5w30 vastaan 5w40

4xcorolla

Mulla Toyota Corolla 1,4D4d 05:nen ja kyselisinki millaista öljyä toyotan dieseleissä käytätte? Tiedän hyvin mitä ohjekirja suosittelee 5w30:stä. Mutta.......öljyn hinnoisssa olevien erojen johdosta olenkin pohtinut mitä kone sanoo vaikka shell 5w40:stä? Olis paljo edullisempaa joten tiedusteleni nyt kumpaa laittaisitte ja mitä käytätte corolloissanne? Pääkysymys on voiko 5w40 korvata 5w30? Tällä hetkellä koneessani motoxia motonetistä...mitäs mieltä ootte siitä? Onko se täysin kuraa ....edullista ainakin on?

15

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soppala

      Voiko enää terompi olla ostaa tojon dieselin ja motonetin öljyt. Nauru pidentää ikää.

    • MobilCastrol

      Ei se kuule täällä selviä. Mutta osta kuitenkin 5-30:stä. Ja mieluummin tunnetun valmistajan tavaraa. Ja tolle petterille tiedoksi: älä notku Toyota sivulla. Voiko petterimpi olla? Nauramme oikein röhönaurut petterssonille.

    • eiköyhälleTSIautoa

      No VW 1.9 tdi kestää näköjään TB diesel syn öljyllä hyvin.Toki vaihtoväli 15tkm.

    • jm-asentaja

      Tojon diesel ei kestä käytti mitä öljyä vaan.

    • luokitus

      Tuo 1,4 diesel on ehdottomasti laatua. Isommissa on enemmän sanomisia.. ainoa mikä ongelmia voi aiheuttaa on oikeastaan ulkopuolelta hankitut ruiskutuslaitteet, mutta muuten kone ei kuluta öljyä, jakopää murheita ei ole, vauhtipyörää ei tarvitse uusia kuten täytyy "laatudieseleihin". Öljy pitää olla luokitukset täyttävää ja yleensä 5w-40 ei niitä täytä, tuhkautuminen jne on suurempaa jolla on merkitystä hiukkassuodattimelle, EGR.. Eli tarkasta luokitus, piti olla muistaakseni C1 ja noissa 5-40 sitä ei ilmeisesti yleensä ainakaan ole.

    • MuistaLuokitukset

      Motox ei ole kuraa, vaan ihan öljyä, mutta senkin täytyy täyttää valmistajan vaatimat luokitukset.
      Nykyautoihin ei öljyjä valita pelkän viskositeetin perusteella. Mobil 1 ESP 5w30 on esimerkiksi hyvä valinta tojon koneeseen.

      • 454534

        Jätä Mobilin lietteet kauppaan. Oikeasti hyvä on Castrol.
        Vanha totuus on se että jos auto alkaa viedä öljyä niin vaihto Mobilista öljyihin yleensä auttaa.


    • laakerit

      Ainakin talvikäytössä paksumpi öljy lisää hieman polttoaineen kulutusta. 1,4D4d hyvä mootori. Ajoin 5 vuotta öljynä 5w30.

    • D-Cat

      Juu 5w30 esp mobil koneeseen. Ei kannata tuossa nuukailla. Ja kone on on hyvä.

    • paapppa90

      Gulf on vielä parempaa. Pysy 5W30:ssä

    • faktaa

      Motoxit on Mobilin valmistamia...

    • varmuudenvuoksi

      Suosittelen teräketjuöljyä

    • hyväöljy

      Neste City Pro LL 5w30 on hyvä öljy.

    • paapppa90

      Mulla ainakin hajosi Datsun 140y :stä laakerit teräketjuöljyjä käyttämällä. Oisko ollu talvella liian jäykkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      487
      3869
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2906
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2178
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      450
      2028
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1374
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1293
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1158
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1065
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1029
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1028
    Aihe