi
Suomussalmen kunta esittää Kaisanet Oy:lle, että kunnan alueen laajakaistaverkko rakennetaan loppuun siten, että liittymisehdot säilytetään kesän 2014 mukaisina.
Kunta esittää Kaisanet Oylle, että laajakaistan Kiannanniemen osuus rakennetaan välille Viitostie–Kiannanniementie 86.
Myllylahteen ehdotetaan rakennettavaksi yhteys nykyisen verkon ja Kiekintie 81:n välille sekä Pyyvaarantieltä Myllylahdentie 162:een saakka.
Puraksella nykyinen verkko esitetään yhdistettäväksi Puraksentie 139:ään asti.
Suomussalmen kunnanhallitus käsitteli asiaa tiistaina.
Suomussalmen tekniset palvelut esitti kesäkuun alussa kunnanhallitukselle, että Kaisanet Oy velvoitetaan toteuttamaan laajakaistaverkon rakennustyöt 2011 tehdyn sopimuksen mukaisessa laajuudessa. Samaa mieltä oli Kainuun liitto.
Sen jälkeen Laajakaista kaikille 2015 -hankkeen Suomussalmen ohjausryhmä kokoontui 10. kesäkuuta.
Tuolloin Kaisanet Oy:n edustaja ilmoitti, että mikäli yhtiö velvoitetaan rakentamaan verkko sopimuksen mukaisessa laajuudessa, hinnoitellaan liittymät sopimuksen mukaisilla hinnoilla.
Tämä menettely johtaisi liittymishintoihin, jotka vaihtelevat 1 705 - 13 485 euron välillä. Kokouksessa sovittiin, että Kaisanet Oy tekee Suomussalmen kunnalle esityksen verkon loppurakentamisesta.
Kaisanet Oy oli ilmoittanut huhtikuussa Suomussalmen kunnalle, että Puraksen, Kiannanniemen ja Myllylahden laajakaistahankkeiden toteuttaminen sopimuksen mukaisesti olisi ollut sen mielestä kohtuutonta, vaikka alueilla on tilaajia.
Sopimuksen mukaan laajakaistaverkkoa ei tarvitse rakentaa hankealueelle, jolla ei olisi lainkaan tilaajia, mutta rakentamatta olevalla Puraksen alueella olisi ainakin 10 tilaajaa, Kiannanniemellä 10 sekä Myllylahdessa 15. - fakt
Ihmetyttää Kaisanetin markkinoinnin huonous. Hyrynsalmella se rakensi 5 km kaapelia
yhden vakituistalouden tarpeisiin. 1 km:n päässä olisi ollut meitä mökkiläisiä 3 kpl, mutta ei tullut tarjontaa kaapeliyhteydestä. se siitä , netti toimii halvemmalla nyt ilmoja pitkin. - konservatiivi1
Kuhmossa toinen meininki, syrjäkylillä vedetään kaapeleita pitkin ojia talojen seiniin kiinni ja jos et halua liittyä osuuskunnan jäseneksi, saat kaapelin ilmaiseksi.
- kuituonpop
Korhosen Timo (kesk) puhuu asiaa. Kuitu on saatava!
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/korhonen-laajakaistan-rakentaminen-markkinaehtoisesti-ei-onnistu/- sanatontasanomaa
antaa timon puhua vain muilta kuultua asiaa vaikka timo puhuu vain muuneltua totuutta kaikissa asioissa aivan mitään saamaton kansanedustaja olisi vain pysynyt kepun tupailloissa kertomassa kepulaista ilosanomaa.
- Ilima
Näljänkä-Niva kuitu ei ole toteutunu niinkuin luvattiin,12 taloutta jättivät ilman runkokuitua ja mahdollisuutta kuituun. Olisi ollut ottajia muttei tarpeeksi niin ei vedetty ollenkaan. mökkiläisiäkin olisi ollu pilvin pimein mutta EI.
- Asunkerrostalossa
Maksamalla olisi saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1433129- 81727
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221384Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701201- 441181
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918