alapallonivelen vaihto??

Kyseessä Mondeo 2.0 sedan vm.-98. Väljää tuntuu olevan joten alapallonivel pitäisi vaihtaa vasemmalle puolelle, olisiko kellään ideoita/ohjeita vaihtoon? Esim. miten pallonivelen sais kätevästi irti ja tartteeko millasia erityistyökaluja?
719801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hommaa mondeon korjauskirja (27€)...itselläni toi kirja...antaa hyvät perustiedot tollaisiin korjauksiin...yms....

no tämä neuvo tuskin oli mitä hait,mutta kunhan höpisin...

Äänestä

1 Alapallonivel on mahdollista uusia
irrottamatta tukivartta autosta, kunhan
alapallonivel irrotetaan olkatuesta. Jos
alapalloniveltä ei kuitenkaan ole vielä kertaakaan
uusittu eli se on kiinnitetty niitein
,saattaa riittävän tarkka poraaminen
olla hyvin vaikeaa tukivarren ollessa
autossa, jolloin reiät helposti pääsevät suurenemaan. Tästä syystä tukivarsi olisikin
parasta irrottaa ensin,
2 Alunperin alapallonivel on siis kiinnitetty
niitein tukivarteen, ja nämä niitit on
porattava pois ennen varaosapallonivelen
asennusta (varaosapallonivel kiinnitetään
pultein).
3 Poraa ensin jokaisen niitin keskikohdasta
3 millimetrin poralla läpi asti menevä
reikä. Vaihda seuraavaksi 9 mm:n poraan
ja poraa sillä 12 millimetrin syvyyteen.
Työskentele huolellisesti, jotteivät
tukivarren reiät suurene eivätkä tule soikeiksi.
4 Kun poraukset on tehty, naputa niittien
loppuosat pois 7 - 8 millimetrin tuurnaa
käyttäen.
5 Kiinnitä uusi pallonivel sen mukana
toimitettavilla pulteilla tukivarteen. Pultit
työnnetään paikoilleen yläkautta eli mutterit
tulevat tukivarren alapinnalle.
Huom: Varmista, että pallonivelessä oleva
nystyrä asettuu tukivarren reikään

Äänestä
  • Itse vaihdoin pallonivelet molemmille puolille.
    Kulmahiomakoneelle niitit pois alatukivarren puolelta ja vasaralla kopsautin alapallonivelen pois. Eikä ollut lujassakaan. Niitit lähti pallonivelen mukaan.

    Äänestä

  • Mondeo kirjoitti:

    Itse vaihdoin pallonivelet molemmille puolille.
    Kulmahiomakoneelle niitit pois alatukivarren puolelta ja vasaralla kopsautin alapallonivelen pois. Eikä ollut lujassakaan. Niitit lähti pallonivelen mukaan.

    Kiitti neuvoista, homma hoitui loppuen lopuksi hienosti!

    Äänestä

  • Itse kokeilin hommaa ja yritykseksi jäi!

    Rälläkkä, porakone ym. tarpeet oli kaivettu esille niittejä varten. Pyörä pois ja hommiin! Mutteri lähti pois ihan leikiten, mutta siihen homma tyssäsikin.

    Se pitkää pulttia en saanut irti millään. Ja se käsittääkseni pitää ottaa kokonaan pois, ennen kun niittien poistamisen jälkeen vanha nivel "tipahtaa pois".

    Kertokaahan millä ilveellä olette sen pultin saaneet irti?!?! Vois kokeilla toiselle puolelle vaihtaa itse.

    Äänestä

Vie autos korjaamolle,ni ei tarvii turhaa ihmetellä ja kysellä.Yksinkertaista ja helppoa,eikö vaan.

Äänestä

Vie korjaamolle vaihtoon ja osta vaikka motonetista pallo, maksaa alle 20€
Vaihtotyö n.50€

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mondeo -98 kirjoitti:

Kyseessä Mondeo 2.0 sedan vm.-98. Väljää tuntuu olevan joten alapallonivel pitäisi vaihtaa vasemmalle puolelle, olisiko kellään ideoita/ohjeita vaihtoon? Esim. miten pallonivelen sais kätevästi irti ja tartteeko millasia erityistyökaluja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu