Pääsen tod.näk Turkuun 35 pisteellä ja ajattelin valita pääaineeksi kvantsun ja sivuaineeksi rahoituksen, mutta nyt kuulen yhtä enemmän - myös tällä palstalla - sellaisia vihjeitä että kvantsu on "huono työllistäjä" pääaineena mutta sivuaineena se tukee mm. rahoitusta ja kansista.
Minulla on kuitenkin sellainen pienimuotoinen unelmakombinaatio ollut jo vuoden verran jossa talousmatematiikan osuus olisi suuntaviivaisesti (etenkin myöhemmin työllistyessä) n. 40%, rahoituksen 35% ja ohjelmoinnin 25% (ei kuitenkaan tietojärjestelmätieteen sivuainetta kauppakorkeassa, ohejlmoinnin lukisin ylimääräisinä opintoina Turun yliopistossa, valitsisin keskeisimmät ohjelmointikurssit)
Onko tosiaan niin että kvantsu on huono pääaineena Suomessa etenkin työllistymistä ajatellen? Koska se menee kuitenkin kaiken muun edelle vaikka sitten joutuisin tekemään enemmän kompromisseja mitä tulee valittuihin pää- ja sivuaineisiin.
Tällainen talousmatematiikka-rahoitus-ohjelmointiyhdistelmätyyppinen työpaikka sitten joskus 5 vuoden päästä olisi ainakin minulle todellinen unelmatyöpaikka.
Onko kvantsu huono pääaine Suomessa?
TurkuKutsuu35p
3
197
Vastaukset
- kylterinvinkki
mee sinne mikä tuntuu mielenkiintoiselta ja jos et osaa valita niin valitse taloustiede sillä se on kaiketi monipuolisin (voi hakea useisiin tehtäviin.) Myös laskentatoimi on monipuolinen mutta monen mielestä tylsempi.
Mutta siis yleisesti ottaen kaikki pääaineet ovat ihan yhtä hyviä.- Quant
Ei pidä paikkaansa
- Merivalvoja
Ota kvantsu, pääset hyviin hommiin, ihan vaan sen takia että siellä ei moni pärjää. Käytännössä parhaat lukee just kvantsua ja ohjelmointia.
t. Meva 1/11
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780