Eli kuulin kennelistä joka olisi Porvoossa. Siellä kasvatetaan mm bernhardinkoiria, puudeleita, spanielia, jack russelia, kultaista noutajaa ja ties mitä. Kyseinen henkilö ei tiennyt kaikkia rotuja tai koiramääriä vaikka hänen tilanteessa tulisi kyllä tietää. Tunnistaako joku tämän kennelin ja tietäisi nimen ja onko kokemuksia kyseisestä paikasta? Ei kuulostanut oikein kivalta tuo touhu.
Porvoon kennel
33
7715
Vastaukset
- Satsendaali
Vanha ketju, mutta pisti kyllä miettimään. Käytiin nimittäin eräässä porvoolaisessa (Ilola, Sikilä) kennelissä katsomassa labradoodle-pentuja. Oliskohan sama kennel? Pihalla oli labradorinnoutajia ja bernhardilaisia. Sisällä labradoodeleita ja villakoiria. Koiria oli ja paljon! Emme ottaneet pentua. Haiskahti pentutehtailulta.
- Eläintenpuolesta1
Varmaan sama kennel sitten. Sain ainakin tiedon että kennelnimeä ei ole.
- Stoppentutehtailu
Myykö sama kennel taas mixejä?? Cockapoota labradoodlea ja paimenmixejä? Schapendoes jne ??? Missä tarkalleen sijaitsee?
- Ostajaehdokas
Koiratorilla ilmoitus puli/schapandoe mix. Kyselin kuvia, muttei lähettänyt. Laittoi kuvan "sairaalasta" kanyyli varpaassa? Sähköpostinsa allekirjoitti Susanna/Lissu... vetäydyin heti kaupoista.... en tiedä, onko sama myyjä. Mutta epäily heräsi...
- Stoppuppymill
Ilmeisesti ei puhtaat jauhot pussissa... tai jauhoja hitosti liikaa ainekin....
- Uusiataas
http://www.tori.fi/uusimaa/Goldendoodle_pennut_34174272.htm?ca=13&w=3
Myydäänkö siellä nyt taas uusia miksejä?? - Älätuetätä
Kannattaa huolella harkita, mikäli aikoo ostaa näitä mixejä. Todella paljon epämääräistä pentukauppaa, todellisuus söpön koiranpennun kuvan takana voi olla hyvinkin raadollinen.
- TMKO
https://www.tori.fi/uusimaa/Labradoodle_36838986.htm?ca=18&w=3
Labradoodleleita taas kaupan. - VaatikaaLaatua
Olen kuullut, että tässä kennelissä ensin oli myynnissä scapendoes mix pennut, ja kun ei menneet kaupaksi, ilmoitus vaihdettiin mini labradoodle pennuiksi, menivät heti!
Kannattaa tosiaan katsoa tarkkaan, mistä roturisteytyksiä ostaa!
Suosittelen, että roturisteytyksissä vaatii aina myyjältä:
*pennun sukutaulu
*vanhempien terveystutkimukset (jos vanhemmat rekisteröityjä, puhdasrotuisia 'kantakoiria' niiden terveystutkimukset tulee näkyä Kennelliiton järjestelmässä)
*pennun el lääk tarkistus ja sirutus
*hoito ohjeet, ruokintaohjeet, trimmausohjeet!
*asianmukainen kauppakirja - Poopledoodle
KENenkään ei kannata tästä paikasta mitään ostaa!!! Tee eläinsuojelu ilmoitus ja verottajalle ilmoitus!!!
- anonyyyyymi
voiko tehdä verottajalle ilmoituksen anonyyminä? Tiedän erään toisen paikan jossa vuodessa teetetään pentuja noin 30.000-40.000 eurolla (myynnistä saadut tulot) Joku joskus sanonut tai lukenut jostain muistaakseni että jos ko. henkilö haluaa tietää henkilön joka hänet / heidät ilmiantanut niin verottajan on se sanottava. Onko teillä kellään varma tietoa?
- hämärää
Tämäkin varmaan Porvoossa. Sellainen vastenmielinen pariskunta. Iso koirarotu.
- Alvitkaikille
Kaksi pentuetta vuosittain on jo ammattimaista kasvatusta, verovirastoa kyllä kiinnostavat nämä tapaukset!
- Labradoodletaxnofree
TEe nimetön ilmoitus netissä kukaan ei saa tietää mitään!!!!
- Lslwl
Taasko niitä pentutehtaan liukuhihnalta myydään tori.fi????
