Tietääkö joku paljonko n.10v lapsen koulukulut on ? Ilmesesti koulukyyti ja kouluruoka maksaa. Kyse on ihan normi koulusta.
koulun kustannukset
5
115
Vastaukset
- Näinpatilassa
Minä maksan vuodessa noin 10000b ja siihen kuuluu kaikki. Ruoka, kouluasut, patja ja parit kengät. Hinnaasa on myös vakuutus ja ruokailu. Hinnat vaihtelee melkoisesti mutta mielestäni tämä koulu on halpa. lapsi on vasta 5v joten 10v en tiedä.
- khopkhunkrap
kiitos.
- Thaimaantallaaja
Tuossapa ei liene virallisia ylä- eikä alarajoja, erään tuttuni kertomana pienehkössä maalaiskaupungissa alkavat jo nelivuotiaana käymään erityiskoulua, johon pelkkä lukukausimaksu on parisataatuhatta b. Siellä alkavat tietotekniikan ja englannin opiskelun heti. Tämä sieltä toisesta ääripäästä.
- pienapu
tottakai yläräjää ei löydy varmaankaan. Mutta kyse on köyhän perheen tytöstä, joten edullisesti yrittävät varmaan selvitä.
kalliin koulun maksajanrooliin en halua. mutta pieniapu voi olla paikallaan.- Thaimaantallaaja
Mikäli sata € kuussa annat, on jo hyvä apu köyhään perheeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561832Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151328Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2091239Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60913- 64903
TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18884- 51826
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61793Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126790