Ossin harharetket...

PatilanOssi

Muisti hieman pätkii, mutta Bangokkiin olen onnistunut aluksi pääsemään.
En kylläkään ymmärrä, miten sieltä todella viehättävän opasneitosen kera olen Saraburiin joutunut, tai päässyt. Eilen kuitenkin paikallisesta Lotuksesta löysin itseni oppaan kera. Siellä ulko-oven vieressä istuin ja ihmettelin mitähän jälleen onkaan tapahtunut?
No´h, eipähän siinä kauaa mennytkään, kun opas tuli hakemaan, kuulemma kassalla tarvitaan, Masterilla hoitelin asian, kurssikin aika kelpo 37 ja risat. Siinä sitten kyselin tuota Pattayalle lähtöä ja napakasti tuli vastaus; Tänään lähdemme kotiini katsomaan vanhempiani, kuten eilen lupasit... Voi jum...uta välähti heti mielessäni, mitähän muuta on tullut luvattua?
Rauhallisena miehenä päättelinkin, että kaikki on otettava vastaan, mitä annetaan!
Taksi alle ja reilun puolentunnin köröttelyn jälkeen olimme jossain "helvetin kuusessa".
Kömmin ulos Toyotasta ja heti oli sawadii khap sanottava vastaanottajille. Opasneitosen isä ja äiti vastaanottivat. Siinä vaiheessa kyllä alkoi Ossillakin hieman hymy hyytyä, kun en oikein tiennyt, mikä on pelin henki.
Äkkiähän tuo selvisi, kun oppaani alkoi sinsotista juttelemaan. Talo oli kyllä hieno ja maasturi, sekä kolme traktoria pihalla, ainoa lapsikin vielä...
Siinä kyllä alkoi hieman paatuneenkin kulkijan mieli virittyä, jospa sittenkin.
Mutta kuitenkin järki vei voiton ja aloinkin laatia nopeaa pelastautumissuunnitelmaa, joka saattaisi minut täältä korvesta, josta lähin baarikin ja kauppa ovat yli kolmen kilometrin päässä.
Ei ole minun paikkani, ankara mietitä päällä, miten selvitän itseni Pattikselle ja aivan yksin.
Kerron aikanaan, mikäli lösin oivallisen ratkaisun!
Ossi

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PatilanOssi

      Jälleen aamujen aamu! Ennen kukonlaulua heräsin, tavallisesti herättävät tuossa viiden maissa, mikä on täällä maaseudulla normi aika. Pikku krapuloissa astelin jääkaapille ja palvelu pelaa, kymmenkunta Changpulloa odotti alarivissä. Nyt sitten mietintä päällä vieläkö jatkaa viihtymistä maaseudun rauhassa, vaiko nopea irtiotto?
      Kukkokin tuolla pihalla jo kiekaisi, joten aamutoimiin on aika ryhtyä...
      ps. Tämä paikka alkaa olla jo lähellä poikamiehen paratiisia, illanpäälle vapaita tyttölapsia tulee vähän väliä kyläilemään ja kyselemään vapaista farangmiehistä. Eilenkin pari yliopistokoulutuksen käynyttä, toinen kapalliselta alalta ja töissä, parivuotias lapsikin valmiina, joten esivalmistelutkin suoritettuna, työpaikkakin on. Toinen taasen englannin opettajaksi valmistunut, mutta ei vielä työpaikkaa. Oma lukunsa on sitten eräs lukiolainen, joka vimmatusti haluaa muuttaa ulkomaille, varovaisin sanankääntein annoin hänen ymmärtää, etten ole kiinnostunut 17v neitosista, kun olisi pikku seikkailuun kanssani halunnut.
      Aamu alkaakin jo valjeta ja emäntä heräillä, joten lieneekin aika siirtyä takaisin vuoteen iloihin ja sitten myöhemmin pohdintaan jatkoista,
      niin piti sanomani;
      Elämä se on kuin leikkiä vaan...

    • Kiva kun Ossi on päässyt lomalle!
      Bangkokissa on mukavaa hurvitella tullessa muutama päivä. Sieltä kun Pattikselle selviää niin oikein huokaus pääsee, se on kuin kotiin tulisi. Voi sitä ihanaa rauhaa ja meren tuomaa raikkautta! Likkasetkin ovat ystävällisempiä.
      Maallakin on mukavaa käydä, minulle riittää siellä 2 yötä, sitten on päästävä pois ja vilkkaasti.
      Laitahan Ossi matkatarinaa taas tulemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4816
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4328
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3983
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3711
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3528
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3084
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2524
    Aihe