- koirakauppa
on aina väärin, jos sitä harjoitetaan jonain elinkeinona. Maailma tursuaa jo liiaksi koirista ja ihmiset ottavat niitä myös usein hetken mielijohteesta. Varsinki jos halvalla saa niin on kiva sellanen pieni sulonen pentu. Sitte se kasvaa aikuiseksi ja suloisuus loppuu ja pitäs olla aikaa kouluttaa, ulkoiluttaa jne. Huomataanki, että ei tämä nyt niin mukavaa olekkaan, että pitääkö tätä otusta nyt jaksaa tässä vielä seuraavat 10-16 vuotta.
- RehtiSuomikennel
Koiran voi aina palauttaa "vastuuntuntoiselle" LOL! kasvattajalle. Maksettuasi koirasta 1200 e, kasvattaja ottaa kyllä paskan mielellään takaisin. Hintaa ei hyvitetä. Sen jälkeen kasvattaja myy koiran toiseen kotiin ja saa uudet rahat. Jos koira on oikein häijy ja häiriintynyt, se tulee hyvässä lykyssä vielä kerran takaisin rehdille kasvattajallemme ja sitten taas kiertoon, ellei joku ostaja ole oikeasti vastuuntuntoinen ja vie koiran piikille ennen kuin se oikeasti tappaa jonkun.
Esimerkkitapaus oli muistaakseni Porvoosta.
- Kyselijä17
Onko jollain koira täältä? Onko osoittanut joksikin muuksi kuin mitä on luullut ostavansa? Kiinnostaisi kuulla kokemuksia.
- roosapentu
Meille kävi näin! En suosittele paikkaa.
- Kissakoi
Mitä tapahtui, ja koska? Ihan äskettäin vai joskus aiemmin?
- Kyselijä17
Kissakoi kirjoitti:
Mitä tapahtui, ja koska? Ihan äskettäin vai joskus aiemmin?
Minuakin kiinnostaisi tietää. Milloin tapahtui? Mitä ostit, mitä sait?
- Kyselijä17
roosapentu kirjoitti:
Meille kävi näin! En suosittele paikkaa.
Haluaisin mielelläni jutella kanssasi lisää roosapentu.
- Minelan
Kennel Minelan on paljon parempi.
- Minelan
Taas nimimerkkiäni on väärennetty. Jos tämä jatkuu, niin ensimmäisenä vastuu on moderaattoreilla ja sitten polisilla. Nimen väärennöksestä voi saada vankilatuomion.
- rahanahneet
Kennelinomistaja poistaa täältä viestejä ettei vaan totuus tulisi ilmi pariskunnan touhuista
- Linda
Jälleen pentuja Porvoossa. Säälistä olemme ostaneet pennun täältä epäilyttävästä paikasta. Koiria jokapaikkassa ja paikka likainen. Meidän koira ei ole terve on korvatulehduksia sekä käytösongelmia. Epäilystä myös onko koira se mitä ostimme. Luonne sekä ulkonäkö ihmetyttää meitä.
- Kyselijä17
Linda, kuin myös. Ja haluaisinkin nyt kovasti keskustella muiden täältä pennun hankkineiden kanssa. Mitenhän ihmeessä saisimme sen onnistumaan?
- Kyselijä17
Mikä mix teillä Linda on?
- Kyselijä17
Kyselijä17 kirjoitti:
Linda, kuin myös. Ja haluaisinkin nyt kovasti keskustella muiden täältä pennun hankkineiden kanssa. Mitenhän ihmeessä saisimme sen onnistumaan?
Mikä mix teillä on?
- Kitzyme
Tämä paikka tyhjennettiin eläinsuojelullisista syistä vuoden alussa. Älkää otatko ’säälistä’ yhtään koiria tämän kaltaisista paikoista. Ette pelasta yhtään eläintä, teette tilaa vaan uusille koska edellisetkin meni kaupaksi :/
- LaumiksiaPorvoosta
Porvoossa taitaa olla kaikki kennelinpitäjät väkivaltaisia hulluja, ja poliisille tuttuja. On vain huonoja kokemuksia ja erittäin huonoja.
- Huomioitavaa
Yleistäminen,se se antaa ihmisestä yksinkertaisen kuvan .
- Anonyymi
Niin kennel nimi on TEEMAX
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu907424Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2227285K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1355020Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1204663PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394530Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko854245Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1114040- 1581684
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91449Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2321300