olen miettinyt että miten tästä kaikesta opintolainasta aikanaan pääsee eroon :( laskin että lainaa tulee otettua n 14.000e :( Paljonko teillä on opintolainaa ja onko maksujen kanssa ollut mitään ongelmia, siis kun olette takaisin niitä makselleet.
Paljonko teillä on opintolainaa?
7
2956
Vastaukset
- kylläseonhelppoa
Opintolainaa otin aikoinaan niin paljon kuin sain. En muista määrää. Maksoin lainaa takaisin kaksi kertaa vuodessa monen vuoden ajan. Ongelmia ei ollut. Kaikki meni suunnitelman mukaan.
Sinun lainasi n. 14 000 on aika vähän sentään. Jaat sen vaikka viidelle vuodelle, niin mitä se tekee vuodessa? Ei paljon mitään. Entä kuukaudessa? Vielä vähemmän. - hkgu
Ei yhtään.
- Säästö_on_valttia
Kannattaa funtsia tarkasti sitä lainan ottoa. Esim. ruokakuluissa säästää pitkän pennin kun syö 2 kertaa opistolla monilla isommilla kouluilla (amk/yliopisto) voi ruokailla klo 16-17 asti. En kyllä yli 10000 e suosittele ottamaan. Eri asia toki, jos kyseessä on joku täystyöllisyysala, mutta ei ehkä sillonkaan kannata kovin paljoa ton yli mennä. Mielummin kesäksi kannattaa hankkia duunia ja säästää rahat lukuvuodeksi.
- erilaisi
On tietysti vallan mukavaa, jos ei tarvitse ottaa lainaa opiskeluun. Monen kohdalla vaihtoehdot ovat kuitenkin opiskelu lainan turvin tai opiskelun jättäminen. Silloin laina on hyvä sijoitus tulevaisuuteen, kunhan unohdetaan erittäin huonosti työllistävät alat.
Minulla lainaa on yli 20 000, valmistun lähiaikoina ja työpaikka odottamassa. Maksan lainan muutamassa vuodessa. Ja elän hyvin. Toinen vaihtoehto minulla olisi ollut koko ikäni kitkutteleminen kaiken maailman tukiaisilla.
Useimpien vanhemmat varmasti tukevat nuortensa opiskelua monin tavoin. Kesätyöt tuovat rahaa kuten myös lukukausien aikaiset iltatyöt. Silloin ei varmaan lainaa tarvita yhtään. Kaikilla tilanne ei ole yhtä hyvä.
- twainffs
Opintolainan korot pääomitetaan suoraan ja korko on hyvin matala. Riippuen opiskelun aloitus ajankohdasta 30% saa takaisin verovähennyksissä tai 40% maksetaan takaisin kun suorittaa yksi vuosi tavoiteaikaa myöhässä opinnot viimeistään. Eli useampi tuhat euroa jää ihan omaan käteen siitä. Kannattaa perehtyä verotuksellisiin asioihin nii ei stressaa takaisin maksu ollenkaan. Niillä joilla raha riittää voi myös yrittää tehdä pesämunaa tuolla lainalla. 1% asp tili korko on nimittäin enemmän kuin asp lainan korkoni.
- Opiskelutohi
Kyllä liian monet joutuu ottaa lainaa jo lukiossa.
- LainaaElämävaan
Koska tuota opintolainaa sitten pitää alkaa maksaa takaisin? Minä valmistun keväällä 2016, hetikö sitä pitää maksaa takaisin ja kuukausittainko vai miten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236945Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47834Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733