Meillä buzerin oiva ollut 10 vuotta. Tähän asti ollut varmatoiminen. Nyt Käynnistettäessä mittaritaulun sulake pomppaa pois päältä. Lähtee pyörimään, kun sulakkeen kääntää heti päälle uudestaan. Kertokaa ihmeessä missä vika! Olisko piirilevy?
Buzer keskuspölynimuri
imurimies
376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voipi olla piirilevy, ja jos sinun koneessasi on moottorissa hiilet vika voisi löytyä niistäkin !
Minulla on kahvakäynnisteinen Putzer keskuspölynimuri ollut 14.4.1990 alkaen, ahkerassa käytössä.
Toiminta on ollut moitteetonta 25 vuotta.Mutta 2011 jouduin uusimaan piirikortin, 74 euroa, rahti 32 EUR yhteensä 96 EUR. Uusi piirikortti ei reakoi aivan yhtä nopeasti käskyyn kun vanha mutta toimii.
Pölysäiliö joka on autotallissa tyhjennän noin kaksi- kolme kertaa vuodessa, samalla tietysti suodatin on puhdistettu paineilmalla. Suodattimen päälle ( 6 kpl/pk ) esisuodatin joka vedetään suodattimen päälle.
Putserin tultua täysi-ikäiseksi 21 v antoi ensimmäisen vanhuuden merkin ei enään sammunut (kahvakäynnistys), jouduin vetäämään töpselin pois rasiasta. Oletin vian olevan kahvan käynnistyskatkaisijassa jonka avasin etenin etsintää keskusyksikön moottoriin saakka ja totesin että vika on ilmeisesti piirikortissa, jonka tilasin. Nyt Oiva on pelittänyt 25 vuotta
Nyt kun katselin Putzerin hinnastoa niin Oivan piirikortti maksaa 90 EUR rahti?
http://www.puzer.fi/images/Tiedostot/PuzerHinnasto_2015_low.pdf
Korjaus hintaan Alvilla 111,60 €
Ei kannata pelleillä noiden kanssa, joku vika siinä on jos sulake laukeaa ja laite voi syttyä vaikka palamaan jos temppuilemalla saa käyntiin. Pöly kun syttyy palamaan niin sitä voi olla vaikea sammuttaa.