Linkki Sulkavankosken kunnostusraporttiin http://www.kylapirtti.fi/kylayhdistys/sulkavankoski/loppuraportti_sulkavankoski.pdf
Lause kohdassa 4. Tontin maanrakennus ja ympäristötyöt : "Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä."
Onko kukaan koskaan nähnyt tätä laituria Sulkavankoskessa? Missä laituri mahtaa olla ja miksi se on poissa? Kuka sen nykyisin omistaa ja millä kaupalla laituri on hävitetty?
Lause kohdassa 4. Tontin maanrakennus ja ympäristötyöt : "Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä."
Onko kukaan koskaan nähnyt tätä laituria Sulkavankoskessa? Missä laituri mahtaa olla ja miksi se on poissa? Kuka sen nykyisin omistaa ja millä kaupalla laituri on hävitetty?
Vastaukset 244
Vanhimmat
Kenkälaatikkotutkijat taas liikkeellä. Tutkii vanhojen veljiensä touhuja.
Sais jo kyllä löytyä.
heinen etsinyt vuosikausia samalla mustamaalannut muita yrittäjiä 🤬
Kauan vaiettu julkinen salaisuus Heinolassa. Ei ole yksikään ukko tai akka laiturilla kesäpäiväänsä viettänyt. Kuka löytäisi arkistojen kätköistä yhdenkin valokuvan laiturista? Ei löydy valokuvia vaikka valokuvakilpailun järjestäisi. Yhdistyksen ihmiset tietävät paremmin. Kysykää heiltä.
Onko tämä sen tunnetun insinöörin aikaansaannosta? Aina tutkimassa jotain kunnan hämärämeininkiä tai kampittamassa jotain. Pitäisihän se laituri löytyä, ei ole niin iso paikkakunta etteikö joku jotain tietäisi.
Onko sitä edes kukaan koskaan nähnyt?
Legenda
no tämä 🤬🤬🤬
Tämä voi olla kovempi paukku kuin kesäteatterin kuittisotku. Mitä torilla kerrotaan?
Ei ole mulla tietoa. Toriparlamentin paikka. Onko kellään muistikuvaa, että olisi laiturin joskus nähnyt koskessa?
torill ei tietoo laiturista. epäilevät huuhaata
Asun lähellä Sulkavankoskea. Myllyn kunnostuksen aikaan oli aivan varmasti ostettu laiturikin, tästä on myös varmuudella olemassa paperitkin kyläyhdistyksessä. Niinhän se lukee raportissakin, että laituri hankittu. Näin olen myös kuullut varmalta taholta.
Taisi mennä tuohon aikaan asiat niin, että sihteerille hankittiin palkka valtion rahapussista. En tiedä miten asiat nykyisin. Jos yhdelle saadaan jotain ilmaista valtiolta, tulee myös kavereille saada jotain uutta ja ihanaa. Tasapuolisuutta oltava. Ei ole laituria näkynyt, ei ole......
Muun muassa Untola ja Grenman keräävät tietoa historiastamme. Tämä on mitä suuremmassa määrin lähihistoriaa, kunnostettu kulttuurihistoriallinen paikka ja hankittu sinne uusi laituri. Itä-Häme lehden tai jonkun muun historiaamme esittelevän ja keräävän tulee pikimmiten julistaa valokuvakilpailu: Kaunein valokuva Sulkavankosken kunnostetusta myllystä ja uudesta laiturista. Heinolan kirkonkylän kyläyhdistys voisi olla oikea taho järjestämään valokuvakilpailun?
Heinolan Yrittäjät ry kerää nyt historiatietoa yhdistyksen vaiheista eli historian kerääminen on kaupungissamme kunnia asia ja historian vaaliminen monen sydäntä lähellä. Tämä on osa yhteistä historiaamme, mistä laituri löytyy?
Onko sitä edes kukaan koskaan nähnyt?
Ei, pelkkää optista harhaa
😬😬😬
Heinola-Seura lisää kotiseututietämystä mm. julkaisemalla kotiseutu- ja perinnekirjoja Heinolasta. Luulen, että seura olisi oikea taho etsimään laituria? Nyt vaan silmät ja korvat auki ja kyselemään silminnäkijöiltä!
Mylly näkyy Kouvolan tielle hyvin ja olen säännöllisesti vuosien ajan joko pysähtynyt tai muuten ohi kulkiessa katsonut myllyn suuntaan. Ei ole koskaan laituria näkynyt. Pitäähän hyvänen aika jonkun tietää missä se laituri on?
Niin avoin mysteeri, että kaupunginvaltuuston tulee nostaa asia käsittelyyn! 20 000 asukkaan kaupungissa kukaan ei tiedä mitä on tapahtunut? Kenen etu on peitellä asiaa? Herätkää poliittisesti aktiiviset ja toimeliaat kotiseutumme historiaa vaalivat!
mitä se kaupungille kuuluu jos joku on hävittäny laiturin.
Kirkonkylän kyläyhdistys hankkii meille laiturin, mutta hävittää sen ennen kuin kukaan ehtii sitä käyttää? Kirkonkylä on valittu vuoden 2005 kyläksi ansiokkaasta toiminnasta. Miten tämä tapahtuma on selitettävissä? Skandaali, sitä tämä on, suoraan sanottuna skandaali! Tämä jää kylämme historiankirjoihin mustanpimeänä tapahtumana! Kuinka jokainen kynnelle kykenevä voisi auttaa asian selvittämisessä? Nyt tarvitaan apua.
Ettei vaan olisi anettu "jollekkin" ja vielä vastikkeeta. Eiköhän tuo jonkun huvilanrannasta löytyne.
Aivan kamala tapaus. Ostaako kyläyhdistys uuden laiturin kadonneen tilalle?
On tästä torikeskusteluissa tihkunut tietoa. Aika pahalta näyttää, mutta tekijöistä on sentään jotain havaintoja.
Oli tuotu suoraan "seuraavan omistajan" pihaan odottamaan kyläyhdistyksen kirjanpidon poistoajan kulumista. Ei löydy sellaisia valokuvia, joissa laituri olisi myllyn rannassa. Vai mitä sanovat kaikki ne lukuisat ja arvoisat kylän historian "vaalijat" ja muut tukijat? Heitähän on melkoinen joukkue keräämässä kylämme historiaa. Missä nyt on historiantuntemus tästä synkästä lähihistoriasta?
Minkäs hintanen tollanen betonionttooni laituri on ? Veikkaan tonnin paukku. Eiköhän tollasia paukkuja ajaudu puuhahenkilöiden pihalle monessa yhdistyksessä ja kallliissa EU:n rahoittamissa huu-haa-hankkeissa...
Yleensä 5-6 tuhatta tuollaiset maksavat. Missä lieneekään, en ole nähnyt ohi ajaessani ja kuljen siitä päivittäin.
Pari oman kylän kenkälaatikkotutkijaa liikkeelle ELY-keskukseen hankkeen alkuperäisiä papereita tutkimaan? Seppäilmariselle ja Laivurille sopiva homma?
Olen pettynyt Vasemmistoliiton edustajien aktiivisuuteen selvittää kaupungin rötöksiä. Eiköhän Keskustan ja Kokoomuksen edustajat suojele omiaan.
edelleen lue kenen laituri. opettele lukemaan. ei kaupungin.
Vain poliittisilla toimenpiteillä ja yhteistyöllä saamme kaupunkimme epäselvät asiat selvitettyä. Perinnehistorian vaaliminen (Sulkavankosken historiallinen mylly) on kaupungin ja sen kaikkien asukkaiden asia. Ryhdistäydy sinäkin ulkomaalainen ja ala elämään perinteidemme mukaista elämää. Tai ainakin osoita edes jotain kunnioitusta perinteitämme kohtaan. Tämän asian selvittäminen on koko kaupunkimme ja kaikkien sen asukkaiden asia.
toottakai pitää vaalia, mutta se laiturin omistaminen ja hankkiminen ei ollut kaupungin asia. Jos naapurilta varastetaan jotain olisko se sitten sinun vika. ymmärrä hyvä ihminen. asiahan ei ole vanha,joten jonkun on kyläyhdistyksessä tiedettävä tapaus. tai sitten sitä ei oltu vielä edes hankittu ja homma on menny jäihin.
Myllyn historiaa
Ala-Rievelistä Konninveteen laskevassa Sulkavankoskessa oleva mylly on rakennettu vuonna 1826. Samalta ajalta on viereinen myllytupa. Mylly on ollut toiminnassa vuoteen 1945, jonka jälkeen se myytiin yksityiselle kesäasunnoksi.
.
Myllyn sekä myllytuvan oltua tyhjillään vuosikausia, niiden kunto huonontui hälyttävästi.
Kattoa ja rakenteita on suojattu ja tuettu väliaikaisratkaisuilla kyläyhdistyksen toimesta useamman kerran omistajien suostumuksella.
Rakennusryhmäalueesta solmittiin pitkäaikainen vuokrasopimus omistajan kanssa.
2. Hankkeen taustaa
Sulkavankosken myllyn alueen kehittämisestä on Heinolan kirkonkylän kyläyhdistys ry tehnyt esiselvityksen 1.3. – 31.12.2005. Siinä selviteltiin alueen soveltumista kulttuuri ja matkailunähtävyydeksi ja alueen kunnostamisen ja rakennusryhmän entisöinnin kannattavuutta.
Alue on Päijät-Hämeen Liiton inventointiraportissa arvotettu maakunnallisesti
arvokkaaksi alueeksi. Osana ylimaakunnallista retkeilyhankkeen reitistöä (Sulkava –
Saksala) myllyn alue tarjoaa upeat puitteet vaellukseen ja samalla tutustumiskohteen alueen perinteisiin ja historiaan.
Kyläyhdistys on tehnyt Sulkavankosken myllystä maanvuokrasopimuksen
maanomistaja Pekka Pulkkilan kanssa ajalle 16.6. – 15.6.2030. Vuokrasopimukseen
kuuluvat rakennukset ja rakennelmat sekä vesialueet.
Koko alueen kehittämiseksi käydään neuvotteluja eri yhteistyökumppaneiden kanssa.
Heinolan seurakuntayhtymän kanssa neuvotellaan Sulkavankosken leirikeskuksen
alueen liittämisestä toiminnallisesti myllyn alueeseen kokonaisuudeksi.
Seurakuntayhtymä ja Heinolan kaupunki ovat mukana Sulkavankosken ylittävän
yhdyssillan suunnittelussa ja toteutuksessa.
Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä.
Myllyä ei ole jälkeenpäin hoidettu juuri mitenkään eikä siellä taida käydä ketään? Miten kehitys on nyt näin pysähtynyt paikoilleen? Vuokrasopimusta tulisi hyödyntää edes jotenkin, onhan vuokra-aikaa jäljellä noin 15 vuotta. Kaupungin edustajat, herätkää vaalimaan yhteistä, kohta kaksisataa vuotta vanhaa perintöämme! Kyllä on peiliin katsomisen paikka päättäjien tykönä. Ja tietty se laituri pitäisi löytää.
Aivan kamalaa, aivan kamalaa. Kaikki ränsistyy myllyllä eikä kukaan tunnu tietävän mitään. Taitavat kaverit nyt jeesata laiturinpiilottelijoita, kun ei tahdo mitenkään löytyä?
Mitä kyläyhdistyksen jäsenet tietävät tapauksesta? Toki tietoa on tarjolla jäsenistön keskuudessa. Vai onko asiasta kielletty puhumasta? Nyt suut puhtaaksi, arvoisat kulttuuriperinnön vaalijat! Tämä on koko kaupunkimme asia.
Kuinkahan paljon kyläyhdistyksen kassaan saatiin rahaa tämän arviolta 5000 euron laiturin "hävittämisestä"? Veikkaan että ei penniäkään. Varmaankin kyläyhdistyksen jäsenet tietävät tarkan summan? Olisi meinaan ollut tarpeellinen raha kylätoiminnan kehittämisen kannalta. Mitä sanoo kyläyhdistyksen sihteeri? Vai sanooko mitään? Entä muut jäsenet?
Kirkonkylällä on ollut kaikki nämä vuodet, tunnetun maajussin pihassa. Ehkä jo siirretty uuteen piiloon, käykää katsomassa. Pieni kylä, ihmiset tietävät tekijät. Etsivät lopulta selvittävät ja löytävät, ehkä laivuri tai seppä voisivat terästäytyä ja etsiä?
Jahas, taitaa tekijät pian löytyä?
Kirkonkylän kyläyhdistyksen hallitus vuonna 2015:
Outi Rautkoski
Aira Seppälä
Jarmo Rauhala
Leena Paakkinen
Kalevi Porvari
Marja Tuovinen
Ari Nokelainen
Heli Lyijynen
Varajäsenet:
Pauli Dufva
Maisa Krokfors
Tuomo Orasmaa
Tietäisikö kukaan heistä? Eikö jonkun tulisi nyt puhua suunsa puhtaaksi tästä salaperäisestä tapahtumasta?
Jonkun henkilön tulisi tehdä haastattelukierros näiden hallituksen jäsenien keskuudessa. Totuus alkaisi paljastumaan tämän jälkeen.
asiantuntijat asialle, Jarmo Laitinen ja Insinööri Seppä.
He keksivät valtituskanavat ja tutkintakeinot , ainiin, ei heitä voi käyttää
Ovat hävinneet kaikki valituksensa. Unohdetaan koko juttu. Menee samaan poliisien tutkintamappiin kuin kymmenet vuosittaiset Heinolassa tehdyt venevarkaudet.
Jos tarpeeksi monta kyläyhdistyksen hallituksen jäsentä haastattelisi, niin varmasti jokin tiedonjyvä löytyisi? Varmaankin osa jäsenistöstä haluaa vain peitellä asiaa? Erittäin tyhmää edes puhua kyläyhdistyksen toiminnasta ja kulttuuriperinnön vaalimisesta, ei totuuden peittelyllä kannata edetä missään toiminnassa. Laitinen ja Seppä saisivat ottaa homman hoitaakseen.
Kaupungin sivistyslautakunnalle voisi tehdä esityksen toimista, joita kaupunki aikoo tehdä laiturin palauttamiseksi? Kaupunki on ollut joka käänteessä mukana Sulkavankosken kehittämisessä, mm. siinä suunnitteluasteelle jääneessä kevyessä ylikulkusillassa, ja siksi kaupungin tulee huolehtia kehityksen esteistä. Missä laituri piileksii?
Uutiset 17.9.2013, klo 09:29. Päivitetty 15.8.2014, klo 14:19
Sulkavankosken alueen valmistelu matkailu- ja yrityskäyttöön etenee
Heinolan Sulkavankosken myllyä ja myllytupaa koskeva historiallinen kunnostus lähti ripeästi käyntiin vuonna 2006. Pahasti rapautumassa oleva mylly onnistuttiinkin pelastamaan kosken kynsistä. Sen jälkeen kunnostustyöt hiljenivät.
- Hanke on todellakin ollut viime vuodet pysähdyksissä. Kun välttämättömät ensiapukorjaukset tehtiin, loppuivat myös hankerahat. Nyt toisaalta on aikaa miettiä, kuka tekee seuraavat panostukset, sanoo kehittämisen moottorina toimivan Heinolan kirkonkylän kyläyhdistyksen puheenjohtaja Outi Rautkoski.
Kyläyhdistyksellä on vuokrasopimukset myllyalueen maanomistajan sekä seurakunnan kanssa. Seurakunnan sopimusta tarvitaan jatkossa kosken yli suunnitellun kävelysillan tieyhteyttä varten. Kymmenen vuoden sopimusajasta on kulunut jo puolet mietiskelyyn.
- Lähin tavoite on käydä neuvotteluja vuokranantajien kanssa alueen jatkokehittelystä. Ratkaistavana on myllyn jatkokunnostus sekä kävelysillan rakentaminen. Olisi hyvä tietää myös kuinka alueen yrittäjäkuvioita voitaisiin edistää, Rautkoski sanoo.
Niin kyläyhdistyksellä, kaupungilla kuin seurakunnalla on ajatuksia Sulkavankosken matkailu- ja yrityskäytöstä. Kaikki tahot odottavat aluetta liippaavan Ala-Räävelin uuden yleiskaavan valmistumista.
Lue lisää tiistain Itä-Hämeestä.
Rautkoski voisi vastata missä laituri?
Miten Sulkavankoskea on määrä kehittää, jos laiturikin häviää? Aivan varmasti kyläyhdistyksessä tiedetään asian laita. Minne laituri kadonnut?
Jospa se on vain uponnut liiaksi rotankoloja jäänyt valussa rakenteisiin.
Kuka kyläyhdistyksessä tietää ja vastaa asiasta? Onko joku kyläyhdistyksen jäsen saanut laiturin itselleen?
Meille kaikille heinolaisille tehtävä: kun kohtaat jonkun kyläyhdistyksen jäsenen niin kysy asiasta! Heillä on tietoa miten asia meni, miksi laituri hävitettiin ilman että sitä koskaan käytettiin ja missä laituri nyt on. Tehdään tämä yhteisen Heinolan hyväksi! Käykö tämä kaikille?
Nyt Jarmo Laitinen ja Matti Seppä selvittämään laiturin kohtaloa.
Laitisellaha on kokemusta mm. Veneiden katoamisesta. Pöhähähhääää.
Voisiko laiturin löytämiseksi järjestää etsinnät? Aloittaisi lähimaastosta ja etenisi kirkonkylälle päin? Tarkistelisi taloista ja tiloista isänniltä onko näkynyt? Aivan varmasti jollakin maajussilla voisi olla omakohtaisia kokemuksia laiturista?
Mikä tilanne, kuka tietää ja mitä?
Plaanin mäen herrasmiehillähän on nykyään löytötavara piste. jos vaikka olisi joku lainkuulianen sinne vieny :D
Ei ole plaanilaisilla herroilla, niillä ei ole hallintaan vaadittavia valkoisia kauluksia vetimissään. Oisko kuitenkin kirkonkylän herraskansalla tuo laituri?
Heinola-palstalla vouhotetaan aivan turhanpäiväisistä asioista, nämä tärkeimmät jäävät turhuuden varjoon. Missä laituri on, vastaako kyläyhdistys?
En kannata pakolaisongelmasta valittamista. Omat ongelmat on ensin ratkaistava ja sitten vasta puututtava muslimi-kysymyksiin.
Kylläpä kyllä! Laituri on löydyttävä ja kassa-asiat saatava saatava asianmukaiseen kuntoon, ennen kuin kaupunkia voidaan markkinoida rehellisenä ja turvallisena paikkana.
Valtaisa mamuista ja suvakeista vouhottaminen hautaa alleen kaupungin tärkeimmät asiat. Mitä kuuluu kadonneelle laiturille?
Eiks Laitinen ja Seppä tiedä senkin arvoituksen. Vähemmän tärkeä,
mites Laitisen tuomio? Ei tainnut hovi hyväksyä valitusta? Onks tuomio
lainvoimainen, ei ole tietoo!
Sinä myös voisit auttaa, kysellä tutuilta ja kertoa täällä meille missä laituri luuraa. Minulla ei ole tuttuja kyläyhdistyksessä eikä kirkonkylällä.
Laituri on kuuleman mukaan myyty. On kieroa, on.
Kuka sai myyntirahat?
Hahhhhaaahhh, mitkä rahat? Miksi pitäisi käyttää rahaa, kun voi käyttää (vaikka keksittyä) velkaa? Joulupukki, joulupukki, valkoparta harmaahampsi.... voisitko kiltti pukki tuoda sen laiturin takaisin, jotta sitä ei käytettäisi muussa kuin kyläyhdistyksen käytössä, kiitos!
Yhtään järkevää asiaa ei palstoilla ole ollut sen jälkeen matut ja suvakit valtasivat palstatilan. Joulun pieni toive vain, missä laitur on ja takaisin sais?
Toivottavasti toive toteutuu ja saadaan tämä laituriviestittely loppumaan. Johan sitä on etsittykin.
Missä se laituri on, onko se sinun pihassasi? Asutko kirkonkylällä?
Kaikille laiturin kohtaloa selvittäville hyvää joulua!
Eikö kannattaisi kirjallisesti kysyä kyläyhdistyksen hallitukselta laiturin kohtaloa. Jos ei vastausta tule silloinhan laiturin voidaan todeta kadonneen, mahdollisesti varastetun.
Silloin on peruste rikosilmoituksen tekemiseen. Se on taas eri asia ehtiikö Koljonen asiaa tutkimaan kun tarvii olla valvomassa opekon rauhaa. Kokeilla ainakin kannattaa.
Saitko Laiturin Joululahkaksi?
Tuliko sulle laituri pukinkontissa? Tämä laiturin katoaminen jää ikuiseksi puheenaiheeksi, ainakin meille kyläyhdistyksen tuvalla satunnaisesti kävijöille.
Kyläyhdistys on poistanut linkin internetistä!! Miksi ihmeessä raportti on pitänyt poistaa ja miksi tämä ajankohta? Onkohan kyläyhdistyksen ihmisillä jotain salattavaa kun raportti ei saa enää lukea? Saisikohan raportin paperitulosteena kyläyhdistyksen pirtiltä? Kadonnut laituri on osa kylämme kulttuurihistoria ja siksi kadonnut laituri on ehdottomasti laitettava Heinolan historiikkiin, on se niin suuri kunniateko tuo laiturin kadottaminen!
"Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä." Sivu 10/11.
https://drive.google.com/file/d/0B2nzkXwjs3QHa0VuTEt3NkY3d0k/view
"Kohde on saanut hyvin julkisuutta ja näkyvyyttä eri medioissa. Sulkavankosken myllyn internet sivut ovat osoitteessa: http://koti.phnet.fi/hlakk/hankkeet/sulkavankoski
Kohteen matkailullinen hyödyntäminen on mahdollista täysipainoisesti vasta sillan rakentamisen jälkeen."
Voi hyvänen aika sentään! Matkailun kannalta sen laiturin löytyminen olisi ensi askel kohti parempaa tulevaisuutta!?!? Missä on kyläyhdistyksen vastuu?
Loppuraportin tekijä: Hannu Rinne, Heinolan kirkonkylän kyläyhdistys ry sihteeri.
Mitä Rinne tietää asiasta?
Onko laituri jo löytynyt?
Outi Rautkoskelle kysymys?Tiedätkö sinä,missä kadonnut bonttooni laituri on???Joku kyläyhdistyksenjäsen sen kyllä tietää!!!
https://drive.google.com/file/d/0B2nzkXwjs3QHa0VuTEt3NkY3d0k/view
Perinteikäs ja idyllinen ympäristö kaipaa kadonnutta betoniponttoonilaituria!
Kevät olisi otollinen aika laittaa etsintärinki talosta taloon pystyyn!
Outi saisi kertoa lisää laiturista? Haastattelu aiheesta Itikseen?
Yes!Kannatan.Saatais Juhannustanssit aikaiseksi, vai mitä .Orkesterina vois olla senaikainen kyläyhdistyksen hallitus,kun se johonkin hävisi!
Onko laituria näkynyt?
Eduskuntavaalit 2019 lähestyvät! Laiturin löytäjällä olisi hyvät mahdollisuudet läpimenoon vaaleissa!
Mikä ryhmä ottaa Laitisen listalleen? Samoin Seppää ei kukaan huoli.
Molemmat ovat näyttönsä antaneet.
Laituri on hukkunut lumeen, tai silmänlumeen? Etsintä alkanut! Löytäjälle eduskuntapaikka esim.liike nyttin Ville Matti Kuusela!
On Laitinen liittynyt ilm. etsijöiden joukkoon, kun kerran eduskuntaan haluaa(fasen Heinolan keskusteluseinä edk. mainos), olishan se hienoa jos hän bonttoonin löytäisi ja pääsis läpi. Siinä asiassa voi olla kuitenkin Iso mutta. Seuraavat kunnallisvaalit kuitenkin odottavat löytäjää. Ai että.! Pääsis läpimennessään Laitinen, Railia oikein kädestä tervehtimään kaupungintalolla. Siispä,käykää joukolla etsimään!
Eurovaalit muutaman päivän päästä ja vielä Sulkavankosken petoni ponttoni laituri on kadoksissa.
Laiturin löytäjälle koituisi suuri kansansuosio Päijät-Hämeessä! Eurovaaliehdokkaat kaikki liikkeelle laituria etsimään.
M/S Pyhäjärvi aloittaa risteilyt, etsikää laituri.
Juhannus lähestyy pika pikaa ja laituri ei vielä ole omalla paikallaan?
Wau! Kuvaako tämä juttu koko Heinolaa pienoiskoossa?
Juhannus taas lähestyy, mutta missä on bonttoonilaituri? Kysyn vaan? Koronatanssit Sulkavankoskella, siinä olis menoa, kunhan virus laantuisi. Kimolakin on auki ja veneilijätkin pääsisi mukaan.
Tietoa kyllä on kuka laiturin vei parempaan turistirysään. Parempi ei ole sopivin termi. Laituri on mahtava paikka dronelle nousu- ja laskualustaksi kun tehdään mainosvideoita.
Mikäköhän mainopätkä on kyseessä? Kerro,kerro!
Ei voi kertoa.... monet alueen asukkaista kuitenkin tietää tapauksesta paljonkin... ja pelkäävät kostoa.
Paikkakunnan musta menneisyys.
Hinattiin se ja upotettiin.
Olihan hauskaa mutta vaati kyllä yrittämistä.
Upposi vasta 7 yrittämällä, kun oli hakattu ensin pieniksi.
Haha ehkä joku ajaa siihen veneensä ja sekin uppoaa, jäi onneksi vene väylälle.
Laituri voi videoklippien mukaan hyvin, tosin pintalaudoitus vaatisi öljyämistä. Laiturin pois vienyt ei ole muiden tärkeämpien kiireiden takia ehtinyt huoltaa laituria.
Sulkavankosken myllyn rannan laiturin arvoitus on edelleen päivänpolttava mysteeri. Onneksi olkoon kaikille asiasta perillä oleville!
Näin keskikesän päivänä on aihetta nostaa malja kirkonkylän kehittämiseksi! Mikä olisikaan hienompi päivä kuin tämä?
On kulunut jo 15 vuotta laiturin hankkimisesta, eikä se ole edelleenkään sillä paikalla jonne se alun perin hankittiin!
15-vuotta?taitaa olla liian vähän. Laituri on kadonnut vuonna 1996.Silloinen myllynrakennus oli jonkun käsissä. Vai mitä?
Sinulla on väärää tietoa. Raportti on tässä ketjussa.
Sulkavankosken myllyn rakennusryhmän kunnostus
LOPPURAPORTTI
Investointihanke, Leader yhteisöaloite ohjelma
1.4.2006 – 29.2.2008.
Sivulla 8. kirjoitetaan - Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä.
Sivu ei aakee, joku on eliminoinut sen. Vahva epäilys pohjoiseen päin.
24.4.2017 on toimiva linkki.
https://drive.google.com/file/d/0B2nzkXwjs3QHa0VuTEt3NkY3d0k/view
On kulunut jo 15 vuotta laiturin hankkimisesta !
Tänä vuonna uusi
Mahtava asia, että Sulkavankosken myllyn kunnostuksen raportin voi lukea. Kulttuuriteko kaikille kadonnutta laituria kokoaikaisesti tai harrastemielellö etsiville!
Siellä se lukee: Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä.
Wau! Kuvaako tämä juttu koko Heinolaa pienoiskoossa?!
Mainio kuvaus Heinolan kirkonkylän synkästä lähihistoriasta. Vastaus on kyllä.
Kyllä, syyllinen vehkalahti
Olen kiinnostunut sulkava laituri kohtalosta. Kerrotko lisää?
Puolen tunnin rykäisy oikealle paikalle. Vanhasta klipistä näkyy, että ei ole pintalautoja öljytty, vaan on huonolla hoidolla, ilmaiseksi kun on saatu rantautujia palvelemaan.
Koko Suomen edun mukaista olisi, että väärintekijä palauttaisi laiturin. Tätä on turha odottaa, jos tekijä on häiriintynyt. Tämä on todennäköisin olettama.
Kirkonkylän kylätalo eli osakasperiaatteella toteutettu talo on nyt velaton. Antaa mahdollisuuden kehittää uutta kylätoimintaa. Kylätoiminnan keskeinen kohde on Sulkavankosken myllyn rannan rantautumismahdollisuuden kehittäminen alueen liikkujille ja turisteille. Vielä pitäisi löytää se kadonnut betoniponttonilaituri. Pitäisi tehdä kysely oman väen kesken kenelle laituri on jäänyt nurkkiin tai varastoon?
Varastaminen on eri asia verrattuna katoamiseen. Kuka väittää varastetuksi?
Heinolan kirkonkylän kyläyhdistyksen tarkoituksena on edistää kylän asukkaiden yhteistyötä, omatoimisuutta, kylän elinkelpoisuutta ja toimia sen edunvalvojana. Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana on ehditty muun muassa lasketella laskiaista seurakunnan piha-alueella, kokoonnuttu neulekahvilassa, pantu hyvälle alulle kylätalon remonttisuunnitelmat ja järjestetty vilkas ennakkoäänestysrupeama pirtillä. Voi kun se laituri olisi löytynyt tänä vuonna....
Peliitat on rautaa..
Jännittävää odottaa kuka valitaan vuoden kirkonkyläläiseksi. Mahtaako tällä olla tietoa laiturista? Ensi viikolla se selviää!
PELIITAT NOUSUUN !!
se selviää!
Toukko Tekoäly yrittää vaivuttaa tätä koko kaupunkia koskevaa mysteeri tapauksen ketjua unholaan.
Huhu kertoo (torin kafferinki) että kaupunginvaltuuston kokouksessa käsiteltäisiin ehdotus, että kaupunki perustaa totuuskomission selvittämään Sulkavankosken mysteeriä. Voisiko pitää paikkansa? Olisi niin iso joululahja meille kirkonkyläläisille.
peliitat nousuun ei muuta
Hyvää joulua kaikille Heinolan kirkonkylän vapaaehtoistyön tekijöille. Kulttuuritekona valmis, mutta vain laituri puuttuu!
laituri myyty kiinteistökaupan yhteydessä
Taisi olla sellainen tapaus että kunnanvarikko ns. "käytöstä poistettuna" myytiin lähes sisäpiirikaupoin tehtynä irtaimistoineen ja tarpeineen, joten siellä kaikki varastoituna olleet hyödykkeet jäi ostajalle, joka kyynärpäät levällään toimi, ollessaan kepun valtuutettu Heinolassa. Tunnetusti ainakin muissa asioissa pyrki omaan etuun! Kyllä tuo puhe että laituri olisi siirtynyt ystävälleen omana tavarana kumppaninsa mökille voisi pitää paikkansa, ainakin mökin rakennus oli menossa luottorakentajakaverilla.
rouva teetätti lehtijutunkin mökin rakennuksesta" kuinka rakentaja olisi kaivanut perustuskivetkin tontin kuusen juurien alta" kumppanuus-rakentaja peeärrää?
Ei liity kiinteistökauppaan. Väärää tietoa.
Kaupungin päivänpolttavin aihe on vaarassa unohtua erilaisten huuhaa aiheiden sekaan.
Erikoispalveluiden saaminen, eli Sulkavankosken alueen kehittämisen konsultointipalveluita, olisi saatava muista kaupungin toiminnoista säästämällä kertyneillä varoilla.
Hankkeen loppuraportti on tämän ketjun noin puolessa välissä.
huuhaa miten pääjaksaa vuonna 2015 aloitettu kertomus 😂😂😂😂😂😂
Löytyy bonttooni,vielä joskus.Usko pois.Suunta on ollut,jo monta vuotta oikeanlainen .L.tietoa löytyy kyllä.
Puolet kylästä tietää kenen homma. Samalla tavalla kuin Italiassa. On pidettävä suu kiinni ettei käy ikävästi.
varikon koko omaisuuden sai kaupassa ostaja
Hah sinä se älysit että varikon on liityttävä tähän. Väärin meni. Käy kuule kyläpirtillä jutustelemassa niin joku voi vahingossa lipsauttaa totuuksia.
ei kai se nyt valtuutettu rupea määräämään että varikko tyhjäksi ennen kauppaa jos näkee siellä kompressorit, laitteet, laiturit tulossa kaupassa. Virheen teki myyjän edustaja, vaikkakin ostaja oli valtuustossa ja mahdollisuus sisäpiiritietoon.
Kun kunnanvarikko oli käyttämättömänä, oli laituri varastoituna rakennuksen päätyseinustalle, sitä hakiko omistaja vai jälleenhävitti ostaja, sitä en tiedä.
Maalaiskunnan varikko taidettiin myydä edullisesti ja nopeasti? Asfalttipihat ja turvalliset aidat, ostajaa en tosin tiedä.
Laituri oli muualla säilytyksessä. Maatilalla. Nyt uudessa paikassa.
Silloin ku näin maalaiskunnan varikon käytöstä poistuneena, oli siellä päädyssä ponttoonilaituri säilössä. On se voinut joskus olla maatilallakin, aiemmin ehkä ? Jos tiedät maatilan niin kerro se, kirkolla on tasan yksi maatila, tila jossa siementäkin varastoidaan.
#Laituri oli muualla säilytyksessä. Maatilalla. Nyt uudessa paikassa. ( 20.02.24 12.51.03)#
Tämä kirjoittaja vihjaa maatilasäilytyksestä, se joka näki laiturin varikolla ei vihjaa maatilasta ollenkaan vaan kysyy oheisen lauseen kirjoittajalta että mainitse maatila jos kerta sen tiedät!
polttaako varikon ostajan käsiä kun harhaanjohtavasti syyttää kirjoittajaa maatilanimittelystä ?
eikö rouvakin ole aikas paljon sormella osoittanut vainossaan ?
Nyt on kovaa peliä Heinolassa. On maatilaa ja varikkoa. Tulee hyvä poliisi tutkinta ja asia selvitetään vihdoin viimein poliisissa missä se laituri on! Mahtava käänne! Vapiskaa kuin haavan lehdet!
kauanko olet laiturista haaveillut .
ex_rotari
2015-06-07 00:10:06
On omituinen tapahtuma tuo laiturin katoaminen . Hyvä kun saadaan selvitys . Meille kirkonkyläläisiä tämä on tärkeä asia . Se on puhuttanut pitkään .
Betoniponttoonilaiturin voisi kuljettaa motolla ja ajokoneella omalle paikalleen. Nyt lunta ja kuusen oksia niin puunjuuret ei vaurioidu teloista.
kauanko olet laiturista haaveillut .
Kyläpirtillä on haaveiltu laiturista yhtä kauan kun se on ollut säilytyksessä, ensin *:n luona ja sitten nykyisessä sijoituspaikassa. Videomateriaaliakin on, jollei ole jo poistettu netistä?
moto ajaa tyhjäkäynnillä kun betoniponttoonilaiturin kuskaa, routa maassa ja ei tuhoudu kuusten ja mäntyjen juuristot. Korjuuyrittäjä nimenomaan mainosti taannoin että laittavat ajokoneen telojen alle kuusen oksia jottei vaurioidu juuret.
Rauta-Juurikkala Oy ja K-Rauta ainakin neuvoo uuden ponttoonilaiturin tekijän Heinolassa. Ihan saat Heinolasta tukevan laiturin Rst laadulla mittojesi mukaan!
No,misäs se bonttooni majailee,kerro?
Kaksi paikkaa kerrottu . Paikan omistajan tehtyä rikosilmoitus alkaa poliisitutkinta . Alkaa puntit tutisemaan kuin haavan lehdet .
tulee varmasti tutkinta näistä kirjoitteluista !
Kuka maksaa laiturin arvon alennuksen poissaoloajalta?
Ostaja eli omistaja
Rikosilmoituksesta lähtee koko vyyhti avautumaan.
Eikö laiturin katoamisesta ole tehty vuosia sitten jo rikosilmoitus? Nyt ilmeisesti täydennetään lisätodisteilla ? tutkittu vuosia ja vyyhti ei vaan ole ottanut auetakseen ? Voisiko olla niin että on jokin syy että asian julkaisu on arka asia ?? Politiikkaa tai päällystö virkamies joukossa ? Venäjällä myöskään totuus ei ole oikeus, tutkintatulokset julkaistaan julkaisijan mieltymyksen mukaan.
Paljonko on tämä betoniponttooni laituri maksanut ?
Paljon
paljonko on paljon?
Kunnallispolitiikka liittyy sillä tavalla, että kadotustempun tehneen aviopuoliso on ollut mukana paikallispolitiikassa.
nyt rantatontteja?
Ei. Eri henkilö.
Isot motot ei ole rantatontteja.
Motossa tai ajokoneessa kun laittaa kaasun isolle niin hydraulipumppu antaa kunnon vauhdin puomille, siinä lähtee lähes lentoon betoniponttoonilaituri sulkavankosken rannalta.
Eiköhän ne paineet ole aina vakiot.Se bonttoni,nyt pitäis löytyä,missähän se lienee?
paine vakio vaan hydraulimoottori pyörii nopeammin kierrosnopeuden noustessa ja syöttää öljyä enemmän, eli litraa/ minuutti tekee nopeuden sylkylle!
mikä merkki on hyvä heinolassa motolle, onko John Deere ? Timberjack ?
Vaihtokoneet
Ponsse
https://www.ponsse.com › vaihtokoneet
Ponsselta markkinoiden parhaat käytetyt metsäkoneet turvallisesti ja valmiiksi huollettuina. Käytettävissä myös vahtipalvelu. Tervetuloa koneostoksille!
SCORPION KING
YLEISKATSAUS
Tasapainoisinta suorituskykyä
Legendaarinen PONSSE Scorpion King on syntynyt uudelleen. Käytettävyyden ja tuottavuuden perikuva on nyt entistäkin parempi. Raaka voima kesyyntyy kuljettajan käsissä tehokkaaksi ja tarkaksi hakkuutyöksi, josta Scorpion King on tunnettu.
PONSSE Scorpion Kingin suunnittelun keskiössä on ihminen. Kun kuljettaja voi hyvin, hän voi ottaa koneesta työtehoa irti, ja sitä Scorpion King todella tarjoaa.
PONSSE Future Cabin
PONSSE Scorpion King on entistä sivistyneempi, tyylikkäämpi ja miellyttävämpi käytökseltään. Ohjaamossa on arvokkuutta, jota ei aiemmin ole työkoneissa nähty. Laadukkaat materiaalit ja tilavuus saavat tuntemaan, että kaikki on paikoillaan, mutta entistä paremmin. Parhaista ominaisuuksista ei ole luovuttu, niitä on vain parannettu. Täysin uusi ohjaamo tarkoittaa parempaa näkyvyyttä, turvallisuutta,ergonomiaa ja käytettävyyttä. Ne lisäävät kuljettajan viihtymistä ja jaksamista. Kääntyvä istuin, reilut säilytystilat ja kymmenet muut uudistukset viimeistelevät viihtyisän kokonaisuuden.
"Uuden maailmanjärjestyksen rakentamiseen menee aikaa. Tulemme näkemään niin vallan alueellistumista kuin epäpyhiä liittolaisuuksia, siis eräänlaisen à la carte -maailman, jossa kumppaneita poimitaan kuin rusinoita pullasta. Meidän on oltava valppaita."
Lue presidentti Alexander Stubbin puhe kokonaan – ”Tiukan paikan tullen olen myös valmis tekemään vaikeita päätöksiä”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010264363.html
Hmmmm.
onko Stubb varikon uusi omistaja ?
Betoniponttoonilaituri nostettiin kuorma-auton lavalta auton nosturilla paikoilleen erään järven rannalle . Olen nähnyt videon . Laiturista on tehty muitakin videoita , joissa laiturin puupinta on huonolla hoidolla . Umpihankihiihto vie kaiken ajan näin talvisin .
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010264363.html !
"Uuden maailmanjärjestyksen rakentamiseen menee aikaa. Tulemme näkemään niin vallan alueellistumista kuin epäpyhiä liittolaisuuksia, siis eräänlaisen à la carte -maailman
”Tiukan paikan tullen olen myös valmis tekemään vaikeita päätöksiä”
Noin viiden vuoden päästä loppuu myllyn vuokrasuhde! Nyt on viimeiset vuodet saada laituri takaisin koko kylän iloksi!
Gansteri M on ollut koko elämänsä aika epeli. Häikäilemätön kuten on rouvansakin.
Voitteko kuvitella: tämä kaupunkimme tärkein aihe oli murjottu mitättömien ketjujen sekaan 11:sta sivulle Heinolan foorumilla!
Itä-Häme lehti on ollut yllättävän hiljaa tästä tapahtumasta, vaikka myllyn tilanteesta on muutoin kerrottu.
Vivon,varvon uudeks terveeks,mulle bonttoonilaituri,sulle Juhannuksen laiturivalssit.
VITTUU, MÄÄ SAAN VIEDÄ KAIKKEN JOS PERKELE KIINTEISTÖKAUPAN TEIN, PERKELE!
Et se ollut sinä, arvoisa kiinteistön ostanut . Se oli se hyvin hämäristä jutuistaan ja uunon bisneksistään tunnettu henkilö.
Ehdotan että Sulkavankoskelle haetaan uusi kehittämishanke, tällä kertaa tavoitteena voisi olla miljoonapotti verorahoista. Sillä rahalla saisi monta laituria ja monta kosken ylittävää kevytrakenteista siltaa. Olisi taas materiaalia, jota voisi ....
hyvä idea mutta nyt ei varastointia enää varikon tykö....
Tunnistan tyylisi tuokko. Ei kannata yrittää kääntää epäilyjä viattomaan kiinteistön ostajaan.
vai viaton kiinteistön ostaja, heh heh. Ei asiasta keskusteltaisi vuosikausia jos tausta ei painaisi. terveisin tuokon eukko.
heh heh heh heh
Ei ehkä tuokko , voi olla tommo . Umpihankihiihtäjä tietää mitä ja missä . Hah hah hah
Umpihankihiihtäjä on ainut joka ei voi pyytää apua poliisilta . Omat hommat paljastuisi . touomuodikas .
Sulkavankoskelle pitäisi saada jokin piristysruiske. Muuten maaseutu surkastuu. Jotain joka nostaisi alueen uuteen kukoistukseen.
Ketä ovat umpihankihiihtäjät?Ei taida enää suksiluistaa.
Umpihankihiihtäjä hiihtää retkisuksilla omaa reittiä umpihangessa . Olen nähnyt lehdessä, että mottona voi olla Hiihtäessä unohtuu kaikki muu . Sanontaa voi soveltaa Golfatessa unohtuu kaikki muu . Ja niin edelleen .
Me kaikki kirkonkylän asukkaat olemme saaneet mittamme täyteen. Vaadimme Sulkavankosken myllyn kunnostusryhmää aktivoitumaan ja hakemaan rahoituksen uuden kunnostusprojektin aloittamiseksi. Kevytrakenteinen silta yli Sulkavankosken on vielä toteuttamatta. Vaadimme siltaa asennettavaksi mitä pikimmiten. Uutta hankittavaa siltaa vaanii uhka katoamisesta, siksi tällä kertaa tulee järjestää 24/7 vartiointi sillan varastoinnissa.
Niin,se kadonnut oli bonttoonilaituri.Ei mikään silta!
Laituri sillan jatkumona tai toisinpäin, ei ole väliä.
jos se on teknisellä varikolla kyläyhdistyksen säilömänä?
Ei,sinne mtään siltaa ole koskaan tilattu,kyseessä on bonttonilaituri,joka on kadonnut.Hajuja sillasta,kyllä voi löytyä. aikaa ,tosin on kulunut.
Laituria ei ole toimitettu kun sitä ei ole maksettu. Eli ei ole edes tilattu mitään laituria, joku jorisee joutavia.
Laituri on tilattu ja kadotettu.Kyllä se vielä löytyy.
Silta jäi suunnittelu asteelle . Laituri hankittiin vero rahoilla . Laituri katosi . Silta jäi harmittamaan laiturin kadottamisen yhteydessä koska kevyt rakenteiselle sillalle oli myös toinen paikka katsottu valmiiksi . Onnistu vaan laituri kadottaa . Koska siltaa ei ostettu jäi sen kadottamisen epäonnistuminen harmittamaan kotiseutu rakkaiden tyyppien mieltä . Siksi kevyt rakenteinen silta pitäisi ostaa nyt uuden projektin vero rahoilla , että sen voisi kadottaa .
Kafferingissä on varma tieto.
On epäselvä tapaus. Kuinka monelta onkaan jäänyt yöunet vähiin tämän tapauksen takia?
Vappu tulee ja kesän laituritanssit. Nyt se umpihankihiihtäjä saisi tuoda sen takaisin.
Kirkonkylän puuha-petet , nyt aktivoitukaan . Myös se herra kulttuuriteon tekijä .
Umpihankihiihtäjät.Keitä he ovat!Löytyykö vastaus sieltä?
Varmasti olet nähnyt hänet umpihangessa hiihtämässä . Välillä pitää porukassa ryyppy ja laulujuhlia . Sinne ei pääse kun ryhmän jäsenet ja toisesta ryhmästä vierailevat jäsenet . Siellä voidellaan , voidellaan , ja ollaan kaupungin kermaa .
Olen kesälomareissut usein suunnannut Kuopion-Joensuun tienoille, pari vuotta ollaan nyt oltu Outokummussa kesä. Tuusniemi on tuttu paikka ja olen ihastellut elämänmenoa keskustassa, huoltoaseman kahviossa ja näiden tubettajien kautta.
Olipa shokki tulla tänne, onko täällä yksi sairas joka laukoo mitä sattuu vai oletteko tosiaan kaikki tämmöisiä? Pakkomielteenomaista kateutta, ei kai tuo muuta ole.
Tubettajat tuovat uutta rahaa kuntaan, osaltaan tukevat niitä pieniä kauppoja, huoltoasemia jne jne. Tuovat mainetta kunnalle ja ovat edelläkävijöitä reality-tubettamisessa. En ymmärrä miksi puhutte heistä tuohon sävyyn, onko se teiltä pois jos toinen pärjää? Ei pitäisi olla. No, kiitos , kesä tulee taas, tietääpä ettei valtatieltä poikkea eikä jarruttele. Ihme sakkia, omat koirat purevat ilman syytä.
Sulkavankosken myllyn kadonnut betoniponttoonilaituri aiheena , ei tubettajat . Tubettajat saavat mielellään auttaa etsinnöissä . Tubettajat voisivat aloittaa haastattelemalla kylätoimikuntaa ? Ja kulttuuriteon toteuttajia ja esitelmöijiä !
Kulttuuritapahtumia tulee ja menee , niitä ei kukaan myöhemmin enää kaipaa . Toista se on Suljavankosken laituri , jota kyläläiset kaipaavat kuin karjalaiset sodassa menetettyä maataan . Kadonnut laituri on musta historian likatahra , jonka tekijä on paljastettava .
Mahtava umpihankihiihtäjä etsii rahoitusta.
TÄH
Rahoituskumppania tarvitaan jos omat rahat ei riitä , rikkaasta aviopuolisosta myös apua mutta vain jos rahat ei ole tuhlattu . Rahoitus avaa uusi mahdollisuuksia . Kaupunki perustamaan totuus komissio etsimään laituria !
Kulttuuritapahtumia tulee ja menee , niitä ei kukaan myöhemmin enää kaipaa .
Suurta kulttuurijuhlaa odottelemassa, eli milloin kirkonkylän historiikissä kerrotaan totuus Sulkavankosken kadonneen laiturin tarina ja miten sen nykyinen omistaja sai sen haltuunsa!
Olisiko,joku palkkio laaiturista.Mene ja tiedä,jos näin on?
Jos pääset perille tekijästä , niin hän saattaisi maksaa , jottei yhteiskunnallinen imago kärsi . Kaupunginhallitukselle esitys löytöpalkkiosta , jotta saataisiin puhtia salapoliisityöhön .
Kevään kunniaksi kiertokäyntejä kirkonkylän eri taloissa kyselemässä onko laituria näkynyt piilossa? Arvokasta työtä kyläyhteisön hyväksi.
Ei ole laituria näkynyt? Kumma juttu että kukaan ei tiedä mitään, eikä kukaan auta asian ratkaisemisessa.
Laituri on kuulemma (toriparlamentin ?) mukaan nähty iltahämärissä ja sumuisina aamuina, lipuu vaivihkaa sinne tänne ja etsiskelee ehkä hyvää rantautumispaikkaa. Tainnut päästä jäiden mukana karkuun kaappaajaltaan..?
Luotettavan tiedon mukaan laituri on mennyt itään päin.
Tänä vuonna on laiturin etsinnässä juhlavuosia, ensi kesänä. Tulee tasan 10 vuotta siitä kun laiturin mysteeristä aloitettiin rohkeasti puhumaan ääneen. Paljon onnea meille kaikille ja erityisesti yhdistyksen ahkerille vapaaehtoisille, jotka ovat tehneet niin paljon laiturin löytämisen eteen.
Toden totta. Sitkeä ja rehti joukko. Laituriasia ei ole unohtunut eikä unohdu.
Kulttuuriväen soisi aktivoituvan ja järjestävän vaikka kesäisen taidepläjäyksen laituriaiheeseen liittyen.
Onko tietoja kuinka moni etsii aktiivisesti tätä laituria?
Sdp :n ISO NIMI voisi ihan työaikana etsiä kadonnutta betoniponttoonilaituria.
Myös se korkeasti koulutettu, olikohan perus-ässä mies, joka ei päässyt valtuustoon. Sulkavankosken mysteeri on ihan pian ratkottavissa. Luotettavat lähteet kertovat, että olisi jonkun lainen hiljainen tieto tekijästä ja minkä lahden rannalla olisi.
Paljonko laiturin katoamisesta on nyt sitten verorahaa hävitty?
Tästä keskustelusta on poistettu 27 viestiä..?
Dadaaa.!
Eikös se perus-ässä mies ole kaiken osaavinaan, vaikkei nyt valtuustossa kehuskelekaan ?
Eu veronmaksajat maksanut koko systeemit. Ennen brexittiä jotta engelsmannien veropunnat on nyt puolen tunnin rykäisyn päässä meistä. Luulempa että tuhansia euroja maksaa betonilaituri.
Olen kuullut samaa torilla. Puolen tunnin kulkumatka ja siinä se on, kaikkien ihailtavana!
Toimiva linkki Sulkavankosken raporttiin on 2016-01-01 tallentuneessa viestissä. Helppo käydä itse lukemassa tuollainen selkeä raportti.
Tämä vuosi on laiturin etsinnän 10. vuotisjuhlavuosi.
Laituri on hankittu ja ostettu. "Myllyn viereen rantaan hankittiin betoniponttonilaituri palvelemaan vesiliikennettä." Sivu 10/11.
https://drive.google.com/file/d/0B2nzkXwjs3QHa0VuTEt3NkY3d0k/view
Vaikuttaa siltä, että nuo mainitsemasi sivut 10 ja 11 ovat myös mystisesti kadonneet.
Sivulla 8. lukee.
Koko maata vavaduttanut tapahtuma: Kun Sulkavankosken betoniponttoonilaituri katosi.
Tutkijat ovat ymmällään, kansa järkyttynyttä, epätietoisuus jäätävää.
'En ole koskaan kuullut saati nähnyt vastaavaa" jyrähti eräs toriparlamentista usein kuullut paikallinen asukas.
Oikeuslaitos ei kommentoi, myös seurakunta on vaitonainen. Piispalta pyydettyyn lohdun
ja tuen osoitus pyyntöön ei ole toistaiseksi vastattu.
Jos laituri löytyisi, voitaisiin sen päälle mahdollisesti ripsotella suojeluvettä, jyrähti lopulta ulkopaikkakuntalainen hyllyntäiläisvapaakirkon itseoppinut pastori.
Mahtavaa laiturigate is back. Onko muut laiturit reilassa?
28.6.2017 Sulkavankoskella oli raskasta nostokalustoa paikalla ja kantatie 46 oli liikenteeltä suljettuna.
Voihan olla, että Sulkavankosken betonibonttoonilaituri on vielä tuoĺoin ollut ikäänkuin rantatörmällä hivenen kantatie 46 sillan varjossa, mutta suuren nosturin koukku on epähuomiossa tullut nostaneeksi bonttoonilaiturin vanhojen sillankansien mukana kokonaan pois.
Vanhat sillankannet on puolestaan rouhien pulveroitu maanrakennusaineeksi kantatie 46 parannuksen yhteydessä. Suosittelisin etsimään Sulkavankosken betonibonttoonilaitureita kalliomurskekasojen alta.
https://www.facebook.com/infrarakenne/posts/sulkavankosken-sillan-uusien-elementtien-noston-ensimmäinen-vaihe-saatiin-viimey/1348894191884643/
Laituri on mukana mainosvideossa. Videokuvan mukaan pintalaudat hieman kärsineet vuosien saatossa huonosta hoidosta. Laituri tuottaa tyydytystä sen nykyiselle omistajalle.
Ville ?
Ei Ville, ihan eri heppu.
on juu vuosia sitten