Koskahan opetajille laitetaan

opettäydennytskoullun

pakollisia kesäkursseja. Tuntuu ettei niitä kouluteta lankaan, vaan porskuttavat vanhoilla tiedoilla vuodesta toiseen. JOs on valmistunu vaikka 1994 niin eihän ne taidot ole enää ajantasalla.
Opetttajille pitäisi olla joka kesä 2 kk pakollinen lisäkurssi päivittämään vanhat tiedot, ei ole ihme että mikään koulussa eimuutu kun tehdään viiksytvuotta vanhojen kaavojen mukaan.
Mutta laiskottelu on kivaa opettjista, kaljottelua kesälomalla ja soittoravintoiloissa on kviampi olla kuin kouluttamassa omia vanhoja oppeja.
Palkka on liian korkea, puolet pois ja sitten vasta pari eruoo lisää kun opit on päivetty. Aikaa heill on, mutta palkka on liian suuri, siksipä he eivät menekkään kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Mutta se on heidän ongelmansa, monet oppilaat nauttii kun asiat eimuutu vaan mennään samoilla kuin hediän siskonsa ja vanhempansa.

7

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.mun.rahoilla

      Sinäkö sen kahden kuukauden kesäkurssin olet valmis maksamaan? Itse en veronmaksajana moiseen ryhdy, mutta sinä avaaja tuskin olet ansiotyössä, vaan elät juuri meidän työssäkäyvien siivellä ja luulet että raha kasvaa puussa.

    • Kenkkuope

      Taas näitä avauksia! Oli vähällä ettei Jägermeister mennyt väärään kurkkuun Kyproksella! Häpeä!

      Terveiset avaajalle täältä aurinkoiselta rannalta Ayia Napasta. Suosittelisin sinullekin opettajan uraa, mutta näytät olevan sen verran heikkotasoinen suomen kielessä ettei se luultavasti onnistu. Koeta löytää itsellesi jokin sopiva avun muoto, jolla pääset kaunoistasi eroon.

      Taidanpa käydä hakemassa parit tujaukset lisää...

    • opettajana30vuotta

      Minä ainakin halusin opettajaksi, koska voin määrätä, pitää pitkiä lomia ja palkka on todella suuri työmäärään nähden. On kiva ppitää tuako joka tunti, avustajat hoitaa tunnit muutenkin, ja työ on helppo ja voi teettää lapsilla kaikennäköistä jos väsyttää laittaa lapsille vaan kirjoitustehtäviä ja sitten itse voi nähän torkahtaa.
      Palkka ja lomat houkuttelivat, ei sen kummempaa.

    • opelomalla

      Minusta on kiva olla opettaja, pitkät loma ja helppo homma. Mulla on avustajat jotka laitan tekemään tyhmimmän hommat, aina ei jaksa jankkaa ja neuvoa uudestaan ja uudetaan, niin auvutajat sitten ottavat tuommoset lapset jotka ei ymmärrä kuin jankkaamalla.
      Rahaa tulee vaikke tarvi tehdämitään, kyllä tämä kannattaa.

      • voi_luoja_sentään

        Tuollaisille opettajille pitäis antaa potkut kun ei työt kiinnosta.
        opetus on työtänne ettekä jaksa tehdä sitäkään kunnolla ,hävetkää!
        Ei ole ihme ettei lapsetkaan innostu opiskelusta kun ei ole innostavaa opettajaa.
        Pitäis olla parempi "seula" ettei ketä tahansa tulisi valituksi tärkeään ammattiin..


    • MiettiiHän

      Luulen, että moni kesäksi lomautettu tai työttömänä oleva opettaja menisi oikein mielellään palkalliselle kurssille vaikka joka kesä. Nykyisinhän opettajat tuppaavat olemaan joka vuosi määräaikaisessa työsuhteessa ja kesät työttöminä (vailla varmuutta siitä onko syksyllä enää töitä).

      Vaan kerros, mitkä tiedot ja taidot opettajilla ovat vanhentuneet parissakymmenessä vuodessa?

    • lomallaonkivaa

      Laitanpa tähän asiallisen vastauksen, vaikka lienee turhaa. Opettajillehan on täydennyskoulutusta tarjolla, riippuu tietenkin kunnasta miten usein ja minkälaista. Osa jopa käy noilla kesäkursseilla omakustanteisesti.

      Jos opettajilla olisi 2 kk pakolliset kesäkurssit, siis tietenkin palkalliset ja mahdolliset kurssimaksut maksettu työnantajan pussista, olisi sitä kesälomaa opettajillakin vain pari viikkoa....se ei enää aiheuttaisi kateutta, mutta kylläkin tuo mahdollisuus lisäkoulutukseen alkaisi närästää muiden toimialojen työntekijöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      365
      3949
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3091
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2523
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      1865
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1580
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1533
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1139
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      45
      1060
    10. 61
      1032
    Aihe