DNA:n kaapeliverkkojen muutos valmistuu 9.6.2015

Kanavanumerot_uusiksi

DNA:n tukisivulta lainattua.. Muualla verkot on jo päivitetty, mutta nyt on pääkaupunkiseutu vuorossa ensi tiistaina. Kanavanippujen modulaatio on jatkossa 256 QAM, joten tarkoituksena on varautua HD-kanavien lisäykseen..

Päivitystöitä DNA:n kaapeliverkossa Helsingissä ja lähikunnissa 9.6.2015

DNA päivittää kaapeliverkon taajuuksia kaikilla kaapeliverkkopaikkakunnillaan kevään ja kesän aikana. Tiistaina 9. kesäkuuta vuorossa on DNA:n kaapeliverkko Helsingin, Espoon, Vantaan, Kauniaisten, Keravan, Järvenpään, Kirkkonummen ja Tuusulan alueilla. Mikäli televisio tai digiboksi ei hae kanavia näkyviin automaattisesti, laitteelle tulee tehdä käyttöohjeen mukainen tehdasasetusten palautus. Lisätietoa muutoksesta sekä ohjeita löytyy osoitteesta www.dna.fi/kaapeli-tv-muutos.
Päivitys pääkaupunkiseudun kaapeliverkossa tehdään tiistaina 9.6.2015 klo 15 mennessä. Uudemmat televisiot ja digiboksit hakevat kanavat näkyviin automaattisesti, kun laite käynnistetään päivitysajankohdan jälkeen uudelleen. Jos kaikki kanavat eivät näy päivityksen jälkeen, laitteelle tulee tehdä tehdasasetusten palautus ja uusi kanavahaku. Tarkemmat ohjeet löytyvät laitteen käyttöoppaasta. Digiboksin ohjelmisto on hyvä päivittää uusimpaan versioon jo etukäteen, jos sellainen on saatavilla.
DNA pitää osan kanavista rinnakkaisjakelussa noin kahden viikon ajan muutoksen jälkeen. Näin varmistetaan, että suosituimmat peruskanavat ovat edelleen katsottavissa, vaikka digiboksin asetuksia ei olisikaan palautettu heti muutoksen jälkeen. Rinnakkaisjakelussa ovat Yle TV1, Yle TV2, Yle Fem, Yle Teema, MTV3, Nelonen, Sub ja JIM sekä digiboksilla vastaanotettavat radiokanavat Yle Puhe, Yle Mondo, Yle Classic.

7

373

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhassavara

      " Digiboksin ohjelmisto on hyvä päivittää uusimpaan versioon jo etukäteen, jos sellainen on saatavilla."

      Tämän jo kerran tein Topfield CRC-2400-boksille. Seurauksena Yle 1:n käännöstekstit lakkasivat näkymästä. Palasin vanhaan versioon.

    • dnanWelho

      Päivityksen myötä televisiossa rupesivat näkymään Fox ja Hero, jotka eivät ole aikaisemmin suostuneet näkymään. Mutta hävisivätkö mosaiikkikanavat kokonaan ? Itselläni ei ole varaa maksukanaviin , enkä halua latailla laittomasti netistä, joten paria sarjaa olen yrittänyt mosaiikista seurata. Kyllä tuostakin jotain tajuaa. Kurjaa, jos hävisivät,itse en ainakaan niitä löytänyt, mutta varmasti joku muukin on tuota samaa tehnyt. Ensi viikonloppuna näkyy sitten DNA Welholla joitakin MTV Totalin ja Viasatin kanavia ilmaiseksi.

    • Konflikti

      Nyt sitten uudelleenhaun jälkeen peruskanavat näkyy kaapelissa kahteen kertaan ja digiboksi valittaa konfliktista, kun numeronäppäimellä tuttuun tapaan yrittää valita kanavan.

    • Kanavanumerot_uusiksi

      Ihan helpolla eivät asiakkaat selvinneet DNA:n tekemästä muutoksesta. Digibokseja ja televisioita on niin montaa mallia, että kaikkiin ei toimivia ohjeitakaan ole saatavilla asiakaspalvelun suunnalta. DNA kantaa huolta lähinnä laitteista, jotka he ovat itse myyneet asiakkailleen ja muut laitteet ovatkin sitten asiakkaan omalla vastuulla. Aiheesta on enemmän keskustelua https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/d/paivitystoita-dnan-kaapeliverkossa-helsingissa-ja-/
      http://dvb.welho.fi/cable.php löytyy pääkaupunkiseudun verkon kanavaniput- ja numerot ja https://www.dna.fi/kaapeli-tv-muutos löytyy ohjeita mm. vanhojen Samsungien tehdasasetuksien hakuun.

    • toptop

      kuinka tehda uusi säätö Tiopfie,d digiboxilla ja Finnlux tv:llä?

      • tiopfieldi

        Menusta.


      • onnistui

        Mulla on Samsung LCD TV. En löytänyt ohjetta tehdasasetusten palauttamiseen ohjekirjasta enkä Samsungin nettisivuilta. Menin sitten Samsungin chat-sivuille ja sieltä sain oikean neuvon saman tien. Malli on LE32C455E1W, jos jollakin ohje hukassa, niin asetusten palautuksen voi aloittaa painamalla Exit-painiketta 5-8 sekuntia, kun TV on päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      71
      1114
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      949
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      920
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      604
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      509
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe