Sisarkateus

mege78

Jepjep.. minua 14 vuotta vanhempi sisar, johon en pidä mitään yhteyttä, aloitti masennukseni takia ahdistella minua puhelimitse oikein olan takaa. Kaikki mahdolliset syytökset ja tekemiseni viimeisen 20:n vuoden aikana sain tuta, vaikken ole hänelle mitään informoinutkaan. Tässä informaatiossa on toiminut toinen sisareni, 9 vuotta vanhempi. Ai kiesus etten paremmin sanois, musta on nyt tehty mielisairas äiti, huono äiti! Lastensuojeluilmoituksellakin uhattiin jo tänään, onneksi ystävissä on eräs ihminen joka tekee töitä sosiaalipuolella niin sain kysyttyä neuvoa että mitä teen. Hän neuvoi ottamaan poliisiin yhteyttä ahdistelusta ja otin yhteyttä. Tekstarit loppui. Seuraavaksi teen hänestä lähestymiskiellon jos vielä jatkaa. Ihan sairasta, vaikka on oma sisko, mutta perustaa tietonsa toisten kuulemiin juttuihin joissa ei ole toden häivää. Jos ihminen on masentunut niin oikeuttaako se haukkumiseen 23 vuoden jälkeenkin tapahtuneista asioista? Minulla ei ollut muita keinoja asian päättämiseksi, tämä samanlainen on jatkunut jo vuosia ja nyt oli pakko alkaa toimia. Kyseinen henkilö tekee vielä töitä perhepäivähoitajana, yksityisenä sellaisena...hiphoijaa!

2

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!
      Olen pahoillani kaikesta kokemastasi. Ahdistelu ja vainoaminen kertoo enemmän ahdistelijan terveydentilasta, kuin sinun. Masennus ei ole häpeä, vaan parannettavissa oleva sairaus. Sisaresi teoille ei löydy oikeutusta. Olet arvokas ihminen!
      On varmasti raskasta, kun syytökset tulevat omasta perhepiiristä. Lähestymiskielto voi olla ratkaisu, jos ahdistelu jatkuu. Onneksi sinulla on ahdistelijan henkilöllisyys selvillä. Jos olet huolissasi sisaresi työpaikalla olevien lasten turvallisuudesta, sinun on syytä tehdä lastensuojeluilmoitus.
      Tsemppiä jatkoon!

    • Saritafromstadi

      Koita kestää! Tartu jokaiseen rikkeeseen välittömästi. Toi kaksikko sopis muuten yheks julkkisvosuks ja sen siskoks mut ikäero ei täsmää. Just samanlaisia kiusaamisesta ja pahuudesta eläviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      190
      22471
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9682
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7645
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6428
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5142
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4812
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      43
      2738
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe