Mites meni koe? Miltä matikkatehtävät tuntuivat?
Tietojenkäsittely AMK
5566
22142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ennakkomateriaaliin perustuvat tehtävät olivat helppoja kuin mikä, koska oli aika suopeat materiaalit. Matematiikka ei ollut kyllä helpoimmasta päästä tällä kertaa. Pari tehtävää oli suht vaikeaa. Kuten:
Koodari koodaa 50 lauseketta tunnissa. Virheitä tulee 2% tunnissa. Virheen korjaamiseen menee 10 minuuttia. Kuinka monta koodilauseketta koodari tekee yhden 7 tunnin työpäivänä... Ei vaan mennyt tää päähän oli liikaa niitä muutenkin joten lahos pää tohon :) vastaukseksi laitoin 292 koodilauseketta! Väärinhän se on kummiskin
Tollasia nyt tarvitse työelämässä miettiä kuitenkaan. Pitääkö tossa tehtävässä ottaa huomioon, että jos firma on ulkoistanut koodauksen vaikka intiian, niin paljon se tuottaa koodia päivässä?
Nii että tervetuloa IT_alalle!
1h 10 min 50 ehjää lauseketta 1h 10 min
1h 10 min 50 ehjää lauseketta 2h 20 min
1h 10 min 50 ehjää lauseketta 3h 30 min
1h 10 min 50 ehjää lauseketta 4h 40 min
1h 10 min 50 ehjää lauseketta 5h 50 min
1h 10 min 50 ehjää lauseketta 6h 60 min = 7h
yhteensä 300 ehjää lauseketta
Ennakkoaineistojen tehtävät oli helppoja. Mutta matemaattiset meni aivan penkin alle. Ihme jos kaksi meni oikein.
Millaisia aloituspisteitä ihmisillä on?
Ja tietääkö joku mikä on ollut pisteraja edellisinä vuosina.
Itsehän en kyllä tuu pääsemään sisään :D
Joo niinkun muut mainitsi jo niin ei ois kyllä tarvinnu stressata niistä ennakkomatskujen pänttäämisestä niin paljon ku stressasin. :D Logiikkatehtävien kanssa kyllä sit loppu aika kesken, harmi.
Kattelin, että ainaki mun hakuvaihtoehtoihin on päässy aiempina vuosina jos saa noin 60/100 pistettä vähintään, mut noi pisteet on skaalattu tohon sataan eli ei voi suoraan verrata nyt näihin mitä koepapereissa oli. Mutta siis joo, toivon nyt ettei toi logiikkaosuus pilaa kaikkea. ;D
Tykkäsin siitä kaaviohommasta ja binäärijutuista, hitsi kun nyt pääsis opiskelemaan!
Mitäs toi sataan skaalaaminen oikein tarkoittaa? Ihmettelin itse, että kun viime vuosina sisään päässyt alin pistemäärä oli hakemassani paikassa 72, mutta kokeesta tuli sivujen mukaan ainakin tänä vuonna vain max 45 pistettä ja yli 9.5 lukiokeskiarvolla sai siihen 30 pistettä päälle, eli maksimi olisi 75. Voiko alaraja todella olla noin iso tietojenkäsittelyn tradenomiksi?
Lukiotodistukseen lasketaan pisteitä myös matematiikan, äidinkielen ja vieraankielen kirjoituksesta :) tai niinkuin jos on L niin saa 12 pistettä jne..
En oo varma miten noi koepisteet painottuu siinä skaalauksessa, huomasin vaan että lukiotodistuksella hakevilla oli toi sama sadan pisteen maksimi, kun niillä jotka hakee pelkän pääsykokeen perusteella. Eli en huolehtis liikaa noilla sun pisteillä, kun ne ei taida tosiaan olla suoraan verrannollisia sen skaalauksen takia.
Mut en kyllä tiedä meneekö tää koko pistehässäkkä ees samalla lailla kaikissa oppilaitoksissa. Luulis menevän, kun kokeetkit on valtakunnalliset, mutta en oo siis perehtynyt muiden oppilaitosten pistemäärätilastoihin ollenkaan.
Mulla on tosi huonot pohjapisteet ja kun vaan 30% valitaan pelkän pääsykokeen perusteella, niin huonolta näyttää. :/ Englannin kieliseen aineistoon perustuvat oli ihan superhelppoja (musta liiankin helppoja). Ja mikä onnistumisen tunne tuli, kun keksin CHILEN logiikkatehtävissä :-D Plus se tokavika oli superhelppo ku tommosista tykkään (se EASY -juttu). Muuten sit jännätään..
Tosta koodi-jutusta... laskin sen niin, että jos tunnissa tekee 50 lauseketta ja niistä 2% (eli 1kpl) on väärin, niin 1h10min kestää aina tehä se 50 lauseketta... ja näin ollen 7 tunnissa ehtis tekeen tasan 300kpl...
Eli 1h10min -> 50 kpl, 2h20min ->100 kpl, 3h30min -> 150kpl, 4h40min -> 200kpl, 5h50min -> 250kpl 6h60min(eli 7h) ->300kpl...
Oliko tässä siis joku jäynä vai oliko näinkin iisi?
Arghh mikä ajatusvirhe ollut itellä tossa!! Oikeassa olet!
Mitä TAMKiin hakijat sai siitä vikasta soveltuvuustehtävästä, jossa tulkittiin Javaa? Koodin tulkinta ei vaikuttanut niin hankalalta, jos vain en jotain virhettä siinä tehnyt. Vastasin itse niihin while, muuttujia kolme, i = 0, tulos 87. Sitä kolmannen muuttujan nimeä ja vastaustani en enää muista... :D
Siinähän kysyttiin sitten vielä, että mitä se ohjelma tulostaa. Oikea vastaus taisi olla jotain tyyliin "876542".
Ja sudokun summa oli mulla 40. Uskoisin että meni oikein.
Niin siis muistaakseni kysyttiin mitä ohjelma tulostaa ja koodissa oli System.out.println("Tulos on" t); tmv. eli tulostus on "Tulos on 87". Tai sitten muistan jo ihan väärin :)
Eikös se koodi ollut niin rakennettu, että se lisäsi siihen teksti-muuttujaan "t" aina sen numeron mikä ikäänkuin jäi koodin haaviin, eli siis numerot jotka läpäisi jonkun ehdon: parilliset, seitsemällä ja viidellä jaolliset numerot? Lopuksi se sitten tulosti sen rimpsun numeroita jotka läpäisi ne ehto-lauseet. Siis numerot 876542.
tietääkö joku koska tuloksia saa? Tamkista...
Tamkin tulokset tulee "17.7.2015 kello 15.00 mennessä." näin lukee nettisivuilla, meni 2sekuntia googlettaa.. Tuntuu hassulta että tietojenkäsittelyä opiskelemaan hakenut ei osaa etsiä netistä haluamaansa tietoa: kuitenkin se on aika oleellinen osa tuota opiskelua, tietokoneen käyttö ja tiedonhaku nimittäin..
Kaikki tietää kyllä milloin tuloksien pitää viimeistään tulla... Eiköhän täällä kysellä sitä, että onko joku jo saanut tuloksia jostakin oppilaitoksesta.
ÄÄÄÄÄÄÄ :) 3.7. oli päivämäärä, otin copy-pastea väärästä kohdasta :) Onneks en opiskele alaa!
Kun nämä jutut on lukenut, niin tuntuu ihan hyvältä idealta ulkoistaa koodaus Intiaan.
Tulokset tulevat kun tulevat. Opintopolusta voi katsoa miten prosessi etenee koska sinne tieto tulee ensiksi ennen kaikkea muuta. Itse pääsin Turun AMK 18.6 International Business linjalle sekä hyväksyin paikan sieltä sivustosta. Niin ja kandee nyt lukea läpi mitä siellä lukee koska kaikki saavat hyväksytyn/hylätyn tuloksen eri aikoihin, niissä ei ole mitään järjestystä. Eli joku voi saada hyvälyn vaikkapa tänään ja joku taas pääsee sisään huomenna. En tiedä miksi näin on.
ei hyvälyn, ei noin pitkälle sentääs vielä mennä ;) vaan hylätyn...