Koskahan opetajille laitetaan

opettäydennytskoullun

pakollisia kesäkursseja. Tuntuu ettei niitä kouluteta lankaan, vaan porskuttavat vanhoilla tiedoilla vuodesta toiseen. JOs on valmistunu vaikka 1994 niin eihän ne taidot ole enää ajantasalla.
Opetttajille pitäisi olla joka kesä 2 kk pakollinen lisäkurssi päivittämään vanhat tiedot, ei ole ihme että mikään koulussa eimuutu kun tehdään viiksytvuotta vanhojen kaavojen mukaan.
Mutta laiskottelu on kivaa opettjista, kaljottelua kesälomalla ja soittoravintoiloissa on kviampi olla kuin kouluttamassa omia vanhoja oppeja.
Palkka on liian korkea, puolet pois ja sitten vasta pari eruoo lisää kun opit on päivetty. Aikaa heill on, mutta palkka on liian suuri, siksipä he eivät menekkään kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Mutta se on heidän ongelmansa, monet oppilaat nauttii kun asiat eimuutu vaan mennään samoilla kuin hediän siskonsa ja vanhempansa.

7

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.mun.rahoilla

      Sinäkö sen kahden kuukauden kesäkurssin olet valmis maksamaan? Itse en veronmaksajana moiseen ryhdy, mutta sinä avaaja tuskin olet ansiotyössä, vaan elät juuri meidän työssäkäyvien siivellä ja luulet että raha kasvaa puussa.

    • Kenkkuope

      Taas näitä avauksia! Oli vähällä ettei Jägermeister mennyt väärään kurkkuun Kyproksella! Häpeä!

      Terveiset avaajalle täältä aurinkoiselta rannalta Ayia Napasta. Suosittelisin sinullekin opettajan uraa, mutta näytät olevan sen verran heikkotasoinen suomen kielessä ettei se luultavasti onnistu. Koeta löytää itsellesi jokin sopiva avun muoto, jolla pääset kaunoistasi eroon.

      Taidanpa käydä hakemassa parit tujaukset lisää...

    • opettajana30vuotta

      Minä ainakin halusin opettajaksi, koska voin määrätä, pitää pitkiä lomia ja palkka on todella suuri työmäärään nähden. On kiva ppitää tuako joka tunti, avustajat hoitaa tunnit muutenkin, ja työ on helppo ja voi teettää lapsilla kaikennäköistä jos väsyttää laittaa lapsille vaan kirjoitustehtäviä ja sitten itse voi nähän torkahtaa.
      Palkka ja lomat houkuttelivat, ei sen kummempaa.

    • opelomalla

      Minusta on kiva olla opettaja, pitkät loma ja helppo homma. Mulla on avustajat jotka laitan tekemään tyhmimmän hommat, aina ei jaksa jankkaa ja neuvoa uudestaan ja uudetaan, niin auvutajat sitten ottavat tuommoset lapset jotka ei ymmärrä kuin jankkaamalla.
      Rahaa tulee vaikke tarvi tehdämitään, kyllä tämä kannattaa.

      • voi_luoja_sentään

        Tuollaisille opettajille pitäis antaa potkut kun ei työt kiinnosta.
        opetus on työtänne ettekä jaksa tehdä sitäkään kunnolla ,hävetkää!
        Ei ole ihme ettei lapsetkaan innostu opiskelusta kun ei ole innostavaa opettajaa.
        Pitäis olla parempi "seula" ettei ketä tahansa tulisi valituksi tärkeään ammattiin..


    • MiettiiHän

      Luulen, että moni kesäksi lomautettu tai työttömänä oleva opettaja menisi oikein mielellään palkalliselle kurssille vaikka joka kesä. Nykyisinhän opettajat tuppaavat olemaan joka vuosi määräaikaisessa työsuhteessa ja kesät työttöminä (vailla varmuutta siitä onko syksyllä enää töitä).

      Vaan kerros, mitkä tiedot ja taidot opettajilla ovat vanhentuneet parissakymmenessä vuodessa?

    • lomallaonkivaa

      Laitanpa tähän asiallisen vastauksen, vaikka lienee turhaa. Opettajillehan on täydennyskoulutusta tarjolla, riippuu tietenkin kunnasta miten usein ja minkälaista. Osa jopa käy noilla kesäkursseilla omakustanteisesti.

      Jos opettajilla olisi 2 kk pakolliset kesäkurssit, siis tietenkin palkalliset ja mahdolliset kurssimaksut maksettu työnantajan pussista, olisi sitä kesälomaa opettajillakin vain pari viikkoa....se ei enää aiheuttaisi kateutta, mutta kylläkin tuo mahdollisuus lisäkoulutukseen alkaisi närästää muiden toimialojen työntekijöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2485
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1634
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      141
      1286
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      293
      1086
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1036
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      975
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      814
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      783
    Aihe