depersonalisaatio

olenkosairas

Olen 20 vuotias nuori nainen. Olen pienen ikäni aikana tuntenut ennen toisinaan ja nykyään useamminkin tunnetta, jolle tänään löysin nimen depersonalisaatio. Onkohan se kyseessä ja onko muilla tuoreempaa kokemusta tästä, vanhat keskustelut luin läpi. Lukioaikoina jo muistan kun tuli tunne että hei minä ihan oikeasti elän ja teen näitä muistiinpanoja, sitten alkoi melkein pyöräyttää. Nykyään tätä käy usein esimerkiksi töissä. Välillä kaveriporukassakin "herään henkiin" ja muistan että voin itse vaikuttaa tapahtumien kulkuun enkä katsokaan vain elokuvaa. Olin myös ennen ujo ja hiljainen, nykyään usein sanavalmis enkä juurikaan mene vaikeaksi.

2

190

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohlatu

      Tuolla vähän toisenlaista näkökulmaa depersonalisaatioon, kannattaa lukea.
      http://siivola.org/markku/omia/depersonalisaatio.html
      Pieni pätkä artikkelista:
      "Depersonalisaatio-termiä käytettiin ensi kerran vuonna 1898. Tärkeimmät nykyiset psykiatriset diagnostiikkaluokitukset DSM-IV ja ICD-10 esittävät depersonalisaatiohäiriön diagnostisiksi kriteereiksi tuntemuksia oman itsen ja maailman tuntemattomuudesta, ajan muuttumisesta, itsensä ulkopuolella olemisesta, itsen tai muiden automaattina, robottina, peräti kuolleena olemisesta, pelkoa hulluksi tulemisesta, tunnetta näytelmässä olemisesta, jossa itse näyttelee jonkun toisen roolia.

      DSM sijoittaa depersonalisaation dissosiaatiohäiriöihin. Dissosiaatio-käsite vahvistaa mielenkiintoisella tavalla häiriö-käsitettä. Dissosioitunut on dis‑sosioitunut eli yhteiskunnasta erkautunut, yhteiskunnan rajojen tuolle puolen joutunut. Yhteiskuntaan kuuluu tietysti joka ainoa; surkein, törkein, oudoin ja sairainkin yksilö, mutta kuten yksilö, niin ei yksilöiden summakaan, eli yhteiskunta, halua nähdä itsessään huonoja puoliaan vaan määrittelee ne oman ryhmäidentiteettinsä ulkopuolelle muun muassa itse kehittämiään diagnostisia luokituksia käyttäen.

      Diagnoosit heijastavat kulttuurinsa todellisuuskäsitystä, joka puolestaan on kulloinkin hallitsevan enemmistön voittama äänestystulos oikeimmassa olemisen tilasta. Vähemmän ääniä saaneiden, kuten potilaan roolissa olevien, vaikutusmahdollisuudet jäävät silloin tietenkin suppeammiksi. "He sanoivat että minä olin hullu, ja minä sanoin että he olivat hulluja, ja piru vieköön, he äänestivät minut nurin!" (R.D.Laing). Nykyiset teollistuneet yhteisöt toimeenpanevat äänivaltansa helpoimmin ihmismielen asiantuntijaorganisaatioksi kehittämänsä ja valtuuttamansa ryhmän eli psykiatrian avulla, joka sijoittaa yhteisön käsityskyvyn yli menevät tajunnantilat muun muassa dissosiatiivisten häiriöiden luokkaan.

      Depersonalisaatiodiagnoosiin sisältyy oletus siitä, että yksilön tavanomainen tietoisuudentila on todellisuutta tarkimmin havaitseva tila. Tästä seuraa oletus, että myös yksilöiden summan eli yhteisön todellisuuskäsitys edustaa parhainta psyykkisen terveyden tilaa. "Terveet ovat sen harhan uhreja etteivät ole minkään harhan uhreja" toteaa Martti Siirala[1]. Diagnostiikka on yhteiskuntajärjestystä ylläpitävä suojakieli, jonka perusoletuksiin ei kuulu poikkeavien kokemusten olemassaolo muuna kuin häiriötilana. Depersonalisaatioilmiöihin sovelletaan ammattipiireissä useimmiten psykoanalyysin puolelta lainattuja käsityksiä siitä että kyseessä on lähinnä preoidipaalisten, eritoten anaalisten ja oraalisten traumojen torjuntayritys."

    • En jaksanut aikasempaa kommentia lukea, kun se tais olla jostain nettisivulta, jonka todennäköisesti olet jo pongannut.

      Juurikin sun iässä (nyt noin 10 vuotta vanhempi) hain samasta "ilmiöstä" tietoa, kirjoitin siitä jopa runonkin (otsikolla Depersonalisaatio).

      Mietin sitä depersonalisaatiota niin, että se on osa persoonallisuuden kehitystä. 20 vuotta eläneenä alkaa tajuta vähän kaikenlaisia asioita ja alkaa tulla sieltä "yläaste-minästä" lähemmäksi vahvempaa persoonallisuutta. Olen tulkinnut sen niin, että se askel varhaisemmasta persoonallisuudesta nyt muodostuvaan persoonallisuuteen tuntuu depersonalisaatiolta. Eikä siitä pidä olla huolissaan. Se menee kyllä ohi ja siinä tuudittavassa, omituisessa tilassa on hyvä kuunnella musiikkia. Se lohduttaa ja auttaa. Ja jos kykenet, unohda kehosi liikkeet ja koeta nauttia ja olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1822
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      864
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      100
      843
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe